Zákon o kožešinových farmách projedná sněmovna. Jejich odpůrci chystají průvod
Vratislav DostálV neděli se v Praze uskuteční protestní akce odpůrců kožešinových farem. Dva dny poté začne Poslanecká sněmovna projednávat v prvním čtení návrh zákona, kterým by měl být zakázán chov zvířat výhradně nebo primárně pro kožešiny.
Dlouho očekávaný návrh zákona, který zakáže kožešinové farmy, míří do Poslanecké sněmovny. Poslanci ho projednají v prvním čtení příští týden v úterý. O dva dny dříve pořádá spolek OBRAZ Velký pražský průvod proti kožešinám. Akce začne na Střeleckém ostrově v neděli v půl třetí odpoledne. Lidé se pak s transparenty, bubny a pokřiky projdou až na Václavské náměstí, kde u koně promluví několik řečníků z řad politiků a osobností.
„Již jen pár dní zbývá do zahájení tzv. kožkovací sezóny, během níž bude v naší zemi dalších dvacet tisíc zvířat naházeno do plynových komor jenom proto, aby jejich srst mohla ozdobit zimní kabáty. Ve stejné době začne Poslanecká sněmovna diskutovat o tom, zda jde o legitimní byznys, anebo krutý přežitek,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, který akci pořádá.
„Průvodem chceme nejen připomenout památku letošních obětí kožešinové módy, ale především apelovat na politiky, aby dlouhodobé volání české veřejnosti po zákazu kožešinových farem nebrali na lehkou váhu,“ vysvětluje Voršilka.
V současné době je v České republice registrováno devět kožešinových farem. Jejich zákaz si přeje podle průzkumu CVVM sedmdesát procent obyvatel. Projednávaný návrh zákona, pod který se podepsalo padesát zákonodárců z několika stran zastoupených v dolní komoře, počítá s jejich ukončením do konce roku 2018. Česká republika by se tak přidala k řadě dalších evropských států, kde již k zákazu chovu kožešinových zvířat došlo.
„Chovat a usmrcovat zvířata primárně za účelem získávání kožešin je v 21. století těžko přijatelné,“ tvrdí poslanec a předseda Výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch z ČSSD. „Nemluvě o tom, že podmínky držení naprosto neodpovídají etologii chovaných druhů. Druhy jako norek americký nebo liška polární nelze s úspěchem domestikovat. Vítám proto, že se v Poslanecké sněmovně utvořila silná koalice napříč politickým spektrem, která předkládaný návrh podpořila,“ dodal už dříve Böhnisch.
„Vyspělá společnost by měla být schopna vyspělého přístupu ke zvířatům. Nechat divoká zvířata trpět v drátěných klecích jenom proto, abychom si jimi následně mohli ozdobit šatník, mi příliš vyspělé nepřipadá. Proto budu rád, když se i Česká republika zařadí mezi mnohé evropské země, které již tento druh podnikání netolerují,“ doplnil poslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek.
Podle předkládané novely by měl být zakázán chov zvířat výhradně nebo primárně pro kožešiny. Zákaz by se tak netýkal například chovů králíků, kde je kožešina využita jako vedlejší produkt. Existujícím farmám má být poskytnuto přechodné období až do konce roku 2018 a ministerstvo zemědělství bude navíc moci na základě vyhlášky poskytnout jednorázové finanční příspěvky ke zmírnění dopadů zákona pro končící chovatele.
Kožešinové farmy jsou v poslední době pod palbou kritiky nejen ze strany ochránců zvířat, ale též expertů na etologii a welfare zvířat. V září obdrželi poslanci otevřený dopis dvaačtyřiceti odborníků z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad, kteří v něm upozorňují, že živočišné druhy chované na kožešinových farmách prošly jen velmi omezenou domestikací. Podmínky klecových chovů tak zdaleka neodpovídají jejich etologickým potřebám, o čemž svědčí i vysoký výskyt stereotypií v těchto chovech.
V prvním čtení poslanci rozhodnou o tom, zda návrh zákona bez dalšího zamítnou, anebo jej přikážou výborům a pošlou k dalšímu projednání.„Pevně věřím, že návrh v prvém čtení obstojí. Smést jej bez dalšího projednání ze stolu by bylo projevem neúcty vůči laické i odborné veřejnosti, která po řešení této otázky naléhavě volá,“ uzavírá Voršilka.