ODS představila poslední část programu. O zdravotnictví a sociálních systémech
Vratislav DostálObčanští demokraté představili závěrečnou část svého programu. Věnuje se sociální tématice a zdravotnictví. ODS mimo jiné trvá na nadstandardech. Podle sociálních demokratů ale občanské demokraty skutečné problémy zdravotnictví nezajímají.
Občanští demokraté představili poslední část svého programu. Týká se sociální problematiky a zdravotnictví. V oblasti sociálního systému chce ODS mimo jiné více spolupracovat s neziskovými organizacemi a zajistit stabilní financování sociálních služeb minimálně na tři roky dopředu.
„Solidarita a soudržnost s potřebnými jsou tradiční konzervativní hodnoty. Nejsou výsadou levice, která slibuje výhody bez ohledu na ekonomickou realitu,“ zdůraznila expertka občanských demokratů na sociální oblast Lenka Kohoutová. Sociální politika podle ODS není o vysokých dotacích a dávkách, ale jejich adresnosti a zodpovědnosti za vlastní život a život své rodiny.
„Neziskové organizace bereme jako partnery, kteří poskytují sociální služby na vysoké úrovni. Nastavením jasných pravidel financování jim chceme dát jistotu. ODS chce dál zajistit systém dlouhodobé péče a podpořit nabídku odlehčovací a ambulantní péče, která pomůže rodinám zvládat situace, kdy se neobejdou bez asistence odborníků,“ uvedla Kohoutová.
Lidem, kteří pečují o osoby ve třetím a čtvrtém stupni závislosti, slibuje ODS daňové slevy. Podle Kohoutové budou občanští demokraté v oblasti péče o zdravotně handicapované usilovat o zlepšení systému posuzování invalidity a závislosti v souladu s uznávanou mezinárodní klasifikací ICF.
ODS se v programu věnuje také důchodovým systémům. Nečasova vláda přitom prosadila vznik druhého penzijního pilíře, většina lidí do něj ale nevstoupila. ODS ho proto slibuje v případě volebního úspěchu zatraktivnit. „Budeme prosazovat, aby bylo možné z tohoto pilíře v určitých intervalech vystoupit, a chceme diskutovat o možnosti převodu části vlastního příspěvku do průběžného systému na podporu vlastních rodičů, kteří již mají nárok na starobní důchod,“ vysvětlila Kohoutová.
Pokud jde o zdravotnictví, občanští demokraté považují za zásadní jeho dlouhodobou finanční stabilitu. „Nepovažujeme za správné jen dolévat další a další peníze do neefektivního systému. Proto navrhneme legislativní úpravu v oblasti zdravotních pojišťoven, aby měly možnost skutečné soutěže o klienty a mohly si vytvářet vlastní síť smluvních zdravotnických zařízení. Lidé by měli mít zároveň možnost vybrat si takový zdravotně pojistný program, který jim vyhovuje, v podstatě podobně, jako je tomu u povinného ručení aut,“ uvedl Ferdinand Polák, kandidát ODS v Praze a v současnosti náměstek ministerstva zdravotnictví.
ODS je pro zachování regulačních poplatků a znovuzavedení možnosti legálně si připlatit za nadstandard. Důraz strana klade na odpovědnost za vlastní zdraví. „Proto například podporujeme pravidlo, aby lidé, kteří chodí na předepsané preventivní pohlídky k zubaři, měli amalgámové plomby bezplatně, zatímco ti, kteří prevenci zanedbávají, takové plomby hradili,“ uvedl Polák.
Podle sociálních demokratů ODS v podstatě žádným programem pro zdravotnictví nedisponuje. „Je příznačné, že tato kdysi významná strana nebyla po několik týdnů vůbec schopna veřejnosti sdělit, jaké jsou její klíčové cíle pro oblast zdravotnictví. Tím, co představitelé ODS představili, bohužel v ničem nepřekvapili,“ uvedl stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.
To, že ODS i nadále podporuje nadstandardy, podle něj není nic jiného, než zavádění zdravotnictví pro chudé a zdravotnictví pro bohaté. „Jediným pozitivním překvapením je tedy snad jen to, že za určitých podmínek (absolvování preventivních prohlídek) podporuje ODS amalgamové plomby zdarma. Škoda jen, že tuto myšlenku nehájila ODS proti ministru Hegerovi z TOP 09 v době, kdy prosazoval plné zpoplatnění této péče,“ dodal Němeček.
Zdůraznil také, že se veřejnost od ODS nedozvěděla, jak by chtěla řešit klíčový problém našeho zdravotnictví, kterým je deficit v systému veřejného zdravotního pojištění, který již dosahuje deseti miliard korun a jehož důsledkem je kritická finanční situace českých nemocnic. „Byla to přece ODS, která spolu s TOP 09 tuto situaci způsobila. Je tedy jasné, že ODS problémy českého zdravotnictví není schopna řešit,“ uzavřel Němeček.
Přiznám se, že o problému zdravotně postižených nic moc nevím, takže jsem si musel najít, že čtvrtý stupeň je ten nejtěžší. Nicméně troufám si tvrdit, že 85 % osob pečujících o osoby ve třetím či čtvrtém stupni vykonává (vzhledem k náročnosti té péče) v ideálním případě nějaký zkrácený úvazek někde na úrovni minimální mzdy. Ale pravda, daňová úleva zní z pravicové huby pravicovým uším sexy, i když jde o dvě stovky... To je banda falútů bez vazby na reálný svět... Zlatý Sobotka se svojí "progresivní" daní...