Řecká Syriza povládne s euroskeptickými nacionalisty
Petr JedličkaDůsledně levicová Syriza se již první den po volbách dohodla na vládě s uskupením Nezávislí Řekové (ANEL), které se profiluje jako národovecko-populistické. Část komentátorů je zaskočena, jiní však upozorňují, že vzniklé spojenectví má svoji logiku.
Řecká strana Koalice radikální levice (SYRIZA), jež vyhrála nedělní volby, sestaví vládu se skupinou euroskeptických a národoveckých politiků kandidujících v rámci uskupení Nezávislí Řekové (ANEL). Dohodla se na tom vedení obou subjektů v pondělí dopoledne. Vláda se bude ve 300členném parlamentu opírat o 149 poslanců Syrizy a 13 zákonodárců ANELu. Celkově tak bude disponovat většinou dvanácti hlasů.
„Je to poněkud překvapující spojenectví, ale určitou logiku má. Nezávislí Řekové se ustavili kolem odpadlíků z pravicové Nové demokracie. Stranu vytvořila skupinka okolo dosud sloužícího předsedy Panose Kammenose, která nesouhlasila s tím, že Nová demokracie přistupuje na oktrojované reformy,“ vysvětloval v pondělním vysílání BBC reportér Gavin Hewitt a pokračoval:
„V rámci dosluhujícího parlamentu se ANEL profiloval nejen jako obhájce řecké suverenity a kritik EU, ale i jako jednoznačný oponent politiky škrtů a úspor za každou cenu. To má se Syrizou společné (...) Obě strany se sice v řadě bodů rozcházejí, a nejvíce asi v přístupu k přistěhovalcům; Syriza má ale v parlamentu takovou sílu, že by měla být schopna prohlasovat jakékoliv sporné záležitosti jen s ad hoc podporou od několika poslanců jiných stran,“ doplnil pro BBC Hewitt, pobývající nyní v Athénách.
Výběr koaličního partnera už kriticky okomentovala i řada levicových publicistů, neboť Nezávislí Řekové vystupovali v minulosti vždy jako klasičtí národovečtí populisté, tedy svým způsobem krajní pravice.
Část pozorovatelů ovšem připomíná, že Syriza bude v nejbližším půlroce muset velice razantně vyjednávat s věřiteli a u ANELu se nemusí bát, že by oslaboval jednotný postoj nebo ji tlačil k nějakému smírnějšímu řešení. Toto riziko by naopak hrozilo u dalších potenciálních partnerů — středové strany Potami a sociálnědemokratického PASOKu.
Co bude dál
Předseda Syrizy Alexis Tsipras je nyní už oficiálně premiér. Přísahu složil před dosluhujícím prezidentem Karolosem Papouliasem v pondělí odpoledne. Coby první premiérský krok položil květiny u Památníku národního odboje na předměstí Athén, který připomíná padlé partyzány a povražděné odbojáře z konce 2. světové války.
V úterý 27. ledna by měla být zveřejněna jména nových ministrů. Na čtvrtek 5. února je plánováno hlasování o důvěře vládě. Do 28. února bude mít nová vláda čas zahájit a do k prvním hmatatelným výsledkům dovést jednání o budoucím vztahu Řecka, trojky a dalších věřitelů.
Jasné rozhodnutí ohledně řeckého dluhu a dalšího eventuálního přísunu peněz ze zahraničí musí padnout do konce června. Právě k tomuto datu by mělo Řecko splatit část závazků, na kterou nebude mít bez dalších financí z vnějšku peníze.
Další imformace:
BBC News Syriza and Independent Greeks agree Greece coalition
The Guardian Alexis Tsipras sworn in as new Greek prime minister — as it happened
eKathimerini Tsipras forges anti-austerity coalition in challenge to EU
ToVima.gr European officials favor “flexibility”, but rule out a new haircut
ToVima.gr Alexis Tsipras to be sworn in as new Prime Minister at 4pm on Monday
Na socany se spolehnout nedá ani v Řecku, jak říkal Liebknecht - Kdo nás vždycky zradí? Sociální demokrati!