Povstaneme z popela, slibují Siouxové po zapálení vlastního protestního tábora
Radek KubalaStavbě ropovodu DAPL již nic nebrání. Policie ve středu vyklidila poslední protestní kemp stojící v cestě. Siouxové pak sami nakonec celý tábor zapálili. Odpůrci stavby se nyní připravují na přenesení protestů do ulic.
„Naše srdce neporazíte. Ukončení protestního kempu není koncem hnutí, nýbrž novým začátkem,“ řekl Common Dreams ředitel organizace Indigenous Environmental Network (IEN) Tom Goldtooth krátce poté, co ve středu pozdě večer vyklidila policie jeden z posledních protestních táborů domorodých Siouxů, kteří spolu se svými neindiánskými spojenci protestují nepřetržitě od loňského léta proti stavbě ropovodu Bakken, známému též jako Dakota Acces Pipeline (DAPL).
Policisté dali ve středu odpůrcům ropovodu ultimátum, aby neprodleně opustili kemp Oceti Sakowin, který jako poslední bránil začátku dostavby. Někteří Siouxové odmítli přesun do kempů mimo trasu plánované stavby a raději celý tábor zapálili. Téměř čtyřicet protestujících policie zatkla.
„Když domorodci postaví svá obydlí, neopouštějí je tradičním způsobem. Pálení tábora je součástí posvátné ceremonie,“ vysvětlila NBC News novinářka Jenni Monetová, která protesty celé měsíce sleduje.
Změna taktiky
Pozorovatelé připomínají, že spálením tábora dali Siouxové též symbolicky najevo změnu protestní taktiky, kterou avizovali někteří jejich představitelé už dříve — bojovat za svůj cíl chtějí teď především v ulicích amerických měst.
„Boj proti ropovodu bude pokračovat u soudů a na ulici. Odpor vůči špinavému fosilnímu byznysu založenému na neustálém zisku teprve začíná nabírat na síle. Povedeme jej po celých Státech, od pobřeží k pobřeží,“ slíbila Common Dreams ředitelka ekologické organizace Food & Water Watch Wenonah Hauterová.
Na 10. března svolávají desítky domorodých organizací pochod původních obyvatel země do hlavního města Washingtonu. Do budoucna slibují také další akce.
Odpůrci projektu chtějí též nyní systematicky upozorňovat na nekalé praktiky vlády, která dlouhodobě neuznává právo původních Američanů na půdu. „Vyklizení našeho tábora je pokračováním neférových praktik, které na nás vláda Spojených států páchá po staletí. Znovu nás vyhánějí z naší půdy,“ dodal ředitel IEN Tom Goldtooth.
Rozdělená společnost
Rozhodnutí nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vydal exekutivní příkaz k dostavbě ropovodů DAPL a Keystone XL, rozdělilo americkou společnost na dvě skupiny.
Podle posledních průzkumů se pro stavbu energovodu shodně vyjádřilo 42 procent dotázaných, 48 procent je proti. Podpora ropovodu Keystone XL přitom za poslední tři roky klesla téměř o dvacet procent.
Nejvíce poklesla podpora obou staveb u voličů demokratů, naopak u republikánů mají stabilní podporu. Z genderového hlediska stavby podporují spíše muži, zatímco ženy jsou proti. Z demografického pohledu pak energovody podporují spíše starší lidé.
Další informace:
ABC News Authorities move into Dakota Access Pipeline protest camp
The Atlantic Dakota Access Pipeline Protesters Burn Their Camp Ahead of Evacuation
NBC News Dakota Pipeline Protesters Torch Tents as Deadline to Leave Passes
CommonDreams.org 'We Are Still Here': Water Protectors Remain in Prayer, Brace for Mass Arrests
CommonDreams.org DAPL Opponents Vow to 'Rise' From Ashes of Oceti Sakowin and Keep Fighting
Pew Research Center Public divided over Keystone XL, Dakota pipelines; Democrats turn decisively against Keystone