Chovancův audit: policie udělala během demonstrací v Praze maximum
Redakce DRMinistr vnitra se zastal policistů, kteří zasahovali při demonstracích pravicových extremistů v Praze. Šetření podle něj ukázalo, že policie situaci zvládla. Ohradil se pouze proti chování policisty během útoku na přenosový vůz ČRo.
„Žádné zásadní excesy v jednání policistů jsme nenašli.“ Takto zhodnotil v pondělí na tiskové konferenci ministr vnitra Milan Chovanec policejní zásahy na nedávných demonstracích v Praze. Závěr je výsledkem šetření, jež mělo zhodnotit jednání policistů během útoku maskovaných mužů na demonstraci pořádanou iniciativou Ne rasismu na rohu Thunovy a Zámecké. Policejní prezidium se rovněž zabývalo stížností Českého rozhlasu na chování policisty během napadení jeho přenosového vozu na Hradčanském náměstí.
Zmíněný audit zadal Chovanec policejnímu prezidentovi den po sobotních demonstracích. Události současně šetřilo také Krajské ředitelství Policie ČR Hlavního města Prahy a vzhledem k mimořádnému ohlasu na události také Ministerstvo vnitra.
Proti auditu se již dříve ohradil ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. Situace podle něj dvoutýdenní vyšetřování nevyžadovala. „Máme video, kde jsou lidé, kteří jsou ozbrojení a mají maskovaný obličej a na které v klidu dohlíží nějaká policejní skupina,“ uvedl k útoku zakuklených mužů ministr spravedlnosti a jednání policie označil za zřejmé „selhání“.
Chovanec během tiskové konferenci uvedl, že své případné neshody s ministrem spravedlnosti nebude řešit přes média. Zmínil ale také, že Pelikán nabídku účastnit se konference odmítl.
Policejní zásah kritizovali i aktivisté a účastníci demonstrace iniciativy Ne rasismu. Policie dle oficiálních zdrojů nikoho nezatkla, podle očitých svědků a obrazových záznamů bylo na místě během útoku přítomno pouze pár uniformovaných policistů.
Podle Chovance ale „policie udělala s ohledem na síly a prostředky maximum.“ Zdůraznil přitom, že se jednalo o největší demonstraci za posledních dvacet let. Policejní prezident doplnil, že vzhledem ke kapacitám a obtížnosti terénu mezi Malostranským a Hradčanským náměstím bylo pro policisty prakticky nemožné se na místo útoku rychle přesunout.
Ministr vnitra se také důrazně ohradil proti spekulacím ohledně role „muže v hnědé bundě“. Podle něj v prostoru ulic Thunovy a Zámecké nedošlo k žádné provokaci ze strany policie. „Muž byl kriminalista, který jednal v souladu se zákonem a který výrazně pomohl zabránit hrozícímu střetu,“ uvedl.
Za nepřijatelné označil pouze jednání policisty, který nereagoval na žádost o pomoc redaktorů Českého rozhlasu. Podle ministra se jim ale dotyčného policistu nepodařilo najít. Prostřednictvím médií ho proto vyzval, aby se přihlásil a očistil jméno sboru.
Na závěr pak řekl, že předmětem diskuse může být možná akademická debata o tom, zda srocení davu maskovaných mužů v Thunově ulici bylo shromážděním dle shromažďovacího zákona, či nikoli. Zareagoval tak na dřívější kritiku Pelikána, podle něhož měla policie zasáhnout a skupinu rozehnat.
Tisková mluvčí ministerstva Lucie Nováková připomíná, že akce maskovaných osob v Thunovské ulici nebyla dle shromažďovacího zákona řádně nahlášena, podle jejích slov to však samo o sobě není důvodem pro její rozpuštění. „Primárním úkolem uniformované policie bylo oddělit od sebe obě skupiny, což se podařilo.“
Tato debata však podle ministerstva sama o sobě nemá žádný vliv na skutečnost, že policisté postupovali v souladu s právním řádem a na faktickou povahu zásahu neměla žádný vliv.