Dusík za potlesku odstoupil kvůli Prunéřovu podle plánu ČEZ
Vratislav DostálMinistr životního prostředí Jan Dusík u premiéra Jana Fischera ekologičtější rekonstrukci neprosadil ani za pomoci zahraniční expertízy, která jeho argumentaci potvrdila, a proto ve čtvrtek odstoupil.
Nový Prunéřov nesplňuje dle studie norské firmy DNV k modernizaci elektrárny požadavky na nejlepší dostupnou technologii ve dvou oblastech: nedosahuje požadované účinnosti dvaačtyřiceti procent, nýbrž jen čtyřicet. Navíc překračuje emisní limit pro oxid uhelnatý.
Dnes odpoledne mělo Ministerstvo životního prostředí vydat stanovisko k modernizaci elektrárny. Namísto toho ministr životního prostředí Jan Dusík, který byl do vlády nominován Stranou zelených, na tiskové konferenci oznámil za potlesku zástupců ekologických iniciativ, že rezignoval na svůj post. Zdůvodnil to tím, že v případu elektrárny Prunéřov nemůže s čistým svědomím rozhodnout.
„Ministr Dusík zaslouží za svou rezignaci maximální úctu, neboť prokázal statečnost, když se nezlomil pod obrovským tlakem ČEZu a předsedy vlády Jana Fischera. Lépe by snad ještě prospěl věci, pokud by nerezignoval, a naopak vydal negativní stanovisko k modernizaci Prunéřova dle ČEZu," sdělil pro Deník Referendum Jan Rovenský z Greenpeace.
ČEZ sice tvrdí, že zvolená technologie omezí oproti staré elektrárně vypouštění škodlivých látek včetně skleníkového oxidu uhličitého; podle studie norské firmy však dvouprocentní rozdíl představuje navíc 205 tisíc tun oxidu uhličitého. Za třicet let předpokládaného provozu by se tedy navíc vypustilo více než šest milionů tun.
Podle názoru zelených, za které byl Jan Dusík nominován, je nutné vzhledem ke zveřejněné studii požadovat po ČEZu, aby projekt přepracoval a při modernizaci použil nejlepší dostupnou technologií, jak to požaduje zákon o integrované prevenci.
„Není důvod, aby v České republice stála špinavá elektrárna s technologií z osmdesátých let dvacátého století, navíc za situace, kdy se čtvrtina vyprodukované energie z ČR vyváží,“ uvádí v tiskovém prohlášení předseda zelených Ondřej Liška. „ČEZ by se měl konečně zachovat zodpovědně ke zdraví lidí v ČR, projekt stáhnout a přepracovat,“ dodal.
To požadoval i ministr životního prostředí, neboť chtěl po ČEZu, aby předložil variantu s účinnější technologií nebo přinesl kompenzační opatření. Premiér Jan Fischer však při své schůzce s ministrem ve čtvrtek odpoledne konstatoval, že na další zvažování již není čas.
Další vývoj Jan Rovenský nevidí pro modernizaci Prunéřova nejlépe: „To, jak se zachoval předseda vlády, dokazuje, že tu nevládnou politické strany, nýbrž Martin Roman a ČEZ. Ohledně dalšího vývoje je pravděpodobné, že na post ministra životního prostředí bude nominován někdo loajální k ČEZu tak, aby ještě tato vláda schválila jeho k přírodě a zdraví lidí nešetrný plán modernizace Prunéřova," sdělil Deníku Referendum.
Další informace:
Aktuálně.cz Prunéřov bude škodit Zemi, podpořili Norové Mikronesii
České noviny Dusík kvůli Prunéřovu odchází z vlády
Neslyšel jsem žádný hlas od zelených, že Prunéřov je prostě třeba zavřít, což je chyba. Spor o to, jestli má mít po rekonstrukci na dalších 25 nebo 30 let účinnost 40 nebo 42 %, je přece směšný a zavádějící - podstata problému je úplně jinde. Je třeba během několika let výrazně omezit spalování uhlí. Když nenajdeme odvahu žádat vyřazení největší a zbytečné a špinavé uhelné elektrárny, tak to je laťka zelené politiky opravdu mizerně nízko - rozhodně hluboko pod tím, kde by měla být, abychom zachránili naši civilizaci.
Vždyť Dusík regiznoval, protože neměl odvahu ani v takto jasné kauze říct ano, ano - ne, ne (o politickém pozadí v rámci volební kampaně nemluvě). Ten aplaus a rozplývání se nad jeho charakterem a zásadovostí opravdu nechápu.