DSSS chce u sněmovních voleb mezinárodní pozorovatele
Redakce DRPřevtělená Dělnická strana se dožaduje ochrany před možnou manipulací ze strany českého státu. Její představitel Tomáš Vandas chce, aby na volby dohlíželi mezinárodní pozorovatelé.
Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) chce mít u voleb do Poslanecké sněmovny mezinárodní pozorovatele, kteří by dohlédli na průběh voleb. O dohled chtějí požádat v nejbližších týdnech.
Novinářům to po sobotní krajské konferenci v Ostravě řekl volební lídr strany Tomáš Vandas. Do DSSS nyní přecházejí členové rozpuštěné krajně pravicové Dělnické strany, jejíž členská základna podle Vandase čítala zhruba tisícovku členů.
DS rozpustil Nejvyšší správní soud 17. února. „Zcela logicky vycházíme z toho, že nemůžeme věřit současným orgánům v České republice a budeme rádi, když na volby dohlédnou i mezinárodní pozorovatelé," uvedl Vandas. Dodal, že má obavy, že by mohlo dojít například k vyřazování volebních hlasů. „Požádáme o to v nejbližších týdnech, nyní se soustředíme především na podávání kandidátních listin," uvedl Vandas.
DSSS sídlí na stejné adrese jako DS. V čele DSSS stojí od prosince 2006 Hana Pavlíčková, matka Vandase. DSSS vznikla v lednu 2004 jako Strana občanů Republiky české (SOČR). Založil ji Tomáš Magnusek z Náchoda (nyní spisovatel, herec a producent) a prvním předsedou se stal bývalý politický vězeň Jan Broj, který byl v letech 1990 až 1992 poradcem prezidenta Václava Havla. Strana neměla téměř žádné členy a prakticky nefungovala.
Po roce Magnusek odešel a subjekt se pod názvem Demokratická strana sociální spravedlnosti stal členem koalice Právo a Spravedlnost, v níž byly například hnutí Národní sjednocení a také DS. Právě představitelé DS původní stranu ovládli a dosadili do čela Hanu Pavlíčkovou. Současný název Dělnická strana sociální spravedlnosti je platný od listopadu 2008.
Soud, který Dělnickou stranu rozpustil, vyhověl svým rozsudkem druhému návrhu vlády. Soudci uvedli, že našli v programu, idejích a symbolech DS xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera. Dělnická strana však byla rozpuštěna zejména proto, že začala své programové teze skutečně realizovat, navíc násilnými prostředky. Dělnická strana chce kvůli verdiktu soudu podat ústavní stížnost.