Dusíkovo ministerstvo zdrželo posouzení Prunéřova II.
Lucie PasekováČEZ navrhuje modernizaci elektrárny Prunéřov II. zastralými technologiemi, proti tomu vystupuje vláda Mikronésie i české ekologické skupiny. Podle některých by se měl Prunéřov zastavit bez náhrady hned.
V úterý měl na plánované tiskové konferenci ministr Jan Dusík představit stanovisko Ministerstva životního prostředí k posouzení vlivů rekonstrukce elektrárny Prunéřov II. na životní prostředí. Toto stanovisko totiž rozhodne, jakým způsobem bude elektrárna rekonstruována.
Ministerstvo životního prostředí však tuto plánovanou tiskovou konferenci zrušilo. Resort prý ještě potřebuje získat údaje o tom, kolik uhelná elektrárna vypouští emisí oxidu uhličitého a jaký má vliv na okolní krajinu. Elektrárna Prunéřov II. je největším konkrétním zdrojem emisí CO2 v České republice.
Podle Jiřího Nezhyby z Ekologického právního servisu se v tomto případě nejedná pouze o opravu, ale o celkovou rekonstrukci s výměnou tří bloků, po které by měla elektrárna běžet ještě několik desetiletí. Proto je nutné stanovit přísné podmínky.
Greenpeace společně s Ekologickým právním servisem a místním sdružením Chomutov pod pokličkou ČEZ vedou kampaň Pohoda ČEZ — včerejší technologie již dnes. Na webových stránkách www.pohodacez.cz zveřejňují informace o problematice této modernizace a také své požadavky na Ministerstvo životního prostředí.
„V případě, že naše požadavky ČEZ odmítne, žádáme, aby se výslovně zavázal, že elektrárnu nejpozději do roku 2015 zcela odstaví,“ uvádějí organizace.
Jan Beránek z energetického servisu WISE Brno se ale domnívá, že ekologické organizace by měly namísto účinnější modernizace požadovat rovnou to, aby se Prunéřov zastavil.
V odpovědi na otázku dne v Deníku Referendum v polovině prosince Jan Beránek napsal: „Česká republika je druhým největším vývozcem elektřiny v Evropě a smyslem provozu nadbytečných elektráren jsou zisky ČEZ, nikoliv potřeba našeho hospodářství nebo občanů. Likvidujeme přitom nejen severočeskou krajinu, ale poté, co uhlí proženeme komíny, ohrožujeme skleníkovými emisemi živobytí lidí na odvrácené straně planety."
To si zřejmě myslí i vláda i Mikronésie, která v prosinci požádala Českou republiku o mezinárodní hodnocení vlivů na životní prostředí. Mikronésii ale Dusíkův úřad zatím neodpověděl a současný odklad s žádostí této ostrovní země nesouvisí.
Další informace:
naseadresa.cz Dusík odložil vydání stanoviska k rekonstrukci elektrárny Prunéřov
ČRo Ministerstvo odložilo stanovisko k opravě Prunéřova