Greenpeace: Stále věříme, že ministerstvo Prunéřov neschválí
Lucie PasekováMinisterstvo životního prostředí se podle dnešního Práva chystá vydat kladné stanovisko k modernizaci elektrárny Prunéřov II., jak ji navrhl ČEZ. Pokud se ministr Dusík vyjádří kladně, Strana zelených prý navrhne jeho odvolání z funkce.
Strana zelených podle dnešního Práva pohrozila, že pokud ministerstvo životního prostředí vydá kladné stanovisko k žádosti ČEZ, navrhne odvolání Jana Dusíka z funkce. Dusík za Stranu zelených kanididoval v loňských volbách do EP a do funkce ministra byl právě touto stranou nominován po odchodu Ladislava Mika do Bruselu.
ČEZ hrozbu komentoval tak, že se Strana zelených rozhodla z Prunéřova udělat své předvolební téma. Jan Rovenský z Greenpeace Deníku Referendum řekl, že postoj Strany zelených vnímá jako hrozbu, které není zapotřebí. Věří totiž, že ministerstvo životního prostředí se bude držet zákona o integrované prevenci znečištění a modernizaci v navrhované podobě nepřipustí.
Strana zelených se připojila k požadavku ekologických organizací a Mikronésie, aby se v Prunéřově postavil takzvaný nadkritický blok s vyšší účinností. Podle ČEZ by se však náklady na jeho stavbu nevrátily do vyčerpání zásob uhlí pro elektrárnu. „Nemáme zásoby uhlí na celou dobu provozu nadkritického bloku. Každá investice musí mít zajištěnou návratnost,“ uvedl pro Právo výrobní ředitel ČEZ Vladimír Hlavinka.
Předseda dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek v Právu zase upozorňuje na to, že způsob modernizace, který požadují ekologové a Mikronésie, by se odrazil v ceně elektřiny. Podle Kocourka by se emise snížily o dalších deset procent, důsledkem by však byly o deset miliard vyšší náklady.
Rovenský upozorňuje na to, že sám ČEZ si tímto výrokem odporuje a odkazuje na výrok ředitele ČEZ Martina Romana, který v jiné souvislosti prohlásil, že ČEZ ceny elektřiny ovlivnit nemůže. V tomto případě se podle Rovenského jedná o nepravdivé strašení, že rekonstrukce jedné elektrárny by mohla mít takovýto vliv.
Poslední údaj o ceně nadkritického bloku, který uvedl ČEZ, je třicet miliard. Rovenský k tomu dodává, že cena nadkritického bloku elektrárny v Tušimicích je sedmadvacet miliard, přitom je prý úplně stejná.
Právo uvedlo, že v nezávislém posudku se k modernizaci vyslovil kladně Václav Obluk, stejně jako všechny orgány státní správy, které se k dokumentací zabývaly. Jan Rovenský však upozorňuje, že Odbor integrované prevence MŽP nesouhlasí a je od počátku proti modernizaci.
Rovenský polemizuje i s dalším tvrzením ČEZ, které v Právu vyšlo bez oponentního názoru: „Není pravda, že by ČEZ měl souhlas všech místních samospráv, Chomutov se prozatím nevyjádřil a Ústecký kraj vydal negativní stanovisko,“ uvedl pro Deník Referendum Rovenský.
Projekt modernizace Prunéřova je už nyní ve skluzu, původně plánované uvedení do provozu mezi roky 2012 až 2013 se vzhledem ke sporům o jeho podobu opozdí nejméně o rok.
Další informace:
Novinky.cz Zelení hrozí kvůli Prunéřovu Dusíkovi odvoláním