Sněm ANO živě: Babiš dostal své vedení a dnes i stanovy
Redakce DRTřetího celostátní sněm hnutí ANO pokračuje druhým dnem. Po včerejších volbách předsednictva se dnes schvalují stanovy. Živé zpravodajství pro vás přinášejí reportéři Jakub Patočka, Vratislav Dostál, Zuzana Vlasatá a fotograf Ondřej Mazura.
17:35 Závěrečné shrnutí:
Babiš má hnutí ANO zcela pevně ve svých rukou. Dostal sto procent hlasů, ve vedení je obklopen svými lidmi, podpořit ho přijeli předseda evropských liberálů Guy Verhofstadt i Václav Bělohradský. Dnes přijaté stanovy zavádějí v celém hnutí přísnou centrální kontrolu. Přísně zorganizována byla de facto i závěrečná programová debata. Politickým tenorem sjezdu byla kritika ČSSD, která je sice koaličním partnerem ANO, ale také jejím největším politickým konkurentem.
Zítra přineseme exkluzivní rozhovor s čerstvě zvoleným místopředsedou, brněnským primátorem Petrem Vokřálem. Další ohlasy, co právě ukončený 3. sněm ANO znamená pro českou politiku, zveřejníme v následujících dnech.
A nenechte si ujít fotogalerie z prvního i z druhého dne.
17:30 Na závěrečné tiskové konferenci na dotaz Deníku Referendum, jak myslel větu, že „nejsme jako jiné strany, nenecháme si řídit zespodu,“ odpověděl Andrej Babiš, že strana vznikla zespodu, ale minulý sjezd zmanipulovali kmotři. Na doplňující dotaz, jací kmotři, řekl, že to všichni vědí: „Přece ten jeden z Karlových Varů.“ Myslí tím zřejmě Jana Hammera, který byl jedním ze čtyř místopředsedů, jež Babiš po minulém sjezdu přiměl rezignovat.
17:10 Shrnutí závěrečného slova Andreje Babiše. Babiš zopakoval mnohé z toho, co řekl už v sobotu. Delegátům sjezdu se svěřil s tím, že má ze sněmu dobrý pocit.
Prohlásil, že ho nabily především projevy hostů, citoval z plánů organizace No Label a vyhlásil, že do roka hnutí ANO rovněž předloží Národní strategický plán. Proč jsou organizace tohoto typu v USA neúspěšné, jsme vysvětlovali už ve včerejším onlinu.
Babiš také připomněl, že poslední rok pracoval více pro stát než pro hnutí a přivítal, že bude mít hnutí opět kompletní vedení. V této souvislosti se — a to byl možná nejpozoruhodnější moment vystoupení — vrátil k situaci po minulém sjezdu, kdy rezignovali čtyři z pěti místopředsedů.
„Minulý sněm byl zmanipulován kmotry,“ uvedl. To, že po něm rezignovali místopředsedové Hammer, Harvánek, Greplová a Valinčičová bylo podle něj důsledkem této manipulace. „Chtěli hnutí ovládnout a řídit ho, tak jako jiné strany, zespodu,“ prohlásil Babiš na jejich adresu. Jak situace viděl bývalý místopředseda Harvánek, jsme přinesli před časem jako jediné z českých médií.
Babiš se znovu vrátil také k svému přání zavést většinový volební systém a zdůraznil, že hnutí musí zapracovat na své struktuře. „V mnoha místech se potýkáme s nedostatkem kvalitních lidí,“ řekl.
17:00 Sněm ANO právě skončil projevem Andreje Babiše, jehož shrnutí připravujeme. Zprávu o vystoupení jednotlivých ministrů si můžete přečíst zde.
16:10 Po zprávách jednotlivých ministrů byla odstartována diskuse. Namísto ní ale vystupují mluvčí či experti ke všem zbývajícím resortům a pokoušejí se formulovat priority hnutí v jejich politikách. Opět jde o dopředu nachystanou záležitost, v žádném případě se nejedná o spontánní diskusi o programu hnutí.
Sjezd se blíží ke svému konci, očekává se ještě závěrečná řeč Andreje Babiše.
15:50 Odcházející ministryně Helena Válková si postěžovala na malou podporu vedení strany. Se zájmem očekávané vystoupení odcházející ministryně Válkové ničím zvláštním nevyniklo, bylo především mimořádně dlouhé. Blahopřála i nezvoleným: k tomu, že budou mít teď tak jako ona více času.
Ohlásila, že bude chtít stručně a věcně popsat stav rezortu. To první se jí dozajista nepodařilo. Přicházela s cílem obnovit důvěru v justici. Řekla, že problémy tu byly do značné míry fiskální: „A v něčem pro mě i fatální,“ pokusila se o slovní hříčku.
Stěžovala si na nevýhodné v minulosti uzavřené smlouvy, zejména v IT systémech. Poukázala na časté stížnosti podnikatelů na mafiánské praktiky v insolvenčních řízeních: připravila vyhlášku, která by praxi zlepšila.
Opřela se do Hany Marvanové: „Jmenování první náměstkyně bylo fatální chybou, za kterou jsem zaplatila i s úroky.“ Postěžovala si také, že se jí nedostalo veřejné podpory od vedení strany. V kontrastu s tím naopak okázale děkovala poslaneckému klubu. Po revoltě poslanců, kteří odmítli sesadit poslance Zlatušku z vedení sněmovního školského výboru, to signalizuje další možnou štěpnou linii v Babišově politické organizaci: a to právě mezi vedením a klubem.
Válková se odlišila od atmosféry sněmu také tím, že pochválila koaliční spolupráci, s partnery se jí prý dařilo problémy řešit. A raritou byla i v tom, že neděkovala Babišovi, nýbrž Zemanovi, a to vcelku vřele: za rady a trvalou podporu. Skoro to působilo, jako by si říkala o nominaci na ústavní soudkyni. Od Babiše dostala kytku.
15:40 Ministr životního prostředí Brabec ví, že může být veřejností vnímán jako kontroverzní figura. Aby vytáhl svým kritikům trumfy z rukávu, pracuje s nimi radši sám. Dlužno dodat, že dobře: „Troufám si říct, že se mi po roce podařilo potvrdit, že ředitel chemičky může být ministrem životního prostředí, že to nemusí automaticky znamenat vítězství v Ropákovi,“ řekl.
Brabec obratně těží z toho, že vůbec nikdo nemůže být horším ministrem životního prostředí než legendární tandem emeritních ropáků z ODS Drobil-Chalupa. Brabec jako hlavní úspěch svého resortu prodal, že Česká republika nemusela „vracet peníze do Bruselu“ a podařilo se ve zrychleném tempu čerpat dotace na zateplování školek, výstavbu kanalizací a podobně.
Podstatnější debatu o roli ANO na ministrestvu životního prostředí má česká politika teprve před sebou.
15:30 Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová navázala na ministra dopravy příslibem, že zkrátí proces EIA — hodnocení vlivů na životní prostředí, které předchází povolování staveb.
Celkově však svůj projev směřovala zejména na přítomné lidi z krajů. V moři zkratek a informací o fondech, z nichž lze zvelebovat a rozvíjet česká města a obce, vynikla věta: „Troufám si říct, že jsme jeden z klíčových resortů pro krajské volby.“
15:10 Vystoupení ministra Dana Ťoka bylo do značné míry zhmotněnou noční můrou ekologického aktivisty: Všem na úvod poblahopřál, Babišovi ke zvolení, ostatním k výsledkům. „Děláte svou práci dobře, podpora veřejnosti mluví za vše,“ řekl Ťok.
Ve svém čteném projevu dále o ministerstvu dopravy uvedl: „Je to komplikovaný rezort poznamenaný častými personálními změnami.“ Jako nejtemnější příklad uvedl ministra Víta Bártu, který šetřil, a s tím zdůvodnění „zrušil přípravy všech výkupů“.
A tak ačkoli by bývalý manažer Skansky chtěl stavět, chybí připravené projekty. To podle něj ale představuje pro ANO šanci ukázat své schopnosti: „Může stavět dálnice, železnice a vodní díla ve prospěch občanů České republiky.“ Která vodní díla by tu mohla občanům prospět, neupřesnil.
Ministr se pochlubil, že se letos začnou stavět další úseky dálnice D3 k Českým Budějovicím, u Veselí nad Lužnicí a u Příbrami. Letos se podle něj začne stavět celkem sto kilometrů nových komunikací, a příští rok to má být ještě víc.
Ťok kolegiálně pochválil svého předchůdce Prachaře. Ohlásil, že příští rok chce stavět projekty metodou PPP neboli public private partnership. Je to metoda, kterou sociálně-ekologicky orientované občanské organizace podrobily rozsáhlé kritice jako metodu systematické privatizace zisků a socializace nákladů.
Stěžuje si na komplikovanou legislativu. Ve spolupráci s ministerstvy pro životní prostředí a místní rozvoj odstranit bariéry ve schvalování staveb. Tato tři ministerstva v součinnosti chystají jednotné povolovací řízení. Dobu výstavby dopravních staveb i díky tomu chce ministr Ťok snížit na polovinu.
Výstavbu chce urychlit už teď, například výkupem pozemků ještě před vydáním stavebního povolení. V nových soutěžích bude požadovat, aby se pracovalo 24 hodin sedm hodin v týdnu a aby se kvůli pohodlí řidičů pracovalo hlavně v noci.
Po Českých dráhách požaduje, aby vlaky byly vždy čisté a jezdili na čas. Bude chtít, aby začaly vydělávat peníze a byly ziskové.
14:50 Následují vystoupení členů vlády. Ministr obrany Martin Stropnický zahájil dalším projevem zpestřeným divadelními vložkami. O svém rezortu mluvil jako o místě s temnou pověstí, ujistil ale, že věci se již proměňují k lepšímu.
K problémům ministerstva podle ministra patří podfinancovanost. Rozpočet ale nyní bude pomalu růst. „Našli jsme skuliny i rokle, kam mizely peníze. Prověřili jsme všechny smlouvy nad 100 milionů korun. Za rok 2014 jsme ušetřili 1,4 miliardy korun,“ vyjmenoval Stropnický.
A jak se již stalo na sněmu ANO zvykem, i tentokrát jsme se dočkali šťouchnutí do sociálních demokratů, tentokrát šlo o zrušení vojenského újezdu v Brdech: „Jeden poslanec z ČSSD mi na to, že provoz Brd stojí sedmdesát milionů ročně: Co to pro váš resort je. Tak jsem mu navrhl, aby to šel říct lidem někam na náměstí.“
14:40 Po Jaroslavu Faltýnkovi vystoupil se zprávou o působení ANO v Evropském parlamentu Pavel Telička. I on se zúčastnil nevyhlášené soutěže o nejhlubší poklonu Andreji Babišovi. Podle něj v sobotu zazněly dva zásadní projevy. Prvním bylo dopolední vystoupení Andreje Babiše, který podle něj stanovil mantinely a jasně pojmenoval hodnoty, o které se hnutí ANO opírá, druhým projev Guye Verhofstadta, který podle Teličky přesně akcentoval programy a priority ANO v Evropském parlamentu.
Telička pochopitelně frakci ALDE chválil. Podle něj přichází s mnoha iniciativami jako první, jmenoval například protiteroristický balíček či o iniciativě týkající se obrany proti daňovým únikům. Zmínil se také několika větami o tom, jakým způsobem Evropský parlament spolupracuje a koordinuje svou činnost s národními institucemi. „Týká se to prakticky všech sektorových politik,“ zdůraznil.
Hnutí ANO má podle něj v europarlamentu reprezentaci s vlivem. „Od vás chceme součinnost a podněty tak, abychom byli schopni najít správná řešení,“ uzavřel Telička. V úplném závěru zalitoval, že ANO disponuje pouze čtyřmi europoslanci: „Škoda, že nás není více.“
Telička byl původně kandidátem ANO na eurokomisaře, jeho kandidtaura nakonec neprošla i kvůli rozsáhlým obiněním z konfliktu zájmů, které by Telička jako prominentní bruselský lobista zosobňoval.
14:30 Fotograf Ondřej Mazura pro vás připravil fotogalerii zajímavých dnešních momentek na sněmu. Najdete ji zde.
Mikrofonu u řečnického pultíku se jako první chopila Jaroslava Jermanová a coby první místopředsedkyně poslanecké sněmovny hovořila o práci ve sněmovně. Jejím projev ničím zvláštním nevynikl a zřejmě bude rychle zapomenut.
To nelze říct o vystoupení předsedy poslaneckého klubu ANO a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, kterým hodnotil koaliční spolupráci ve Sněmovně: „Našim úspěchem je, že jsme zabránili vzniku koalice ČSSD a komunistů a zvedání daní, které prosazuje levice.“
Zmínil se také o několika sporech s koaličním partnerem ČSSD. Jsou jimi podle něj:
- Nesoulad v názoru na změnu jednacího řádu poslanecké sněmovny: ANO už po několikáté na sněmu mluví o své snaze zefektivnit jednání.
- Rekonstrukce státu: registr smluv a zákon a financování politických stran.
- Platy poslanců a dalších ústavních činitelů: Bohuslav Sobotka nedodržel původní dohodu.
- Několik návrhů, které prý ČSSD předložila bez konzultace s ANO: debata o soudních poplatcích; majetkové vyrovnání s církví; převedení některých kompetencí z ministerstva financí na ministerstvo průmyslu a obchodu; nižší DPH u nafty a benzínu.
Vymezil se i vůči bývalé pravicové vládě: „Nemuseli jsme možná rušit druhý důchodový pilíř a poplatky u lékaře, ale napravili jsme aspoň to nejhorší, čeho se na lidech napáchala Nečasova vláda.“
Opět jsme byli ujištěni, že ANO ve sněmovně maká. Jeho ministři předložili 58 návrhů zákonů, ČSSD 38 a KDU-ČSL 7. „Máme na naše ministry jiné nároky než jiní koaliční partneři,“ uvedl Faltýnek.
Dále pochválil, že poslanecký klub ANO drží při sobě, nepomlouvá se v médiích: „Minimálně do dnešního sněmu... A při hlasování o zásadních normách jsme jednotní,“ řekl.
Připustil samozřejmě, že i ANO se dopustilo několika málo přehmatů. „Příčinou je asi nedostatek vnitřní komunikace. Zlepšíme to napříč hnutím vertikálně i horizontálně. Budu rád, když si věci budeme vyjasňovat uvnitř, dřív než se toho chytí média.“
11:55 Vše běží jak po drátkách, delegátům se hned v prvním kole první volby podařilo zvolit všech čtrnáct členů rozhodčí a smírčí komise. Následovat bude volba členů kontrolní komise.
11:30 Vydali jsme podrobnou zprávu o dnes schválených stanovách. V politickém hnutí ANO zavádějí demokratický centralismus, vkládají mimořádné pravomoce do rukou předsedy a nastolují mimořádně restriktivní úpravu možnosti stát se členem Babišova politického subjektu. ANO 2011 má být nadále zjevně řízeno „jako firma".
11:25 Hovořili jsme se členem nového předsednictva a poslancem Martinem Komárkem. Podle něj sobotní průběh sněmu nepřinesl žádné překvapení. „Proběhlo to podle očekávání," uvedl Komárek. Vysvětlil nám také, proč je přesednictvo pouze sedičlenné a nikoli osmičlenné. „Hned v prvním kole bylo zvoleno sedm nových členů předsednictva. Na osmém se ale delegáti nedokázali shodnout ani ve třetím kole volby," uvedl.
Podle volebních pravidel se měla celá volba po třetím kole opakovat od začátku, tedy včetně nových nominací. Unavení delegáti ale nechtěli již celou volební proceduru podstupovat a tak si odhlasovali, že předsednictvo bude mít pouze sedm členů a kompletní vedení členů třináct.
11:10 Píše nám bývalý místopředseda hnutí ANO Peter Harvánek: „Dobrý den, tak vidíte, nemýlil jsem se. Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem si to prostě ohlídali.“ Naráží tak na rozhovor, který jsme s ním zveřejnili v prosinci a ve kterém průběh sjezdu vcelku věrně předpověděl.
11:00 Ještě jednou shrňme, takto vypadá kompletní vedení ANO:
předseda: Andrej Babiš
první místopředseda: Jaroslav Faltýnek
místopředsedové: Petr Vokřál, Jaroslava Jermanová, Radmila Kleslová, Jan Volný
předsednictvo: Richard Brabec, Martin Stropnický, Martin Komárek, Margita Balaštíková, Radek Hloušek, Radek Popelka, Jan Řehounek
Základní charakteristiky těch, kteří obklopí Babiše ve vedení:
Jaroslav Faltýnek je dlouhodobě blízkým mužem Andreje Babiše. V Agrofertu pracuje od roku 2001. Pochází z Prostějova. Působil jako zastupitel v Olomouckém kraji za ČSSD, v roce 2012 ze strany vystoupil. Je jedním ze zakládajících členů ANO, od roku 2013 poslanec a přeseda sněmovní frakce ANO.
Jaroslava Jermanová byla v letech 2004 až 2008 zastupitelkou Středočeského kraje za ODS, byla také starostkou v obci Krhanice. Je první místopředsedkyní sněmovny. Vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Praze, působila v personalistice a pracovala také v rodinné nábytkářské firmě.
Radmila Kleslová byla v letech 1986 až 1989 zaměstnankyní StB, od roku 1988 pracovala v odboru rozvědky, který měl na starosti získávání a výcvik špiónů do kapitalistického zahraničí. V letech 2010 až 2014 byla místostarostkou Prahy 10 za ČSSD. V minulosti byla také v představenstvech různých firem Agrofertu. Je také starostkou Prahy 10.
Petr Vokřál je stavební inženýr. Pracoval jako generální ředitel společnosti A.S.A., která se zabývá odpadovým hospodářstvím a mezi jejíž zákazníky patří i Agrofert. Patr Vokřál se netají tím, že se s Andrejem Babišem zná již déle. Vloni byl v krajských volbách jako lídr kandidátky ANO zvolen do zastupitelstva Brna, následně se stal primátorem.
Radek Hloušek je členem předsednictva již od srpna roku 2013. Patří tedy mezi ty, kteří svůj post obhájili. Lze ho určitě označit za Babišova člověka, pracuje jako obchodník německé společnosti působící v Česku, je předsedou ANO v Jindřichově Hradci.
Jan Volný je absolventem Vysoké školy zemědělské v Praze. Od roku 1999 působí v logistické společnosti HOPI, momentálně na pozici obchodního ředitele. Členem ANO je od roku 2012, také on pozici v předsednictvu obhájil. Od roku 2006 působil v komunální politice v obci Chodová Planá, kde reprezentoval Sdružení nezávislých kandidátů. Je také předsedou krajské organizace ANO v Plzeňském kraji.
Radek Popelka je předseda oblastní organizace ANO v Jihlavě. Je také společníkem ve společnosti Agroprojekt. V předsednictvu je nováčkem. Nejspíš další Babišův muž.
Jan Řehounek je podobně jako Popelka novým členem předsednictva. Je předsedou ANO v Pardubickém kraji a náměstkem primátora Pardubic. Řehounek je také jednoznačně Babišův člověk, vyplývá to z rozhovoru, kterým s ním redakce Deníku Referendum dělala v prosinci.
Tehdy nám na otázku týkající se nominací krajské konference Pardubického kraje do vedení ANO odpověděl s až dojemnou upřímností: „Nedostali jsme zatím z centra zadání, co by mělo být výstupem krajského sněmu. Je ale už teď jasné, že pozici předsedy nemá smysl řešit.“
Margita Balaštíková, Richard Brabec, Martin Komárek a Martin Stropnický jsou poslanci hnutí ANO, Brabec se Stropnickým zároveň členové Sobotkovy vlády.
10:10 Ani dnešek nejspíš zbytečné prodlevy nepřinese. Podle programu se mělo o stanovách diskutovat do 11:00. Do diskuse se ale nikdo nepřihlásil, pro návrh hlasovalo 164 ze 173 přítomných delegátů. Sněm zároveň zmocnil předsednictvo provést redakční úpravy nutné pro registraci nové podoby stanov u ministerstva vnitra.
Po hlasování se ihned přešlo k dalšímu bodu programu, kterým je volba členů rozhodčí, smírčí a kontrolní komise. Kandidáti se krátce představili delegátům, nyní je přestávka.
9:30 Dobré ráno z druhého dne třetího celostátního sněmu ANO. Včerejší den skončil v budovách Agrofertu na pražském Chodově zvolením předsednictva. Řadovými členy byli zvoleni Margita Balaštíková, Richard Brabec, Radek Hloušek, Martin Komárek, Radek Popelka, Jan Řehounek a Martin Stropnický. Osmého člena sněm nakonec nezvolil ani ve třech kolech volby.
Kompletní předsednictvo tak má nyní třináct členů narozdíl od původně plánovaných čtrnácti. Dnešní den začal představením komplexní změny stanov ANO. Následovat měla diskuze o návrhu, která se však nekonala. Stanovy před chvílí schválila potřebná třípětinová většina delegátů. Jejich návrh má redakce Deníku Referendum k disipozici od včerejšího večera a přinese o nich dnes zvláštní zprávu.
Omlouváme se za zpoždění na startu, v Agrofertu dnes od rána zlobí internetové připojení.