Týdeník Dotyk: Finanční úřady šikanují Babišovy konkurenty v byznysu s řepkou
Jaroslav BicanPodle svědectví, které přinesl týdeník Dotyk, vyvíjí daňová správa spadající pod ministra financí Andreje Babiše tlak na firmy věnující se zpracování řepky či výrobě bionafty, tedy stejnému oboru, ve kterém působí i firmy ministra Babiše.
Tabletový týdeník Dotyk upozornil na výrazné zpřísnění finančních kontrol a zadržování vratek DPH, které postihly velké množství firem, jež lisují řepkový olej či vyrábějí bionaftu. Jedná se o oblast, ve které je dominantní skupina Agrofert ministra financí Andreje Babiše, pod kterého rovněž spadají finanční úřady.
Firmy, jejichž svědectví týdeník Dotyk přináší, poukazují na to, že čelí nekončícím hloubkovým kontrolám, a zadržování finančních prostředků, kdy jim daňová správa nevrací přeplatky DPH, firmy se tak dostávají do finančních problémů. Výrobci bionafty ze skupiny Agrofert, společnosti Preol a Primagra, jak uvádí týdeník s odkazem na tiskového mluvčího Agrofertu, podobně důkladným kontrolám vystaveni nejsou.
„Každý, kdo zpracovává řepku, má nějaký problém. Nám stát zadržuje finanční prostředky. Od loňského září nevrací přeplatky DPH. Celková částka už přesahuje 25 milionů korun, což jsou zhruba půlroční mzdy našich pracovníků,“ popsal týdeníku Dotyk dopady finanční kontroly na kolínskou firmu Bioenergo-Komplex její jednatel Stanislav Žiaček, který zdůraznil, že firma chce zpátky jen to, co reálně zaplatila.
„My vyrábíme řepkový olej, část nakupujeme a vše směřuje na export. Měsíčně nám vznikají přeplatky DPH, které požadujeme od státu zpátky. Ale finanční úřad místo toho otevírá jednu kontrolu za druhou a zadržuje naše peníze,“ vysvětlil týdeníku Žiaček.
Daňová správa zkoumá výrobní postupy, tvrdí Dotyk
Týdeník Dotyk tvrdí, že podobné příběhy vypráví také lidé z dalších firem, které se zabývají výrobou a prodejem řepkového oleje, o svých zkušenostech však zatím nechtějí mluvit do médií. Negativní efekty mají hloubkové kontroly finančních úřadů především na menší firmy, ale týkají se rovněž velkých.
Podle informací týdeníku Dotyk finanční správa údajně zadržuje nadměrné odpočty DPH také české pobočce americké společnosti ADM. Ta v Olomouci vlastní továrnu na zpracování olejnin, někdejší Milo. Dotyk také upozorňuje na případ společnosti Temperatior, která v Liberci provozuje fabriku na takzvanou moderní bionaftu.
O továrnu ještě v době, kdy ji provozovala firma Oleo Chemical, měl zájem Babišův Agrofert. Nyní má společnost Temperatior podle týdeníku Dotyk podezření, že zde probíhá účelová daňová kontrola, jež má za cíl získat ucelené ekonomické informace, které se mohou hodit pro případné převzetí firmy.
Samotná finanční správa se podle týdeníku Dotyk ke konkrétním daňovým kontrolám nechce vyjadřovat. Odvolává se na povinnost mlčenlivosti. Zpracovatelé řepky u nás se podle týdeníku shodují na tom, že se nejedná o standardní kontroly, ale o postup hraničící se šikanou, který paralyzuje jejich podnikání. Týdeník poukazuje na to, že úředníci se nesoustředí jen na faktury a účetnictví, ale snaží se zkoumat i obchodní činnost firem, výrobní postupy a know-how.
Deník Referendum v minulých týdnech vydal soubor textů o konfliktech ministra financí, majitele Agrofertu a Mafry Andreje Babiše s moravskými zemědělci. Deník Referendum například popsal nepřátelské převzetí Kosteleckých uzenin, které v době, kdy do nich Andrej Babiš vstupoval, byly největším podnikem svého druhu v České republice.
Také jsme se věnovali způsobu, jakým Andrej Babiš převzal zemědělské družstvo v Hustopečích. Podrobně jsme se rovněž zabývali tím, jak funguje systém, díky kterému má ministr financí obrovské zisky z pěstování a zpracování řepky. Andrej Babiš v této oblasti dlouhodobě pracuje na tom, aby se podniky Agrofertu staly výlučným tuzemským dodavatelem řepkové biosložky paliv.