Chorvatský vstup do EU přivítali i jeho sousedé
Patrik EichlerV zemích sousedících s novým členem EU se aktu přistoupení věnovala mimořádná pozornost. Reakce balkánských politiků a jejich kontext přibližuje Patrik Eichler.
Anketa na webu Chorvatského rozhlasu a televize ukazuje, že nejvíce respondentů, a to 94 procent, si od vstupu země do Evropské unie slibuje zlepšení kvality života. Ve webové anketě následuje volný pohyb pracovních sil (47 procent) a možnost čerpat prostředky z fondů EU (43 procent). V projevech během slavnostního ceremoniálu a ohňostroje, který vstup Chorvatska do Evropské unie doprovodil, se ale mluvilo o EU především jako o prostoru míru. „Vstupujeme do Evropy,“ řekl například chorvatský prezident Ivo Josipović, „abychom sobě i budoucím generacím zajistili mír a stabilitu.“
V témže duchu hovořil i prezident EU Herman Van Rompuy: „V novějších dějinách západního Balkánu představuje vstup vaší země přelom na cestě ke společné budoucnosti.“ Rompuy také vyzdvihl schopnost Chorvatska najít dohodu ve sporech o hranice se Slovinskem. A zmínil i pokrok, pod tlakem EU, v jednáních mezi Srbskem a Kosovem. Hlavy obou těchto zemí se společně účastnili pracovní snídaně pořádané u příležitosti vstupu do EU chorvatským prezidentem Josipovićem.
Srbská média o účasti prezidenta Tomislava Nikoliće na oslavách vstupu Chorvatska do EU referovala relativně obsáhle, včetně třeba jeho setkání s představiteli srbské menšiny. Jinak je ale většina pozornosti srbských médií věnována zklamání politické reprezentace z toho, že nebylo doposud stanoveno přesné datum pro zahájení rozhovorů o vstupu se samotným Srbskem.
Kromě Nikoliće a kosovské prezidentky Jahjagové se snídaně účastnili i představitelé Albánie, Černé Hory, Makedonie a Bosny a Hercegoviny. Právě posledně zmíněná země se ovšem dlouhodobě utápí v mnohovrstevnatých vnitřních problémech. A o integraci do Evropské unie se v jejím případě v tuto chvíli fakticky nehovoří.
Policie nedávno kvůli zneužití pravomocí zadržela prezidenta muslimsko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny Živka Budimira. Prezident druhé z hlavních částí země Republiky srbské Milorad Dodik zase u příležitosti vstupu Chorvatska do EU zdůraznil, že Jugoslávie jako celek mohla být členem EU již desetiletí. A že „národy, které nemohly žít společně ve velké Jugoslávii, byly donuceny žít společně“ v Bosně a Hercegovině. Podle Dodika je toto soužití nefunkční bez ohledu na hezká slova o společné budoucnosti. Za zmínku stojí, že volební právo pro volby do Evropského parlamentu získalo také zhruba čtvrtmilionu držitelů chorvatského pasu mezi občany Bosny a Hercegoviny.
Bosňácký člen tříčlenného předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović upozornil, že nově má země s EU společnou hranici o délce 1001 kilometr, což v prvních chvílích přinese problémy v oběhu zboží a pohybu osob. Že by „nás“ ale toto sousedství mělo „podporovat a nutit, abychom šli správným směrem“.
Vstup Chorvatska přivítalo Slovinsko. Podle nedělních slov premiérky Alenky Bartušekové bylo Chorvatsko „jediným sousedem Slovinska, který nebyl členem Evropské unie“, přičemž zůstává „nejdůležitějším hospodářským partnerem Slovinska a nejdůležitější destinací slovinských rekreantů“.
V duchu prohlášení o mírové spolupráci se vyjádřil i italský prezident Giorgo Napolitano. V terstském listě Il Piccolo napsal: „Naše národy spojují hluboké kořeny a s nimi si neseme i povinnost pamatovat si tragédie a rozpory vyvolané totalitárními ideologiemi a slepým nacioanlismem minulého století.“
Podle hlavního vyjednavače Černého Hory o vstupu do EU Aleksandara Pejoviće poslední rozšíření EU ukazuje, že politika rozšiřování pokračuje a že možnost vstupu Černé Hory do EU není mýtus. Stejně se vyjádřil pro deník Vijesti i černohorský prezident Filip Vujanović, který nadto řekl, že „očekává, že EU udělá další krok a rozšíří se o Bosnu a Hercegovinu i další země“.
Chorvatsko o vstupu vyjednávala bezmála šest let. Schválením muselo projít 35 vyjednávacích kapitol. Novelizováno nebo nově schváleno bylo téměř 650 zákonů.
Nejdřív bych připomněl, že Milorad Dodik je dlouholetým "gubernátorem" etnický očištěného území v Bosně s názvem "Republika Srbská" (neplést se skutečným Srbským státem). Území, které Radovan Karadžič (dnes v Haagu) dostal jako ústupek za podpis Daytonské mírové smlouvy. Dodik je pokračovatelem ideje "velkého Srbska", ale je naštěstí dnes už limitován mezinárodním společenstvím, a také změnou klimatu v samotném Srbsku, které už nemá ambice měnit hranice na Balkáně.
Na Dodikův žal nad ne-vstupem Jugoslávie do EU v roce 1990, odpověděl velmi trefně ex-prezident Chorvatska, Mesič (jak jsem už citoval pod článkdem A. Borziče):
"Jistě, že jsme do EU mohli vstoupit po roce 1990 [jako Jugoslávie]. Vzhledem k tomu, že s modelem federace nebyl nikdo příliš spokojený, stačilo udělat novou politickou dohodu. To znamená, jestli nechceme federaci, udělejme konfederaci, na tři až pět let, a následně lze konfederační uspořádání, pokud se osvědčí, obnovit. A pokud ne, každá republika ať jsi jde vlastní cestou. Cíl je Evropa. Nicméně, Miloševič nechtěl federaci, ani konfederaci. Chtěl na rozvalinách Jugoslávie vytvořit velké Srbsko. Klamal mezinárodní společenství, že usiluje o Jugoslávii, protože mu to zajišťovalo mezinárodní podporu. A klamal etnické Srby, že všichni budou žít v jednom státě. Pro nás to všechno dohromady mělo tragické následky. To všechno skončilo katastrofou".