Greenpeace ČEZu na asfalt: šetříte na úkor zdraví obyvatel
Vratislav DostálModernizace elektrárny v Prunéřově by podle Greenpeace byla pouze o 0,4 % čistého zisku ČEZ dražší než navrhovaná rekonstrukce podle plánu vedení energetické společnosti. Martinu Romanovi to aktivisté napsali u domu do cesty.
Aktivisté Greenpeace dnes na příjezdovou cestu k domu generálního ředitele společnosti ČEZ Martina Romana napsali: „Martine, nešetři na zdraví Severočechů." Vzkazují mu tak, aby firma investovala do modernizace hnědouhelné elektrárny Prunéřov.
Greenpeace tak spolu s Ekologickým právním servisem a chomutovským sdružením Chomutov — pod pokličkou ČEZ upozorňují šéfa energetického gigantu, že prosazováním technologicky zastaralého projektu obnovy elektrárny Prunéřov II s nízkou účinností šetří peníze na úkor zdraví obyvatel severních Čech. Před dům mu proto symbolicky přinesli i pytle s „penězi“.
Představitelé ČEZu opakovaně konstatovali, že čistší a účinnější technologii v Prunéřově společnost odmítá aplikovat z ekonomických důvodů. Přitom v loňském roce ČEZ dosáhl čistého zisku dvaapadesáti miliard korun. Firma se dle vyjádření Greenpeace snaží prosadit prodloužení životnosti elektrárny o další čtvrt století, avšak pokud by se náklady na pořízení kvalitnější technologie rozpočítaly na celé uvedené období, byla by kvalitnější technologie dražší o pouhých 0,4 % čistého zisku ČEZ. Emise škodlivin by přitom byly nižší o více než deset procent, uvádí Greenpeace ve čtvrtečním prohlášení.
„Martin Roman se zjevně rozhodl udělat si ze Severočechů rukojmí. Od podzimu hrozí ministerstvu životního prostředí, že pokud toto nedá k polovičaté modernizaci elektrárny souhlas, nesníží emise vůbec a bude elektrárnu dál provozovat v podobě z osmdesátých let minulého století,“ říká k dnešní akci Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace.
Aktivisté z Greenpeace doufají, že ministr Jan Dusík podobnému vydírání neustoupí. „ČEZ přece nemůže ohrožovat zdraví lidí jen proto, aby ušetřil méně než půl procenta svého ročního zisku,“ doplňuje Jan Rovenský. „Martin Roman by si měl uvědomit, že prosazováním zastaralé technologie při obnově Prunéřova se snaží obejít požadavky zákonů. Zvyšuje tak negativní dopady nejen na místní občany, ale ohrožuje i mezinárodní dobré jméno své firmy, která se prezentuje jako společensky odpovědná," dodává Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu.
Ministerstvo životního prostředí nechalo projekt modernizace Prunéřova posoudit v zahraničí v obavě z možné politizace problému. Již nyní na dostavbu tlačí odboráři a projekt zařadili společně s vládou Jana Fischera mezi priority v rámci protikrizových opatření. Analýza vlivů modernizace na životní prostředí by měla být hotova v březnu. Na jejím základě pak vydá ministr životního prostředí Jan Dusík stanovisko podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.
Severočeská hnědouhelná pánev, ve které se Prunéřov nachází, je z hlediska dopadu na zdraví dlouhodobě jedním z nejzatíženějších regionů České republiky. Elektrárna Prunéřov je zároveň největším českým zdrojem emisí jak skleníkového plynu oxidu uhličitého, tak i zdraví škodlivých oxidů dusíku a síry.