Prezident Putnu nakonec profesorem jmenuje. Dekret mu osobně ale nepředá
Vratislav DostálMiloš Zeman je připraven podepsat jmenování Martina Putny profesorem. Učiní tak ale za předpokladu, že jmenovací dekret předá Putnovi v zastoupení prezidenta republiky ministr školství Petr Fiala.
Prezident Miloš Zeman nakonec přece jen jmenování Martina C. Putny profesorem podepíše. Veřejnost o tom informoval ministr školství Petr Fiala. Zemanovou podmínkou je, že Putnovi dekret předá v zastoupení právě Petr Fiala. Prezident v úterý také požádal, aby mu byla pravomoc jmenovat profesory odňata.
Fiala po setkání s prezidentem zveřejnil prohlášení, ve kterém zrekapituloval celou kauzu. Připomněl také Zemanova slova o tom, proč nechtěl Putnu jmenovat profesorem. „Znovu zdůrazním, že si této osoby na základě důkazů, které jsem panu ministrovi předložil, absolutně nevážím,“ uvedl Zeman k Putnovi.
Podle Fialy postoj prezidenta vyjadřuje názor části společnosti, která se domnívá, že osobnost profesora by vedle akademických kvalit měla splňovat také další nároky týkající se postojů, hodnot a způsobu veřejného vystupování. „Musím říci, že i já jsem se nad způsobem, jakým pan docent Putna v některých případech vyjadřoval své občanské postoje, pozastavil, není to něco, co bych jakkoliv oceňoval nebo jak bych si představoval, že má být vedena veřejná debata,“ doplnil Fiala.
Podle něj to ale není důvodem pro odepření akademické kvalifikace, která je založena na vědeckém a pedagogickém výkonu a udělována na základě víceúrovňového posouzení odbornou komunitou. „Od počátku se intenzivně snažím najít řešení této situace, a proto jsem znovu požádal pana prezidenta o zvážení jeho postoje. Při veškerém respektu k hlavě státu jsem se ho snažil přesvědčit, aby zohlednil dosavadní tradici jmenování profesorů v naší zemi a princip akademické samosprávy a autonomie,“ uvedl Fiala.
„Pan prezident vyslechl moje argumenty a je připraven podepsat jmenování Martina Putny profesorem. Učiní tak za předpokladu, že jmenovací dekret předám doc. Putnovi v zastoupení prezidenta republiky já, poté, co se uskuteční slavnostní ceremoniál dne 11. června. K tomu bych dodal, že ministr školství prezidenta v těchto záležitostech v minulých letech již několikrát zastupoval,“ vysvětlil Fiala.
Zeman také vyjádřil požadavek, aby mu byla novelou zákona o vysokých školách odňata pravomoc jmenování profesorů a byla svěřena ministru školství. „Je o mě známo, že jsem dlouhodobě pro změnu v této oblasti. V minulosti jsem v různých rolích navrhoval změnit způsob, jakým se u nás člověk stává profesorem, abychom se více přiblížili tomu, co je běžné v zahraničí,“ dodal ministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity.
„Přání prezidenta republiky týkající se úpravy jeho vlastních pravomocí respektuji, a v zájmu řešení současné situace jsem ochoten, změnu, kterou pan prezident žádá, předložit. Role ministra školství v celém procesu jmenování ovšem musí být v takovém případě jasně definována jako pouze symbolická a formální. Chápal bych to jako mezikrok na cestě k přenesení pravomoci jmenování profesorů na půdu univerzit,“ uzavřel Fiala.
Putna poté na tiskové konferenci novinářům sdělil, že návrh ministra školství akceptuje. „Já v tuto chvíli akceptuji návrh, který mi prezentoval ministr školství, profesor Fiala, převezmu profesorský dekret z jeho rukou. Dohodneme se potom v pravý čas, kdy a jak to nastane,“ uvedl literární historik. Podle něj to nicméně neznamená, že převzetím dekretu končí boj o svobodu akademického vyjadřování.
„Nekončí to, že vědci a aktivisté budou manipulováni, zdržováni, ohrožováni ve svých občanských postojích. Toto se bude dít i nadále. V mém případě — zdá se — pokus o takovéto zadržení nevyšel," dodal Putna. Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková v rozhovoru pro ČT24 připomněla, že Zeman doposud neuvedl oficiální zdůvodnění, kvůli kterému nechtěl Putnu jmenovat profesorem. Podle ní to prakticky celá akademická obec vnímala jako facku.
Pokud navíc Zemana skutečně pobouřil transparent s nápisem Katolické buzny zdraví Bátoru, kterým se Putna prezentoval na předloňském karnevalovém pochodu Prahou v rámci festivalu Prugue Pride, je podle Dvořákové potřeba připomenout kontext tehdejších protestů. „Bátora je xenofob a homofob,“ uvedla Dvořáková s tím, že ho lze charakterizovat jako postavu zastávající krajně pravicové názory. „A Putna tehdy protestoval proti jeho angažmá na ministerstvu školství,“ dodala Dvořáková.