Obora Radějov: po zelené do bezpráví
Zuzana VlasatáPřed čtyřmi lety získal jednu z největších českých obor bývalý majitel Hamé. Nyní si z ní mocí peněz a všelijakými nevybíravými způsoby buduje svoje „velkopanství“. Další z příkladů selhání porevoluční transformace?
Traduje se „Co Čech, to muzikant“. Možná by dnes ale bylo správnější říkat „Co Čech, to turista“. Jsme národ chalupářů, výletníků a outdooristů. Naše krajina je skrz naskrz protkaná turistickými značkami a z jedné třetiny pokrytá lesy.
Jedním z takových míst, kam se ještě v předrevolučních časech chodívalo hojně na houby nebo na výlety, bývaly také bělokarpatské lesy a louky. „Jako skauti jsme tam trávili víkendy v jedné zátočině u potoka. Říkali jsme tomu skautská louka,“ vzpomíná František Příkazký, člen zastupitelstva v nedaleké Strážnici.
Pětadvacet let po Sametové revoluci to ale vypadá jinak. Nechodí sem skoro nikdo. Proč?
V roce 1987 zde byla vyhlášena přírodní rezervace Kútky, v níž platil z důvodu ochrany věhlasných bělokarpatských luk zákaz intenzivního chovu zvěře. O dva roky později — přírodní rezervaci navzdory — ovšem vzniká na témže místě také daňčí obora Radějov.
V jedné věci má demokracie možná malou možnost.
K představám o zdařilém životě mnohých zdatných jedinců, vítězných v soupeření o moc, patří realizace touhy po usmrcování a pojídání lesních živočichů.
Což je sice legální etická norma, ale eticky nelegální je přemnožování jednoho druhu nedomestikovaného druhu živočichů na omezeném prostoru, za účelem komerčně koncipovaného usmrcování a pojídání.
Jenže tím si nejsem vůbec, ale vůbec jist.......popravdě bych dodal.