ČEZ vydírá ministra Dusíka, rukojmím je zdraví občanů
Jan MiesslerDusík je pod tlakem lobby ČEZ, Bursík obvinil vládu, že podlehla korupci těžařů.
Přestože má český stát v energetickém gigantu ČEZ rozhodující slovo, začal nyní právě ČEZ stát vydírat, a to kvůli elektrárně Prunéřov. Ministrovi životního prostředí totiž vzkázal: pokud nebude co nejdřív stanovisko k rekonstrukci této nejšpinavější české elektrárny, ČEZ ji vůbec rekonstruovat nebude. Prunéřov by tak znečišťoval ovzduší a ničil zdraví okolních obyvatel dál.
Nyní sice ČEZ souhlasí s dalším odkladem kvůli prověrce od mezinárodních expertů, na svém stanovisku ale nic měnit nehodlá: lidé z ČEZ se navíc už mnohokrát nechali slyšet, že v úvahu připadá pouze levná varianta rekonstrukce. Ta by ale zvýšila účinnost elektrárny jen trochu. Uvažovat o dražší, ale účinnější variantě, jak to požadují společně s ekology i místní obyvatelé a dokonce i tichomořský stát Mikronésie, ČEZ v žádném případě nehodlá — prý by se mu to nevyplatilo. Nedodal dokonce ani dokumentaci k této variantě, přestože o to žádal už bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).
O tom, že by se špinavý Prunéřov uzavřel, se také momentálně neuvažuje.
Ve sporu nyní proti sobě stojí na jedné straně ČEZ, Svaz průmyslu a obchodu, odboráři, ODS, ČSSD a také premiér Fischer se svými hospodářskými ministry, na straně druhé pak ekologové, místní občanská sdružení a Bursíkovi Zelení, kteří Dusíka do vlády navrhli. Potom ho sice za měkký přístup vůči ČEZ a betonářské lobby sami kritizovali, nyní to ale vypadá, jako kdyby byl proti nesmírnému tlaku ČEZ a jeho spojenců jejich poslední nadějí.
Jenomže Dusík už dvakrát definitivní rozhodnutí o rekonstrukci odložil — prý kvůli politickému a lobbystickému tlaku ze strany společnosti ČEZ. Svůj vlastní názor na Prunéřov tají, prohlašuje, že nemá dostatek informací, a nyní chce dokonce nechat Prunéřov prověřit mezinárodními experty, kteří by měli být na české válce o rekonstrukci ušmudlané elektrárny nezávislí.
„Ta kauza je skutečně zpolitizovaná, je dobře, když to posoudí někdo zvenčí,“ citoval server iHNed.cz překvapivé stanovisko člena představenstva ČEZ Vladimíra Hlavinky. Ten nicméně také prohlásil, že ekologové „potřebovali nějaké téma, možnost zviditelnit se. Česká veřejnost je pro jadernou energetiku, Temelín přestal být tématem, tak teď máme Prunéřov s vysokým komínem, na který se krásně leze."
Ekologové by však zřejmě nejradši vysoký komín nejraději zbourali. „Od začátku kauzy měl být na stole požadavek prunéřovskou elektrárnu jednoduše zavřít. Je největším zdrojem skleníkových plynů u nás, její produkce je nadbytečná a její další provoz už nemá jiný smysl než další nemorální zisky ČEZ na úkor lidí a planety," komentoval vývoj situace Jan Beránek z Energetického informačního servisu WISE Brno, podle kterého bylo také od počátku jasné, že požadavek na vyšší procento účinnosti bude smeten ze stolu. „Právě proto by teď ministr měl jasně říct dost zbytečnému spalování uhlí," dodal Beránek.
Bursík: vláda je zkorumpovaná — Fischer: omluvte se
Bursík také v souvislosti s vládním zamítnutím novely horního zákona obvinil vládu, že ji řídí lobbyisté. „A zdůvodnění vlády je prostě skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády, pane premiére!" obořil se na Fischera. Novela by zrušila předkupní právo těžebních společností na pozemky na území dobývacího prostoru a nastavila by přesnější pravidla pro odpisy zásob uhlí.
Fischerovi se takové obvinění samozřejmě nelíbilo a Bursíka vyzval, aby se omluvil. Namísto toho se od něho dočkal požadavku, aby zamítnutí novely vládou vysvětlil. Smyslem novely bylo zachránit Horní Jiřetín, kterému ze strany těžařů a ministerstva průmyslu a obchodu hrozí čím dál tím větší nebezpečí, že bude zbourán kvůli těžbě uhlí.
Podle Bursíka nahrávají rozhodnutí vlády jednoznačně těžařské lobby.
Další informace:
Aktuálne.cz Bursík se neomluví. Na Fischera vyrukoval s otázkami
Aktuálně.cz Jak má vypadat nový Prunéřov? Posoudí zahraniční firma
iHNed.cz Kauza elektrárny Prunéřov: Ministr se zalekl tlaku ČEZ