Pravicová opozice požaduje hlasovaní o nedůvěře vládě. Kvůli biopalivům
Vratislav DostálTOP 09, ODS a hnutí Úsvit svolají mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Důvodem je středeční hlasování koalice pro daňové zvýhodnění biopaliv. Lídři opozičních stran o tom veřejnost informovali ve čtvrtek.
Pravicová opozice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Občanským demokratům, TOP 09 a poslancům hnutí Úsvit se nelíbí, že koalice prosadilo pokračování daňového zvýhodnění biopaliv. Předseda hnutí ANO a majitel Agrofertu Andrej Babiš přitom opakovaně deklaroval, že poslanci ANO budou hlasovat proti. Odůvodňoval to střetem zájmů a kritikou prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Prý ji už nechce poslouchat.
Nakonec ale převážil obchodní zájem jeho Agrofertu. Schválení normy holdingu totiž zajistí několik miliard korun z veřejných rozpočtů. Agrofert ovládá více než polovinu domácího trhu s biopalivy a je dominantním pěstitelem řepky. A právě z řepky se biopaliva vyrábějí především. „Je to zdokumentovaná lež hnutí ANO. Něco podobného jsem ve Sněmovně ještě nezažil. Především mne překvapilo, že návrh nepodpořily ostatní strany koalice,“ komentoval hlasování pro Deník Referendum poslanec TOP 09 Jan Farský.
„Jsme v jedinečné situaci, kdy koalice nevěří vlastním slovům, kdy si strany vyčítají, kdo koho podrazil. To vede k nedůvěře v koalici a k představitelům vlády. Ministr financí neplní své sliby a klame český národ,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Kalousek hnutí ANO obvinil dokonce z korupčního jednání.
„Já nemám myšlení pana doktora Ištvána, že bych to ihned kriminalizoval, ale ujišťuji vás, že změna politického rozhodnutí ve prospěch soukromých zájmů je korupce. A vy jste dnes změnili veřejně deklarované politické rozhodnutí ve prospěch soukromého zájmu Agrofertu. Těch pět miliard je objektivně vyčíslitelných. To, že jste změnili politické rozhodnutí, je zcela jasné a doložitelné i z otevřených zdrojů,“ uvedl Kalousek.
„Promiňte, jste parta lhářů a korupčníků. To není urážka, to je pojmenování toho, jak jste se chovali v rámci biopaliv,“ dodal. Miroslava Němcová z ODS připomněla roli KDU-ČSL v celé kauze. Lidovci totiž původně Babišův návrh zpochybňovali, posléze jej dolní komoře předložilo ministerstvo zemědělství vedené prvním místopředsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou, který daňové zvýhodnění biopaliv opakovaně hájil.
„Ministerstvo zemědělství Babišův návrh zprvu zásadně zpochybňovalo. Vzápětí udělalo veletoč, zmírnilo své připomínky a Marian Jurečka osobně pomohl miliardový bonus bezpečně nasměrovat do soukromého byznysu svého vládního kolegy,“ připomněla Němcová.
Za ještě rozporuplnější označila přístup premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky: „S bezprecedentním střetem zájmů prvního místopředsedy své vlády nedělá nic. Dokonce jeho obchodní zájmy protlačuje víc, než samotný Babiš. Hlasoval pro zachování podpory biopaliv, od kterých už Evropa ustupuje, umožnil nedůstojné divadlo s přípravou zákona ve vládě a nese přímou odpovědnost za nástup oligarchizace v této zemi.“
Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat písemně nejméně padesát poslanců. ODS, TOP 09 a Úsvit v současné chvíli disponují dvaapadesáti poslanci. Předseda občanských demokratů Petr Fiala na tiskové konferenci uvedl, že pravicové opoziční strany mají již téměř podpisy všech svých poslanců, předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi je prý předají v pátek.
Hamáček pak bude muset mimořádnou schůzi dolní komory svolat neprodleně. Hlasovat o nedůvěře vládě Bohuslava Sobotky se bude podle jmen. K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy 101 hlasů.
„Nepochybuji o tom, že pan Kalousek i pan Fiala umí počítat do 101 a ví, že na vyjádření nedůvěry vládě v žádném případě hlasy nemají. Bude to tedy jen plané gesto. Na debatu ve Sněmovně se ale těším,” reagoval na vyvolání mimořádné schůze k vyslovení nedůvěry vládě její předseda Bohuslav Sobotka.