ČSSD představila návrh nové bankovní daně. Odbory jej kritizují
Johanna NejedlováČSSD by ráda po volbách prosadila návrh na zavedení nové bankovní daně. Má do státního rozpočtu přinést až jedenáct miliard korun. Ekonom odborů Jaroslav Ungerman se ale obává, že náklady daně zaplatí klienti. Návrh kritizuje i pravice.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka představil na tiskové konferenci návrh na zavedení nové progresivní daně pro bankovní sektor. Daň má čtyři sazby odstupňované podle výše aktiv. Návrh by měl přinést do rozpočtu jedenáct miliard ročně. Podle odborových svazů je návrh nedomyšlený a hrozí, že se náklady za zvýšení daně přenesou na klienty. Vhodnější by bylo dle nich vyjednat podmínky s každou bankou zvlášť.
„V České republice je třetí největší ziskovost bank. Ve světě je běžné, že zisk bank se pohybuje okolo pěti procent, u nás je to procent třináct,” uvedl na tiskové konferenci Sobotka. Podle propočtů ČSSD banky od roku 2000 vyvedly na dividendách ze země 460 miliard korun. Proto je podle Sobotky potřeba přistoupit k zavedení nové daně.
Jaroslav Ungerman, ekonomický expert odborů, návrh kritizuje: „Není žádná záruka, že zavedení daně nebude přeneseno na klienty bank.” Dodává že by bylo mnohem výhodnější vyjednávat s bankami jednotlivě a dohodnout s nimi podmínky, za kterých by do státní kasy odvedly více ze svých zisků.
Individuální jednání by podle odborářů zamezilo tomu, aby se banky proti návrhu stavěly společně. „Pro dosažení dobrého výsledku ve vyjednávání by bylo lepší trochu taktizovat. Na tom, jak se banky nyní chovají, má svůj podíl i Bohuslav Sobotka, který byl také ministrem financí,” kritizuje Ungerman.
Kromě odborářů návrh ČSSD předvídatelně kritizuje i parlamentní pravice. „Tři roky neustálých daňových změn ČSSD evidentně nestačily a už plánuje změny další. Český daňový systém však potřebuje pravý opak - více zjednodušení a hlavně stability," citovala předsedu ODS Petra Fialu ČTK. „Vyšší daňová zátěž se promítne do bankovních produktů, což znamená, že budou dražší služby pro české občany. Zasáhne to také drobné podnikatele," uvedl pro ČTK bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Návrh kritizoval také místopředseda lidovců Jurečka či europoslanec za ANO Telička. Postavili se za něj naopak komunisté.
Podle sociální demokracie banky poplatky nezvýší. „S možným přenesením daně na klienty by si měl poradit konkurenční boj. Cílem zdanění finančního sektoru není pokřivení, ale naopak narovnání trhu,“ odmítá kritiku předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava.
Peníze, které by do státní pokladny měla nová daň přinést, by Sobotka chtěl využít na rozvoj infrastruktury a důchody. Finanční sektor nyní zdaňuje patnáct členských států Evropské unie včetně Německa, Francie, Švédska nebo Velké Británie.
ČSSD chce podobně jako Rakousko vypočítávat daň ve čtyřech sazbách na základě aktiv banky. Pro menší bankovní instituce navrhuje daň ve výši 0,05 procenta, pro banky s aktivy nad tři sta miliard korun sazbu 0,3 procenta.
„Když jsme navrhovali vyšší zdanění bank do koaliční smlouvy po volbách v roce 2013, zabránilo tomu bohužel hnutí ANO, které za nízké zdanění bank výrazně lobbovalo. Tohle téma proto chceme znovu otevřít ve volbách do Poslanecké sněmovny a věříme, že pro vyšší zdanění bank získáme silnou podporu od voličů," doufá Bohuslav Sobotka. ČSSD dnešní tiskovou konferencí zahájila představování daňové reformy, která bude součásti volebního programu ČSSD.