Začala kampaň na podporu fair trade v Evropském parlamentu
Vratislav DostálTřicet kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu se zavázaly podporovat po svém zvolení spravedlivé obchodování. Manifest s pěti požadavky fairtradového hnutí pro roky 2014 až 2019 podepsal třeba Jan Keller či Ondřej Liška.
Na tři desítky českých kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu z několika politických subjektů se zavázaly podporovat po svém zvolení ekonomiku, v níž jsou lidé a udržitelný rozvoj na prvním místě. Učinili tak v rámci celoevropské kampaně Volím fair trade, která byla v České republice spuštěna ve čtvrtek. Kampaň podpořili také kandidáti na předsednictví v Evropské komisi Martin Schulz (Strana evropských socialistů) a Ska Kellerová (Evropská strana zelených).
„Princip svobodného, ale zároveň i spravedlivého obchodu je spolu s udržitelným rozvojem zakotven v samotné Smlouvě o Evropské unii. Přesto se na spravedlnost a udržitelnost při tvorbě evropských politik často zapomíná. Proto hledáme ambasadory fair trade, kteří budou tyto principy hájit při své praktické práci v Evropském parlamentu,“ uvedla koordinátorka kampaně Barbora Mrázková.
Manifest s pěti požadavky fairtradového hnutí pro roky 2014 až 2019 podepsali například lídr kandidátky sociální demokracie Jan Keller, jednička komunistů Kateřina Konečná, Pavel Svoboda, který do eurovoleb povede kandidátku lidovců či předseda zelených a zároveň jejich lídr Ondřej Liška.
„Spravedlivé rozdělování výsledků práce je jedním z největších problémů současného světa. Princip fair trade, který zajišťuje spravedlivý podíl prvovýrobců na konečné ceně výrobku je jedním z možných řešení tohoto problému a proto jej podporuji," uvedl k podpoře kampaně Keller. Ondřej Liška tvrdí, že chce zapojením do kampaně jasně veřejnosti vzkázat, kterak odmítá výrobky, za nimiž stojí nelidské pracovní podmínky či devastace životního prostředí.
„Spravedlivý obchod vždy byl jedním ze zelených témat. Kdo jiný než právě kandidáti a kandidátky zelených by měli být mezi prvními ambasadory kampaně Volím fair trade,“ dodal Liška. „Fair trade podporuji, protože si myslím, že je fair, aby všichni lidé dostávali za práci odpovídající mzdu a aby svou práci mohli odvádět ve slušných podmínkách. Pro Evropana 21. století by to ovšem měla být samozřejmost,“ vysvětlil lídr lidovců Pavel Svoboda.
„Fairtradové výrobky jsem si oblíbila již před mnoha lety a to i proto, že jejich nákupem mohu podpořit myšlenku, které věřím a která je zcela v souladu s hodnotami, které se snažím prosazovat ve své práci,“ uvedla Kateřina Konečná z KSČM. Požadavky kampaně, mezi nimi například podpora takové ekonomiky a byznysu, ve kterých jsou lidé a udržitelný rozvoj na prvním místě, získávají čím dál tím větší podporu občanů, nevládních organizací i veřejných institucí.
Podobná kampaň jako letos probíhala i v roce 2009, tehdy se do ní zapojilo okolo 440 kandidátů, z nichž sedmdesát bylo zvoleno a společně vytvořili silnou Pracovní skupinu pro fair trade. Jedním z aktivních členů skupiny je i současná poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Brzobohatá. V České republice kampaň koordinují organizace NaZemi a Ekumenická akademie.
Volby do Evropského parlamentu proběhnou v květnu. Voliči České republiky si zvolí celkem jedenadvacet svých zástupců, při volbách je celá země jedním volebním obvodem. V České republice budou letošní volby do Evropského parlamentu celkem třetí, poslední se konaly v roce 2009. Zúčastnilo se jich 28,22 % voličů.
Před pěti lety volby vyhrála ODS, svůj hlas jí dalo 741 946 (31,45 %) voličů. Znamenalo to pro ni zisk devíti mandátů. Druhá skončila v roce 2009 ČSSD, kterou volilo 528 132 (22,38 %) voličů. V přepočtu na mandáty to pro sociální demokraty znamenalo zisk sedmi křesel v Evropském parlamentu. Před čtvrtými lidovci, kteří získali 180 451 (7,64 %) hlasů a dva mandáty, skončili třetí komunisté. Volilo je 334 577 (14,18 %) voličů, což pro ně znamenalo zisk čtyř mandátů.