Poznámky k bezčasí Strany zelených
Pavel ŠaradínO víkendu se v Hradci Králové uskuteční sjezd Strany zelených. Politolog Pavel Šaradín navrhuje, co by měla strana změnit, aby se opět stala relevantní politickou silou.
Pravděpodobně se naprostá většina čtenářů tohoto listu shodne na tom, že témata, která představují tak zvanou zelenou politiku, jsou důležitá. Pro mne bylo vždy u Strany zelených podstatné to, že dokáže nabízet alternativu k řešením, která se v naší společnosti berou jako úzus.
Existuje-li nějaká strana hodnot, pak jsou to zcela jistě zelení. S programem třeba nemusíme souhlasit, ale většinou stojí za to se nad ním zamyslet.
V létě jsem potkal v Praze jednoho mně sympatického politika této strany. Jelikož jsem až z Olomouce, řekl jsem mu, že o zelených není vůbec slyšet. Opravil mne a vyjmenoval mi několik aktivit, dokonce celostátních. Buď žije pod skleněným zvonem, nebo já nesleduji, co se v české politice děje, pomyslel jsem si.
V české politice dnes existují zhruba čtyři relevantní politické bloky, možná pět. Levice, protestní strany, rozštěpené subjekty pravice, křesťanští demokraté a populisté. Podle mne je zde prostor i pro alternativu, kterou reprezentují zelení, ale i Piráti.
O jejich potřebném spojenectví tu psal před časem Jakub Patočka a nic dalšího netřeba dodávat. Tři procenta v letošních volbách pro každý subjekt přinesou nějaké peníze a zase bude čas čtyři roky komentovat českou politiku zpovzdálí.
Horká kampaň Ondřeje Lišky začala v roce 2013 pozdě. Přesto se mu podařilo přitáhnout desítky dobrovolníků, jimž se možná stačilo dále více věnovat. Mohl to být solidní základ pro další léta. Ale nestalo se v tomto směru nic.
Strana si zvolila nového předsedu, mediálně známého Matěje Stropnického. Krok kupředu, ale z daleké Olomouce nevíme, jestli ho podporuje celá strana.
Kladu si však další otázky. Proč v některých krajích zůstávají předsedové, kteří prohráli třeba i patery volby? Kam se poděla Michaela Suchardová? V Ostravě v posledních komunálních volbách velmi aktivně o hlasy usilovala Andrea Hoffmannová, kterou znám z univerzity. Ptal se někdo, proč Stranu zelených opustila?
Různě jsem psal, že v politice potřebujeme stabilní instituce. Proto si myslím, že je škoda, že tu nemáme silnou reformovanou ODS. Stejně tak se domnívám, že další oslabení ČSSD k ničemu dobrému nepovede. Řadím si k těm stabilním institucím i zelené. Tak nějak jejich představy a názory patří do každé společnosti.
Obviňovat zelené za éru Martina Bursíka dnes už nemá smysl. I navzdory spojenectví s Ivanem Langerem, Alešem Řebíčkem či Jiřím Čunkem. A Tomášem Julínkem, samozřejmě. Straně zelených můžeme doporučovat ledacos, také třeba to, aby se více snažila shánět peníze na kampaň.
Aby byla ještě aktivnější na sociálních sítích. Aby se vnitřně sjednotila a hledala koaličního partnera. Aby oslovila Ondřeje Lišku a všechny, které poztrácela. Aby pracovala s dobrovolníky a byla více vidět mezi lidmi. Domnívám se, že to zelení vědí. V tom je jejich naděje i beznaděj.