Sociální demokraté chtějí regulovat životní pojistky. Lidovci je nejspíš podpoří
Vratislav DostálZástupcům ČSSD se nelíbí praxe tzv. přetáčení životních pojistek, chtějí s ní skoncovat. Navrhují také zastropování provizí za uzavření těchto smluv. Více než půlka životních pojistek nyní totiž končí předčasně a nevýhodně pro klienty.
Sociální demokraté chtějí skoncovat s praxí tzv. přetáčení smluv u životního pojištění. Zároveň plánují zastropování provizí za životní pojistky. Podle Ludvíka Hovorky z KDU-ČSL by se k jejich iniciativě mohli připojit také lidovci, stanovisko poslaneckého klubu třetí koaliční strany, tedy hnutí ANO, zjišťujeme.
„Podal jsem pozměňovací návrh k novele zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, který řeší problém tzv. přetáčení smluv u životního pojištění,“ uvedl Ladislav Šincl z ČSSD. Inspirací mu bylo obdobné řešení u doplňkového penzijního spoření, kde regulace již funguje a je řešena též v rámci zákona o doplňkovém penzijním spoření. Regulace provizí za zprostředkování životního pojištění by u nás byla novinkou. V řadě států EU je ale naprosto běžnou praxí.
„Kvůli fintám některých pojišťovacích zprostředkovatelů dnes více než půlka životních pojistek končí předčasně a pro klienty nevýhodně. Je to velká hra o provize, ve které se točí až deset miliard ročně. Chci se pokusit nastavit férovější pravidla a dosáhnout toho, aby se lidem vracela část peněz ze snížených provizí,“ vysvětluje poslanec ČSSD.
Za každou uzavřenou smlouvu totiž finanční poradce dostane ihned provizi, která dosahuje až 200 % z ročního pojistného. Po dvou letech, kdy skončí ochranná lhůta klienta, mu ale nic nebrání v tom, aby za klientem přišel znovu a pod nějakou záminkou — jde například údajné vylepšení smlouvy, nové výhodnější podmínky, nebo rozšíření o dodatečné programy — s ním uzavřel smlouvu novou.
„Jenže pro klienta je to vždy nevýhodné, z přetočené smlouvy má peníze hlavně zprostředkovatel. Náklady na přetočení platí klient, který první dva roky hradí především odměnu zprostředkovatele. Poradce ale za uzavření smlouvy dostane svou provizi hned,“ vysvětluje Šincl.
S jeho iniciativou souhlasí Ludvík Hovorka z KDU-ČSL. „Problém provizí v životním pojištění je dlouhodobě známý, při připomínkovém řízení novely zákona o zprostředkovatelích pozměňovací návrh předložila ČNB, jako dozorový orgán, ale ministerstvo financí, jako garanční ministerstvo, tuto připomínku odmítlo,“ připomíná Hovorka v rozhovoru pro Deník Referendum.
Česká národní banka navrhovala rozložit provizi z životního pojištění do pěti ročních splátek. Novela zákona o zprostředkovatelích prošla prvním čtením. „Pokud bude konkrétní pozměňovací návrh poslance Šincla dobře připraven, pak si určitě zaslouží podporu i poslaneckého klubu KDU-ČSL. Osobně v takovém případě podporu tomuto návrhu doporučím,“ uvedl Hovorka.
„Praxe přetáčení smluv, kterou popisuje pan poslanec, je skutečně pro klienty pojišťoven nevýhodná a je motivována snahou mnoha zprostředkovatelů o získání nových provizí z nově uzavřených smluv, v některých případech i ze zrušení starých. Sám jsem se s podobnou praxí setkal před více lety osobně,“ dodal poslanec KDU-ČSL.
Také podle něj současná právní úprava a praxe spíše motivuje k tomu, aby zprostředkovatelé každé dva roky přišli za svým klientem a pod různými záminkami zrušili jeho stávající smlouvu a uzavřeli s ním novou, za níž znovu vyinkasují další provizi.
„Pro klienty je to nevýhodné, profitují na tom pouze zprostředkovatelé. Provize za nové smlouvy přitom často dosahují až do 24 násobku měsíčního pojistného plnění. To je velká motivace k různým trikům, na jejichž konci je pak překvapený a zklamaný klient,“ uvedl Šincl.
„Osobně doporučuji všem klientům nepřistupovat na návrhy upgrade starých smluv životního pojištění, které bývají ve většině případů mnohem výhodnější, než novější produkty. Pokud klient chce zvýšit pojistnou ochranu sebe a svých blízkých, pak doporučuji původní pojistku nechat doběhnout a uzavřít pojistku novou,“ doplnil Hovorka.
Sociální demokraté navrhují snížit a zastropovat maximální odměnu zprostředkovatelům, přičemž částku, o níž se sníží provize, tj. přes čtyři miliardy korun, chtějí připsat klientům do výnosů. „V mém návrhu je také striktně legislativně ošetřeno, že pojišťovny z této částky neuvidí ani korunu. Dále navrhuji, aby zprostředkovatelé nedostávali celou provizi ihned, jako je tomu dnes, ale aby se její proplácení rozložilo do pětiletého časového rámce,“ vysvětlil Šincl.
„V řadě států Evropské unie, jako například v Rakousku, kde jsem se inspiroval, regulace provizí za životní pojištění funguje, je naprosto běžnou praxí, a životní pojištění tak plní svůj primární cíl, a tím je dlouhodobé pojištění občanů proti obtížným životním situacím či zajištění na stáří, a tak by tomu mělo být díky mému návrhu i v České republice,“ uzavřel.