Václav Bělohradský jako karikatura sebe sama

Jakub Patočka

Glosa Jakuba Patočky k vystoupení Václava Bělohradského na Sněmu ANO: Velmi očekávaný projev Václava Bělohradského byl jeho úplným intelektuálním a politickým debaklem.

Václav Bělohradský, který v minulosti podporoval Václava Havla, Václava Klause, Miloše Zemana, Bohuslava Sobotku, každého z nich v době, kdy se těšili širokému respektu společnosti, nyní přijel svým projevem podpořit, protože jinak než jako podpora se jeho účast zde vykládat nedá, Andreje Babiše.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Bělohradský svým projevem stvrdil, že je schopen vcelku podnětně promluvit ve prospěch prakticky čehokoli a že se přitom nemusí příliš zatěžovat fakty. Babišovo hnutí tak například označil za úspěšného řešitele problému squattu Klinika, když ve skutečnosti Babiš do tématu za mocné podpory svých médií vstoupil až po té, co jej dlouhodobě a úspěšně řešil náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický, a po té, co se se squattery v přátelském duchu sešel ministr vnitra Milan Chovanec, který s nimi dohodl postup směřující k dekriminalizaci squattingu. Rovněž Bělohradského interpretace vztahu hnutí ANO a odborů k limitům těžby v severních Čechách byla zkratkovitá.

Václav Bělohradský na sněmu ANO: největším problémem je hegemonie korporací.

Jako bezděčná sebeironie působila Bělohradského definice éry postdemokracie, do níž svět podle něj vstoupil s koncem studené války. Postdemokracie je podle něj charakterizována fatálním nepoměrem sil mezi korporacemi a ostatními složkami společenského provozu. Jak je přitom schopen ignorovat, že hnutí ANO, které je de facto politickou divizí Agrofertu, v jehož prostorech se ostatně i sám sněm koná, je přímým ztělesním tohoto problému, ví zřejmě jen on sám.

Jestli je filosofie rozšafným ornamentálním povídáním, které zní dobře uším mocných a které se nemusí ohlížet na fakta, měli by se k problémům světa snad raději vyslovovat fyzici. Vidět zde Bělohradského, jak pomáhá legitimizovat potenciálně nejnebezpečnější politický projekt po roce 1989, delegáty sněmu oslovuje „přátelé“, „děkuje“ jim za možnost vystoupit, a kritiku svého vystoupení zde odbývá jako projev „apriorní nedůvěry v demokracii“, muselo být pro každého, kdo jej někdy pokládal za morálně-politickou autoritu, zkrušující a bolestné.

Bělohradský působil jako karikatura sebe sama, jako postava z filosofické anekdoty: Jde Platón a vidí Diogéna, jak si myje před svým sudem zeleninu. Chvíli jej pozoruje a pak mu říká: „Vidíš, vidíš, Diogéne, kdyby ses přátelil s králem, nemusel by sis tu takhle před sudem mýt svou zeleninu. Diogénes k němu vzhlédne a odvětí: „A ty, Platóne, kdyby sis sám myl svou zeleninu, nemusel by ses kamarádit s králem.“ Bělohradský je takovým naším platónským filosofem.

Živé komentované zpravodajství ze sněmu ANO můžete sledovat zde.

  Diskuse
  February 28, 2015 v 13.28
  Karikatura, nebo karikaturista?
  Během polední přestávky babišovců pustila ČT24 ze záznamu celý Bělohradského projev. Nevyjadřoval v něm Babišovi zas tak jednoznačnou podporu. Na konci položil otázku, která se může zdát naivní, ale tím, že se mnozí domníváme znát dávno odpověď, není o nic méně důležitá: Je ANO hnutí, nebo podnikatelský projekt?

  Nakolik si Bělohradského slova vybavuji:

  Je hnutí ANO první vlaštovkou nastupující demokracie kritických množství občanů, anebo černou vránou zvěstující soumrak demokracie, její ovládnutí korporacemi? Myslím, že co je hnutí ANO za ptáčka, se dozvíme brzy.
  February 28, 2015 v 18.8
  Nacvičený sněm : mix nudy a ambicí
  no rozhodnout se nějak mezi těmi "fogly" VB nemohl. Možná zdvořilost k hostitelům ale disciplína panující na tom sněmu (hlasy kandidátu 100%, dotazy 0) naznačuje odpověď. Zda nová demokracie či agrofertizace.
  Kontrola korunou v rukách vlastníka strany dělá představu ANO jako hnutí prostých občanů budované zdola velmi směšnou. Liberální nálepka maskující oligarchické ambice a snahu řídit stát jako vlastní firmu.
  Jestlipak dá AB na billboardy to že odmítá sociální stát ? A jaký v ve sféře veřejných služeb chystá privátní byznys ? Ony totiž technokraticky řízená impéria mají fakt dost daleko k samosprávě a veřejnému zájmu.
  PL
  March 1, 2015 v 1.46
  profesorský projev
  Bělohradského jsem mj. poslouchal na tom jejich živém přenosu na youtube. Krom toho z něj vybírá ČT: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/303192-belohradsky-nevime-zda-ano-nese-zmenu-demokracie-nebo-pouhou-moc/

  ..vlastně i tady ten záznam, o kterém píše pan H.Macháček výše, je.

  Z těch projevů, které jsem sledoval, a troufám si tipnout, že i ze všech ostatních, byl jeho projev naprosto jednoznačně nejkritičtějším (což nebylo nic těžkýho - takže se na rozdíl od mnohých ostatních aspoň dal poslouchat) - a tak mu laškující konferenciér Brabec popřál, aby (jestli přijel autem) svůj vůz nenašel obtáhlý pětikorunou...

  ... takže to s těma Jakubem Patočkou zmiňovanýma spokojeným ušima mocných hádám nebylo tak horké.

  Myslím, že v rámci možností agrofertího hnízdečka obstál pan profesor alespoň stejně dobře jako v obdobné situaci reportérka DR se svou pumou přede dveřma večírku: http://denikreferendum.cz/clanek/18805-petra-kvitova-se-usvedcuje-z-porusovani-zakona-projde-ji-to
  MP
  March 1, 2015 v 11.59
  I já myslím, že kritika není k V. Bělohradskému úplně spravedlivá,
  i když ani mě nepřesvědčil, že mělo smysl na sněmu cokoli říkat.

  Klíč k pochopení Bělohraského postojů je možná jeho přednáška Jak zacházíme s demokracií z podzimu minulého roku (je na internetu). B. hovoří o tom, jak se v 60. letech pokoušel K. Kosík kultivovat komunistickou nomenklaturu - a jen tak mimochodem utrousil: "dnes by Kosík mluvil k Babišovi atd."
  Zkrátka, myslím, že B. bere postdemokracii jako fakt (což neznamená, že jej nějak vítá nebo oslavuje) a domnívá se, že když už tady dnes máme populistické, antipolitické strany-nestrany oligarchů v systému všeobecného lobbingu atd., tak má možná cenu se POKUSIT tyto nové mocenské struktury trošku kultivovat. Aby se (znovu se vracím k jeho shora zmíněné přednášce) z oligarchií staly elity.

  Já - opakuji - považuji tyto pokusy za předem ztracené, nicméně nad Bělohradského myšlenkami je dobré se zamýšlet a neřekl bych, že platí si tacuisses, philosophus mansisses (kdybys býval mlčel, zůstal bys filozofem).
  PL
  March 1, 2015 v 14.34
  zapoměl jsem se vyjádřit k té tezi o legitimizaci ANO
  Ještě předtím bych si dovolil částečně souhlasit s panem Plevou přede mnou: Václav Bělohradký tím, že na tom sněmu vystoupil samozřejmě především oslovil především voliče ANO, kterých bylo v posledních sněmovních volbách necelý milión, jistě je neoslovil všechny, ale troufám si tipnout, že jich oslovil více, než by se mu kdy podařilo na webu DR nebo stránkách Práva.. "Nejde-li Mohamed k hoře..."


  Jakub Patočka píše, že Bělohradský ... "pomáhá legitimizovat potenciálně nejnebezpečnější politický projekt po roce 1989, delegáty sněmu oslovuje „přátelé“, „děkuje“ jim za možnost vystoupit, a kritiku svého vystoupení zde odbývá jako projev „apriorní nedůvěry v demokracii“- To je myslím sebeklam: ANO legitimizovali především zmínění voliči, pokud jim nechceme upírat politickou gramotnost a po vzoru pravice navrhovat omezení volebních práv, nelze ANO ostrakizovat podobně, jako komunisty z KSČM. ANO legitimizují ale například i novináři, kteří přenáší události z aktuálního sněmu, přestože nemusí..

  Možná ale to, že mi vystoupení Bělohradského na sněmu nepřišlo zkrušující ani bolestné, je způsobeno prostě jen tím, že ostatně soudím, že všechny morálně-politické autority musí být zničeny - minimálně proto, aby ubylo záminek k delegování vlastního svědomí..
  PL
  March 1, 2015 v 14.35
  oprava
  March 1, 2015 v 14.37
  fíkový list pro vrány...
  zda si VB udržel profesorský odstup a zda na sněmu jen házel zbytečně perly do poněkud antiintelektuálského prostředí je možné také vnímat jako téma, ale mně spíše zajímá co přijde.
  Po dlouhém pragmatickém kličkování se začíná ANO řadit k tzv. liberální pravici a k tomu má v jejím cynickém marketingu možná sloužit profesor jako intelektuální fíkový list.
  Potvrdí se to ? A co na to pak profesor ? Vymezí se vůči černým vránám které se nestaly holubicemi ?
  DU
  March 1, 2015 v 19.3
  Co čekají levičáci od liberála?
  za kterého se prof. Bělohradský dlouhodobě označuje. Je zajímavé, že JP nebo někdo jiný z DR nenapsal takový článek v době, když Bělohradský opěvoval Sobotku. Před tím měl také historii podpory Havla, Klause a Zemana...

  Ti, kdo se dnes potřebují strefit do Bělohradského nebo spíše uvolnit své naštvání ze zklamání z české levice, mohou raději podpořit mladého pana Stropnického a na Babiše nakydat. Přitom jsou to dva póly jedné osy. Jeden z nich není schopen dodržet dohodu koalice ani jako náměstek primátorky, ten druhý ví, že k efektivnímu vládnutí v tomto státě není jiná cesta než získat majetkový vliv v některých silných médiích a mít silnou, absolutistickou vládu ve své partaji.

  Nebo už nejsme pro efektivní stát?
  March 1, 2015 v 19.25
  Bylo toho třeba?
  Babiš v uvítacím projevu děkoval Václavu Bělohradskému za odvahu přijmout pozvání. Je opravdu nutné nadávat profesorovi, kterého si jinak velmi vážím, za to, že přišel požádat na sjezd formujícího se čehosi, aby se pokusili vytvořit demokratickou pravici. Bělohradského názor, že demokracie je jako pták, který potřebuje k letu obě fungující křídla, je obecně znám.

  Vlaštovka nebo vrána? Jdi a dívej se ...
  March 1, 2015 v 23.32
  liberalismus sociální - liberalismus pro oligarchy
  potřebuje vlaštovka vraní křídla ? není totiž liberál jako liberál.
  Zvýší efektivnost státu podnikatelský populismus který nepřekračuje ani tak navyklé způsoby myšlení jako spíše sociální práva.
  + Další komentáře