V pondělí se bude v Praze demonstrovat na podporu zákona o sociálním bydlení
Vratislav DostálPokud vláda zákon o sociálním bydlení neschválí na svém příštím zasedání, nestihne ho nejspíš prosadit do konce volebního období. Počty lidí bez domova tak budou podle iniciativy Mít svůj domov přibývat a rozvoj byznysu s chudobou pokračovat.
Vláda má poslední týden na to, aby schválila zákon o sociálním bydlení. Alespoň to tvrdí iniciativa Mít svůj domov, která pořádá na podporu zákona příští týden v pondělí shromáždění na Staroměstském náměstí v Praze. Akce začne v 17:00, na shromáždění vystoupí známé osobnosti, lidé v bytové nouzi z celé České republiky a široká veřejnost. Podle iniciativy přijetí zákona blokují především lidovci a hnutí ANO.
Dle iniciativy koaliční strany stále přicházejí s novými návrhy změn, byť se situace se zákonem nachází v časové tísni. Do konce volebního období Sobotkovy vlády schází již jen necelých deset měsíců a zákon vláda ještě neposlala do legislativního procesu. Svou liknavostí tak koalice podle iniciativy ohrožuje nejen existenci zákona, nýbrž především situaci deseti tisíců lidí v nouzi.
„V bytové nouzi se nachází na 200 000 lidí, patří mezi ně matky samoživitelky, senioři, lidi se zdravotním postižením, děti odcházející z dětských domovů. Naprostá většina z nich nedosáhne na hypotéku, ani na byt za tržní nájemné,“ uvedla Pavlína Techlová z organizace Asistence. Podle Jana Klusáčka z organizace Lumos je přitom prokázané, že zavedení sociálního bydlení je prospěšné pro celou společnost.
„Jenom pobyt jednoho dítěte, které bylo odebráno z rodiny kvůli bytové nouzi rodičů, a umístěno do ústavu, stojí daňové poplatníky 400 až 700 tisíc korun ročně,” vysvětluje Klusáček. „Obtíže s bydlením jsou jedním nejčastějších důvodů odebírání dětí z rodin v České republice. Absence sociálního bydlení hraje významnou roli v případě každého druhého dítěte umístěného do dětského domova či kojeneckého ústavu,” dodává Michal Ďorď z organizace Vteřina poté.
Za nejproblematičtější iniciativa shledává neustálé zasahování stran do podoby zákona, snahy o jeho vyprazdňování. Počínání koalice dokonce označují za obstrukci. Vláda tak podle ní podporuje byznysu s chudobou. Ostře kritizují především Andreje Babiše a poslance hnutí ANO.
„ANO slíbilo zákon o sociálním bydlení, který nařídí obcím plánovat a garantovat kapacitu nabídky bydlení pro lidi v bytové nouzi. Babišovo hnutí ale v posledních měsících naprosto obrátilo. Nejprve jedna z poslankyň ANO Radka Maxová o zákonu prohlásila, že se jí ho spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj daří úspěšně blokovat, a později resort financí odmítl navýšit státní rozpočet o vstupní investice,“ říká Štěpán Ripka, předseda Platformy pro sociální bydlení.
Kromě hnutí ANO podle něj přijetí zákona blokují také lidovci. „Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek i jeho stranický vyjednavač Bartošek zákon z principu odmítli. A to i přes své předvolební sliby, koncepci z roku 2015, kterou sami schválili, a skutečnost, že se zákon zvláště u obou zmíněných stran těší u jejich voličů podpoře osmdesáti procent,“ uvedl Ripka.
Iniciativa Mít svůj domov považuje poslední návrh ze strany ministerstva práce a sociálních věcí za přijatelný, pokud bude splněno několik podmínek. Odmítá například zrušení doplatků na bydlení, dokud bude systém pro obce jen dobrovolný. Požaduje třeba také garanci, že pomoc s bydlením bude k dispozici všem, kteří ji potřebují, v neposlední řadě upozorňuje, že pomoc je třeba poskytnout okamžitě ve chvíli nouze, a ne až za tři roky, jak je v plánu.
Stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí Deník Referendum zjišťuje.