Lidovci uklidňují spor v koalici, chtějí znovu projednat zákon o pojišťovnictví
Vratislav DostálPředseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek navrhuje, aby se ČSSD a ANO vrátily k novele zákona o pojišťovnictví. KDU-ČSL tak chce předejít koaliční krizi. Zároveň požaduje, aby vládní strany hlasovaly jednotně pro koaličně dohodnuté návrhy zákonů.
Po jednání mimořádného předsednictva KDU-ČSL navrhl předseda Pavel Bělobrádek svým koaličním partnerům Andreji Babišovi a Bohuslavu Sobotkovi, jak urovnat potenciálně hrozící spor, který vznikl kvůli návrhu novely zákona o pojišťovnictví. Podle lidovců by nejlepším řešením bylo sporný zákon stáhnout ze sněmovny a vést o něm znovu debatu v koalici a na vládě.
Zároveň chce KDU-ČSL jednat se svými partnery o dodržování koaliční smlouvy, která obsahuje závazek hlasovat pro koaličně dohodnuté návrhy zákonů. „KDU-ČSL je pro plnění dohod. Pokud by přestalo platit, že koaliční strany v parlamentu podporují schválené vládní návrhy, znamenalo by to vážnou překážku v plnění koaličního programu. Tomu chceme předejít a zabránit tak možnému vzniku koaliční krize,“ řekl předseda strany Pavel Bělobrádek.
Nejužší vedení lidovců tak reaguje na pokračování sporu, který započal v polovině minulého týdne. Šincl totiž v úterním vydání deníku Právo zveřejnil komentář, ve kterém mimo jiné tvrdí, že předseda hnutí ANO a jeho úředníci z resortu financí nezvládají připravit nový a především kvalitní zákon o hazardních hrách. „Nejenže jeho resort není schopen dodržet plán (novela zákona měla být projednána už loni na jaře), ale chce prosadit také nižší zdanění, než původně avizoval (například hernám místo ve výši 35 procent jen 25 procent),“ uvedl Šincl.
Podle něj navíc za odkladem platnosti zákona z roku 2016 na rok 2017 stojí schůzka Andreje Babiše se senátorem Ivo Valentou, který je zároveň majitelem jedné z největších tuzemských loterijních společností. „Ivo Valenta měl jistě silné argumenty, aby ministra přesvědčil, že stojí za to počkat. Ono vyčkávání je nicméně zvláštní, když kvůli šedé hazardní zóně stát přichází na daních o tři milióny korun každý den,“ uvedl Šincl.
V tiskovém prohlášení mezitím Babišovi vzkázal, že se musí bránit jeho opakovaným nařčením ze lží. „Nemohu se nebránit, když ze strany ministra financí neustále zní, že lžu. Na to, že se Andrej Babiš sešel se senátorem Ivem Valentou, mě přivedl monitoring médií, která panu ministrovi patří. Je navíc pozoruhodné, že dnes ve vyjádření pro ČTK pan Babiš schůzku s majitelem Synotu nejprve popřel a v následné tiskové zprávě naopak nepřímo potvrdil.“
Šincl pak cituje z textu, který zveřejnil server iDnes.cz spadající do mediální skupiny Andreje Babiše letos 26. března. Kromě Iva Valenty se podle těchto informací schůzky účastnil majitel skupiny Slot Milutin Perič či Alois Slezáček za kasina Admiral. „Faktem totiž je, že krátce po této schůzce došlo k odložení plánovaného přijetí zákona o rok. Za další chvíli poté k razantnímu změkčení zákona v zájmu tvrdého hazardu. Tím, že problém nelegálních provozovatelů na internetu bude řešen až od roku 2017, přijdou veřejné rozpočty nejméně o jednu miliardu korun,“ napsal Šincl.
Zdůrazňuje také, že by byl nerad, aby se celý spor stočil do osobní roviny. Jeho podstata, uzavírá, je totiž mnohem závažnější: „Pan Babiš i jeho strana si musí uvyknout k pohybu výhradně po demokratickém hřišti. Zároveň upozorňuji, že sociální demokracie prosazuje tvrdou regulaci šedé hazardní zóny i dostatečné zdanění hazardu.“
Spor vznikl poté, co Šincl položil ministru financí minulý týden v úterý na plénu sněmovny čtyři otázky. Babiše nejspíš nejvíce rozpálila otázka, zda může vyloučit, že rozhodování ministerstva financí ve věci regulace provizí zprostředkovatelů životního pojištění není přímo či nepřímo ovlivněno zájmem některé z obchodních společností Agrofertu či na ně obchodně napojených firem, kterým by v případě přijetí cenové regulace provizí mohly poklesnout tržby či zisky.
Babiš přišel druhý den na uzavřené jednání úzké skupiny zákonodárců se složkou nadepsanou příjmením poslance ČSSD. Prý měla obsahovat kompromitující materiály. Babiš to ale odmítl. Předseda ČSSD nicméně svolal jednání koaliční rady, kromě něj Babiše kritizoval také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Předáci koalice se nicméně minulý čtvrtek rozešli s tím, že si to Babiš se Šinclem musí vyříkat sami.
„Dohodli jsme se, že se potkáme a vyříkáme si to. Platí, že se omlouvat nebudu. On proti mně vystoupil veřejně, já jsem mu své výhrady řekl při neveřejném jednání,“ uvedl předseda ANO pro server iDnes s tím, že termín schůzky domluven není. Šincl ale ihned reagoval prohlášením, ve kterém Babišovi důrazně vzkázal, že o schůzku s ním nestojí.