Občané brání svou energii
Milan SmržKoalice SPD a CSU/CDU se rozhodla dát přednost minimální mzdě před větší podporou obnovitelným zdrojům. Proti tomuto kroku v sobotu v Berlíně protestovalo asi šestnáct tisíc lidí.
Nová německá koaliční smlouva přibrzdila německou energetickou proměnu a vyměnila ji za minimální mzdu. Velká koalice, SPD a CSU/CDU, se rozhodla obětovat větší podporu obnovitelným zdrojům dohodě o osmi a půl euro za hodinu. Původně chtěla sociální demokracie 70 % až 75 % obnovitelné elektřiny do roku 2030. Cíl byl ale v koaliční smlouvě snížen na „55 % až 60 % do roku 2035“. Ve srovnání s ČR je ovšem i tento redukovaný cíl velmi ambiciózní.
Možná ale, že tím koaliční smlouva ohrozila vedoucí pozici Německa v obnovitelných zdrojích. Je to poněkud populistická a jednoduchá, možná prvoplánová politika. Minimální mzda přes čtyřicet tisíc korun měsíčně a na straně druhé energetická proměna bez budoucích nebezpečí, nebezpečného odpadu pro další generace, emisí a stále rostoucích cen.
Jako kdyby obnovitelná energetika neplnila rovněž významné sociální funkce. Jako kdyby negenerovala stálá pracovní místa. Zatím jich vytvořila okolo 380 000.
Poslední listopadovou sobotu se sešly různé věkové a sociální kategorie na společném setkání. Přišli z Berlína, ale svážely je vlaky i autobusy z okolí.
Demonstrace se konala na shodném místě jako před dvěma lety demonstrace protijaderná, na náměstí před hlavním nádražím v Berlíně. Asi šestnáct tisíc lidí si vyslechlo projevy i hudbu a za jemného, ale setrvalého deště se vydalo ke kancléřství. Hitem demonstrace byly „fotbalové“ šály s větrnými elektrárnami a nápisem „100 % Energiewende“. Zelenobíle halily krky starších občanů i mládeže.
Některá hesla byla velmi přesná, třeba: „72 milionů občanů si přeje proměnu energetiky a 4 koncerny jsou proti“. Nejčastější číslovkou, která se objevovala na nápisech, tabulích a transparentech bylo 100 %. Správná proměna přece nemůže zůstat stát v polovině cesty.
Na tyčkách zelené molitanové ruce s nápisem „Obnovitelná energie v rukou občanů“. Děti s namalovaným sluníčkem a větrnou elektrárnou na tvářích. Les žlutočervených protiatomových vlajek. Profesionální i doma vyráběné transparenty. Spousty stánků s odznaky, čepicemi, vlaječkami, knihami a dalším infomateriálem. Demonstranti nové vládě vzkazovali: „My si nenecháme naši energetickou proměnu od vás vzít!“
Ještě, když vraceli na nádraží účastníci od kancléřství, mávala jim z desetimetrové výšky na tlustém stožáru dvojice mladých lidí s transparenty. Bůh ví, jak se tam dostali. Policie postávala okolo sloupu a postavila zábrany, patrně proto, aby tam nikdo nestál, kdyby se jim chtělo spadnout dolů.
Vytrvalci se vrátili před hlavní nádraží a poslouchali hudbu. Pomalu se začalo od západu vyjasňovat. Doufejme to bude charakteristické i pro politické zakopnutí německého energetického směřování.
Německo se velmi pozitivně zapsalo do nejenom evropské, ale celosvětové kampaně za obnovitelné zdroje, když původně německý zákon EEG (Erneuerbare Energie Gesetz) byl do dnešního dne přijat přibližně třetinou všech zemí na světě (šedesát sedm zemí). Bylo by pro celý evropský, ale i světový vývoj obnovitelné energetiky zásadní chybou, kdyby se Německo vzdalo vedoucí role předjezdce.
Záběry z demonstrace si můžete prohlédnout na www.ausgestrahlt.de.