Děti Země: Nejlínější jsou ministři za ANO
Petra DvořákováMinistři z hnutí ANO nedodržují zákony o svobodném přístupu k informacím a upírají veřejnosti právo vyjádřit se k územním řízení, upozorňují Děti Země. Zákonné lhůty překračují o několik měsíců.
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jsou podle Dětí Země jedněmi z nejméně kvalitních členů vlády. Porušují totiž limity při vyřizování žádostí o informace či v územním řízení.
Ministryně Šlechtová měla o rozkladu Dětí Země proti určení Krajského úřadu Jihočeského kraje jako odvolacího úřadu v územním řízení pro odsun nádraží v Brně z 24. března rozhodnout do tří měsíců. Rozklad zamítla až 5. prosince. Děti Země musely podat dvě stížnosti proti její nečinnosti.
Ministru Ťokovi zase trvala rozhodnutí o dvou rozkladech Dětí Země proti neposkytnutí studie o příčinách sesuvu na dálnici D8 v Českém středohoří přes čtyři měsíce, ačkoliv lhůta při vyřízení byla jen dvakrát patnáct dní. Ministerstvo nakonec poslalo studii až 23. prosince, o sedm měsíců později, než ukládá zákon. Organizace podala proti nečinnosti ministra dvě stížnosti.
Ministr Brabec pak měl o rozkladu Dětí Země proti odmítnutí poskytnout informace o obchvatu Frýdku-Místku z 19. prosince rozhodnout do dvou měsíců, což dosud neučinil. Organizace proto podala 25. února stížnost proti jeho nečinnosti. Žádost o informace podala už před pěti měsíci.
„Je úsměvné, když se tito členové vlády za hnutí ANO ohánějí potřebou urychlovat povolovací řízení, a to i na úkor práv veřejnosti, zatímco sami pohrdají současnými zákony a nedodržují lhůty u tak jednoduchých řízení, jakými jsou žádosti o informace nebo územní řízení,“ upozorňuje předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Tyto případy potvrzují zkušenosti organizace s účastí v povolovacích řízeních, kdy jejich délku ve více než polovině případů ovlivňují nekvalitní úřady, nikoliv spolky či majitelé nemovitostí, jak se snaží zejména politici za hnutí ANO tvrdit.
„Snaha vlády omezit účast veřejnosti v povolovacích řízeních při schvalování novely stavebního zákona a dalších je v rozporu s jejím programovým prohlášením. Podle toho má totiž současná legislativa zachovat zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí," uzavírá Patrik.