Blíží se kongres ODS, Petr Fiala zveřejnil recept na obnovu její důvěryhodnosti
Vratislav DostálBývalý ministr školství a rektor Masarykovy univerzity zveřejnil text, ve kterém ODS navrhuje sedm kroků, jež by měla učinit, chce-li zůstat i v budoucnu relevantní stranou české politiky. Fiala je jedním z kandidátů na předsedu strany.
Za dva týdny, 18. a 19. ledna, proběhne v Olomouci čtyřiadvacátý kongres Občanské demokratické strany. Po historickém neúspěchu strany v loňských předčasných sněmovních volbách čeká delegáty volba kompletního vedení strany. Nejen ona rozhodne o tom, jaká budozcnost občanské demokraty čeká. Již teď je jasné, že se o post předsedy ODS bude ucházet exministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.
Zda bude mít protikandidáty, zatím jasné není. Nominaci na post předsedy získal také europoslanec Edvard Kožušník. Dlouhodobě média spekulují o kandidatuře bývalé předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové.
Fiala se rozhodl kandidovat začátkem prosince, ve středu zveřejnil na svém webu text, který artikuluje sedm kroků, jež by podle něj měla ODS podstoupit, chce-li zůstat relevantním subjektem české politiky i v budoucnu. Podle Fialy je čas přestat se dívat zpátky, ODS podle jeho mínění musí začít hledat cesty, jak ze současné situace ven a jak straně vrátit její postavení na české politické scéně.
„ODS je potřeba více, než kdykoli předtím. Všechny rozhodující instituce státu jsou obsazeny levicí, politický systém je proměňován aktivistickým, přímo zvoleným prezidentem, mnoho lidí se nechalo okouzlit marketingovými projekty, které pohrdají demokratickou politikou a pletou si stát s vlastní firmou,“ tvrdí Fiala a připomíná, že ODS je tradiční a ideově ukotvená strana.
Aby ODS mohla účinně čelit expanzi levice a marketingových stran, musí se podle Fialy dostat z krize a začít řešit problémy společnosti. Prvním krokem, tvrdí Fiala, musí být stanovení politických cílů. Za jeden z klíčových označil formulací a obhajobu zájmů svých voličů.
„Nepotřebujeme vymýšlet překvapivé teze, programových dokumentů máme dost. Ale musíme si znovu stanovit, co jsou naše základní programová východiska, jaké hodnoty a principy v české politice zastáváme a čí zájmy hájíme,“ píše profesor politologie.
„Slova jako pravicový, konzervativní, liberální musejí pro nás mít konkrétní obsah, je potřeba je opakovaně promítat do každodenní politiky. Nestačí udělat jednu ideovou konferenci, o programu a politických cílech musíme v příštích měsících diskutovat se členy strany v regionech a oblastech. Politický program ODS musí být jasně ideově ukotvený, srozumitelný a především musí být sdílen a obhajován našimi členy,“ zdůraznil Fiala.
Za další podstatný krok považuje posílení akceschopnosti strany. Navrhuje proto například zúžit výkonnou radu strany či zkvalitnění a profesionalizaci stranického aparátu. „Potřebujeme mít kvalitní mediální a politicko-analytické zázemí, jinak v době naší opoziční činnosti a v konkurenci s hnutími postavenými na politickém marketingu nemůžeme obstát,“ myslí si Fiala.
ODS podle něj také potřebuje aktivizovat a motivovat členskou základnu. Připomíná, že občanští demokraté disponují několika stovkami zastupitelů a mnoha starosty. Jejich potenciálu prý ale strana nevyužívá. „Nemají v tuto chvíli pocit, že jim strana poskytuje dostatečný prostor a podporu. Jde o to poslouchat názory členů, zapojit je do diskuse, do formování politiky, do personální práce. Pro vedení strany je to nesnadný úkol, protože vyžaduje systematickou, každodenní činnost a vytváření podmínek pro strukturovaný dialog,“ upozorňuje Fiala.
Toho času hegemon české pravice musí veřejnosti také podle bývalého ministra školství nabídnout a prokázat politické kompetence. Volá proto po ustavení týmu odborných mluvčích, kteří budou schopni prezentovat politiku a program strany. Dalším krokem na cestě k obnově důvěry v ODS je podle Fialy příprava strategie pro letošní evropské, senátní a komunální volby
„Neexistuje strategické dilema, že buďto budeme autenticky pravicoví a věrní svému programu, nebo se rozkročíme a budeme oslovovat širší vrstvy společnosti, ale ztratíme svou pravicovou identitu. Toto dilema je umělé, v praxi neexistuje a úspěšné zahraniční strany nic takového neznají. Střed se dobývá zkraje. Klíčové jsou hodnoty a principy, kterým věříme a z nichž vytváříme program, teze a cíle. A ty musejí být v souladu s tím, co chtějí naši voliči, voličské skupiny, jejichž zájmy hájíme. Nebojme se být pravicoví,“ vyzývá Fiala.
V neposlední řadě se musí dle jeho mínění ODS otevřít a umět naslouchat voličům. Zároveň by strana měla být důvěryhodná a sebevědomá. Jedinou cestou je podle něj morální obnova strany.
„Jsou-li někde ekonomické zájmy silnější než politika, mluvme o tom, chová-li se někdo nepřijatelným způsobem, konkrétně ho kritizujme. Je na nás, jaký prostor dáme důvěryhodným lidem a kolik ho necháme ,obchodníkům s deštěm´ a politickým podnikatelům. Voliči nám už nic neodpustí, jejich důvěru získáme jen tím, když si ji znovu zasloužíme,“ tvrdí Fiala s tím, že rok 2014 musí být pro ODS rokem obnovy.
ODS získala v loňských předčasných volbách pouhých 7,72 % hlasů. Svůj hlas ji dalo jen 384 174 voličů. Oproti volbám v roce 2010 tak přišla o více než 650 tisíc voličů. Během posledních sedmi let, kdy byla vládní stranou, se od ní odvrátilo dokonce přes milion a půl voličů.
Ono se to ovšem nakonec prozradilo...
Nevím ale, co s tím chce pan profesor Fiala udělat.
" Politický program ODS musí být jasně ideově ukotvený, srozumitelný a především musí být sdílen a obhajován našimi členy,“ zdůraznil Fiala.
Podobné fráze asi nestačí.
„Nepotřebujeme vymýšlet překvapivé teze, programových dokumentů máme dost. Ale musíme si znovu stanovit, co jsou naše základní programová východiska, jaké hodnoty a principy v české politice zastáváme a čí zájmy hájíme,...“
Po dvaceti letech existence strany je opravdu na čase...