ODS se chystá na sjezd, TOP 09 do opozice a ANO čeká na vývoj dění v ČSSD
Vratislav DostálZatímco hnutí Andreje Babiše vyčkává na vývoj v ČSSD, občanští demokraté se začínají připravovat na mimořádný sjezd strany, ze kterého vzejde nové vedení. TOP 09 se označuje za jediný konsolidovaný subjekt pravice, je připravena na opoziční roli.
Nejen rozštěpená sociální demokracie, ale i ostatní politické strany reagují na výsledek předčasných sněmovních voleb. Nejrazantnější změny lze očekávat u občanských demokratů, zaznamenali totiž zdaleka nejhorší výsledek ve své historii. Svůj hlas jim dalo pouhých 7,72 % voličů.
Dosavadní hegemon české pravice tak bude v nově ustavené dolní komoře disponovat pouhými šestnácti poslanci. Vedení občanských demokratů sice poděkovalo všem kandidátům a kandidátkám do Sněmovny, zároveň lídři ODS zdůraznili, že si jsou vědomi propadu důvěry voličů v jejich stranu. „Bereme na vědomí rozhodnutí voličů a vzhledem k němu budeme v Poslanecké sněmovně jasnou a čitelnou opozicí,“ usnesla se nedělní výkonná rada ODS.
V reakci na volební výsledek se rozhodlo rezignovat kompletní vedení strany, a to k datu konání 24. kongresu ODS. Ten se uskuteční buď 17. nebo 25. ledna. Volební lídryně ODS Miroslava Němcová již připustila, že se bude ucházet o post předsedkyně strany.
Volební analýzou se zabývalo také vedení TOP 09, která přišla oproti volbám v roce 2010 o necelých 300 000 voličů. Předseda Karel Schwarzenberg nicméně uvedl, že je s výsledkem spokojený. Zisk 11,99 % hlasů považuje za adekvatní vzhledem ke svému vládnímu angažmá v Nečasově vládě.
TOP 09 samu sebe označuje za jediný konsolidovaný subjelt na české politické scéně. Prý je připravena dostát důstojné úloze profesionální, aktivní a pozitivní opozice vůči socialistickému a populistickému stylu vládnutí. „Chceme rehabilitovat pojem opozice, jenž byl zprofanován opoziční smlouvou na straně jedné a stylem nulové tolerance na straně druhé,“ říká předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Česká republika podle TOP 09 potřebuje urychleně silnou a akceschopnou vládu, jejíž legitimita bude pocházet z voleb. TOP 09 i ODS proto vyzvaly politické strany, které před volbami slibovaly změnu, aby vládu neprodleně sestavily a realizovaly své volební sliby.
„ČSSD opakovaně usilovala o vypsání předčasných voleb, nese tedy přímou odpovědnost za to, co se po těchto volbách bude v České republice dít. Stejnou odpovědnost nese prezident republiky Miloš Zeman, který jmenoval vládu proti vůli sněmovny a jako hlava státu destabilizoval situaci v zemi,“ tvrdí Němcová.
ČSSD podle ní v kampani obelhávala veřejnost opakovaným tvrzením o své jednotě a připravenosti vládnout. „Nyní se ukázal pravý stav věcí. ČSSD je v rozvratu a země ohrožena dlouhodobou nestabilitou,“ uvedla Němcová v reakci na jednání Michala Haška a jemu nakloněných politiků v ČSSD.
Podle ní to bude mít dopad na hospodářské i politické poměry v zemi. „ČSSD již podruhé v historii jako vítěz voleb není schopna vládnout a umožňuje další rozklad parlamentního systému posilováním vlivu prezidenta republiky,“ doplnila Němcová.
Narozdíl od ODS a TOP 09 se hnutí ANO Andreje Babiše do opozice nechystá. Naopak, jeho lídři si jsou vědomi, že bez nich žádná vláda prakticky vzniknout nemůže. Babiš proto reagoval na dění v ČSSD daleko opatrněji. Opakovaně zdůrazňoval, že chtějí sehrát konstruktivní roli. Zaroveň uvedl, že doposud o případné spolupráci nejednal ani se Sobotkou, ani s Haškem.
„Hnutí ANO dál sleduje především vývoj v ČSSD. Žádná jednání s touto stranou, ani s ostatními, které se po víkendových volbách dostaly do sněmovny, prozatím neproběhla,“ uvedla strana v tiskovém prohlášení.
„Jsme konstruktivní hnutí a budeme hledat řešení se zástupci ostatních parlamentních stran, které projeví o jednání zájem. Budeme jednotní a budeme dál trvat na plnění našeho programu. S účastí ve vládě nepočítáme,“ dodal Babiš.
Hnutí ANO volilo 927 240 (18,65 %) voličů. Po přepočtu na mandáty to pro hnutí Andreje Babiše znamená, že bude disponovat sedmačtyřiceti mandáty.