Rumunské volby jsou velké téma také v Maďarsku. Orbán i Magyar manévrují
Petr JedličkaViktor Orbán se snaží prostřednictvím maďarské menšiny opatrně podpořit George Simiona, nejvýraznější postavu rumunské krajní pravice. Opoziční tribun Péter Magyar zvolil odlišný přístup.
Ačkoliv Rumunsko je tradičně spíše na okraji zájmu politiků i médií z ostatních evropských zemí, v současnosti je tomu naopak. Důvodem jsou probíhající prezidentské volby, po nichž je pravděpodobné, že země rozšíří skupinu evropských států s krajně pravicovými populisty v čele.
O zvlášť velké téma jde přitom v sousedním Maďarsku. Krajně pravicový kandidát z rumunských voleb George Simion se totiž hlásí k politice maďarského premiéra Orbána jako k jednomu ze svých vzorů. A Orbán se ho snaží dle kolegů z rumunského HotNews všemožně podpořit.
„Ve včerejší prezidentské debatě v sousedním Rumunsku zaznělo: ,Teď je čas na Evropu národů, křesťanskou Evropu, v níž budeme bojovat za své právo být evropskými občany.‘ S tím u nás naprosto souhlasíme,“ napsal Orbán typicky v pátek na sociální sítě.
V Rumunsku, kde v posledních volbách hlasovalo 9,5 milionu lidí, žije milionová maďarská menšina, již Orbánův Fidesz soustavně finančně dotuje a má na ni velký vliv. Rumunsko a Maďarsko ovšem zároveň poutá složitá společná historie, v rámci níž spadala oblast obřího Sedmihradska, resp. Transylvánie, opakovaně do Uherského království. Nacionalismy obou zemí se tak proti sobě tradičně ostře vymezují.
Tématu rumunských voleb se proto dnes nevyhýbá ani protiorbánovská opozice. Její aktuálně nejvýraznější představitel — předseda nové strany Tisza Péter Magyar — označil Orbánovu politiku za „zradu zájmů rumunských Maďarů“ a připomněl, že Simionovi krajní nacionalisté soustavně znevažují, resp. zesměšňují připomínky uherské historie v Rumunsku.
„My namísto toho vyrazíme na třísetkilometrový pochod z Budapešti do Oradery (Varadínu), kolébky maďarské kultury, abychom podpořili naše bratry a vyslechli si, jaké je trápí problémy,“ vyhlásil Magyar v pondělí.
Proti podpoře Simiona se otevřeně postavili také zástupci strany UDMR, která v rumunském parlamentu reprezentuje právě maďarskou menšinu. Sám Viktor Orbán pak zmírnil svá stanoviska prohlášením, že se v rumunských volbách na žádnou stranu nestaví.
Ve vlastních volbách stojí proti nejvýraznější osobnosti rumunské krajní pravice Simionovi bukurešťský primátor Nicușor Dan, jenž ovšem získal minulý týden v prvním kole jen 21 procent hlasů, zatímco Simion 41 procent. Kolegové z Maďarského HVG aktuálně upozorňují, že se na Danovu podporu daří formovat vskutku širokou protiextremistickou alianci politiků všech možných stran. Vzhledem k náskoku Simiona je však otázkou, zda bude její síla stačit.
Druhé kolo rumunských prezidentských voleb proběhne v neděli 18. května. Země má poloprezidentský systém, a tamní hlava státu tak disponuje značnými pravomocemi — podobně jako v Evropě francouzská nebo polská.
