Rumunští rozhořčení si vymohli odchod dalšího premiéra
Petr JedličkaMasové pobouření nad tragickými důsledky korupce v zemi přimělo rezignovat i Victora Pontu — protřelého politika, jenž přestál několik hlasování o nedůvěře a řadu afér. Podle pozorovatelů se nyní protesty uklidní, avšak jen na čas.
Občané Rumunska bouřící se už několik let proti projevům systémové korupce si vymohli odchod dalšího premiéra — Victora Ponty. Stalo se tak v noci z úterý na středu, kdy jich vyrazilo na 25 tisíc protestovat do ulic Bukurešti.
Bezprostřením podnětem k protestům se stal páteční požár v klubu Colectiv právě v Bukurešti, při němž zahynulo 32 lidí. Jak ukázaly předběžné zprávy od vyšetřovatelů, klub nesplňoval řadu bezpečnostních předpisů a je veřejným tajemstvím, že jeho majitelé prostě upláceli kontroly.
Ponta — sám s několika korupčními skandály — se stal logickým cílem vzedmuvšího se hněvu. Během úterního večera se v hlavním městě protestovalo proti celému systému a politické elitě, výzvy k odstoupení premiéra však byly skandovány nejčastěji.
Ve středu ráno se premiér rozhodl protestujícím vyhovět.
„Vracím svěřený mandát, odstupuji a se mnou i celá vláda (...) Cítím povinnost reagovat na legitimní rozhořčení ve společnosti (...) Doufám, že rezignace vlády ty, kdo vycházejí do ulic, uspokojí,“ uvedl Ponta v tematickém prohlášení.
Pozorovatelé připomínají, že v Rumunsku existuje od pádu minulého režimu silná protestní tradice. V posledních letech však nevycházejí Rumuni do ulic jen kvůli konkrétním kauzám, nýbrž i kvůli rozhořčení nad stavem politiky obecně.
Také po minulé vlně rozhořčených protestů v roce 2012 odstoupil premiér — Emil Boc. Tehdy však Rumuni demonstrovali déle než měsíc, než se domohli výsledku. Současný premiér Victor Ponta odstoupil už po první velké demonstraci.
Debata nad pozadím
Protestující vyšli po Pontově demisi do ulic ještě několikrát, naposledy v pátek večer. Na místo mnoha tisíců z dní před premiérovou demisí jich ale byly jen stovky.