Novým ředitelem Českého rozhlasu je René Zavoral
Vratislav DostálRada ČRo rozhodla o jméně nového generálního ředitele ČRo. Stal se jím René Zavoral, ve druhém kole první volby ho volilo sedm z devíti radních. Zavoral byl jediným kandidátem z pětice finalistů, který se o post ucházel zevnitř instituce.
Novým generálním ředitelem Českého rozhlasu se stal René Zavoral. Ve středu o tom rozhodla Rada Českého rozhlasu (Rada ČRo). Zavoral obdržel ve druhém kole první volby sedm hlasů z devíti. Druhého Tomáše Skřivánka volili ve druhém i prvním kole pouze dva radní. V prvním kole vypadli Jakub Končelík (jeden hlas), Michael Kralert (jeden hlas) a Tomáš Němeček (žádný hlas).
Volba generálního ředitele ČRo proběhla bezprostředně poté, co předseda Rady ČRo Petr Šafařík oznámil, že se k poslednímu březnovému dni vzdá své funkce. Zavoral se o post generálního ředitele ucházel jako jediný z pěti finalistů zevnitř instituce, dosud byl náměstkem generálního ředitele. Jeho projekt také neslibuje žádné radikální změny, spíše poklidnou kontinuitu.
Podobně jako jeho protivníci nicméně ve svém projektu uznal chyby svého předchůdce, se kterým ho donedávna pojila úzká vazba. Zavoral například tvrdí, že se model, v němž Centrum zpravodajství dodává všem stanicím zpravodajství a aktuální publicistiku, ukazuje být po třech letech existence zbytečně robustní, a to z důvodu zdvojení editorské struktury.
Plánuje proto spojení obou zpravodajsko-publicistických stanic a Centra zpravodajství do jednoho celku. Slibuje zároveň, že se jako generální ředitel ČRo ope především o důvěryhodnost veřejnoprávního rozhlasu a o jeho otevřenost.
Ve svém kandidátském projektu píše o otevřenosti v dialogu a interakci s posluchači, o otevřenosti vůči technologickým změnám, o otevřenosti k mladé generaci, nebo o otevřenosti ve smyslu plurality v programu, názorech, v tématech.
Navrhuje vytvoření pozice rozhlasového ombudsmana, který by se intenzivně věnoval stížnostem a postřehům posluchačů, podporoval by také institut inovované Programové rady a Programové burzy, jejichž prostřednictvím by interní a externí tvůrci pravidelně prezentovali své pořady. Z ČRo slibuje vytvořit kulturní stánek, kde se budou pořádat koncerty, výstavy, besedy a jiné společenské akce.
Hovoří také o nutnosti zjednodušení organizační struktury. Jejím cílem by mělo být snížení počtu vedoucích pozic na všech úrovních, urgentní je podle něj příprava nového konceptu personální práce, jehož součástí musí být plán kariérního rozvoje, nástupnictví či práce s talenty.
Chtěl by také ustavit Etický panel a posílit a v některých regionech obnovit tvůrčí skupiny a uměleckou výrobu. Pokud jde o profilaci stanic, v Radiožurnálu spatřuje zpravodajský pilíř, který veřejnosti přináší rychlý a spolehlivý servis. ČRo Plus by měl podle něj navazovat tam, kde Radiožurnál končí, označuje jej za publicistický pilíř s prostorem pro analýzu.
Dvojka je podle Zavorala vzdělávací pilíř, Vltava pilíř kulturní a Wave stanicí pro mladou generaci. Také on si uvědomuje klíčovou roli nových médií. Do budoucna je podle něj nutné zajistit vlastní obsahovou strategii nových médií, která si nevystačí s kopírováním programu určeného pro vysílání.
René Zavoral se své nové funkce ujme 3. února. Funkční období generálního ředitele Českého rozhlasu je šestileté.