Zeman odmítá jmenovat Martina C. Putnu profesorem

Vratislav Dostál

Prezident Miloš Zeman nechce jmenovat literárního historika Martina Putnu profesorem. Zároveň prezident odmítá veřejně svůj krok zdůvodnit. Podle rektora UK Václava Hampla jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu.

Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat literárního historika a pedagoga Fakulty humanitních studií UK Martina C. Putnu profesorem. Rektor UK Václav Hampl ve své reakci zdůraznil, že se Zemanův krok naprosto vymyká obvyklému postupu. 

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Zeman pak na pátečním jednání Rady seniorů České republiky novinářům řekl, že důvody, proč odmítl Martina Putnu jmenovat profesorem, sdělil ministru školství Petru Fialovi. Zdůraznil přitom, že je nebude sdělovat veřejnosti. Prý nechce Putnu ponižovat.

„Řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvodu uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud,“ vysvětlil prezident s tím, že Putnu neodmítá jmenovat profesorem kvůli jeho podpoře Karla Schwarzenberga v přímé volbě prezidenta.

„Já jsem se to, že podporoval pana Schwarzenberga, dozvěděl dnes ráno z teletextu a možná, že kdybych to byl věděl, tak bych při svém rozhodnutí naopak trochu zaváhal opačným směrem právě proto, aby nevzniklo toto podezření," vysvětlil Zeman. Na jeho postup v pátek ráno reagoval rektor UK Václav Hampl veřejným prohlášením. Dle svých slov bude od Hradu požadovat vysvětlení.

„Ministr školství mě telefonicky informoval o tom, že prezident republiky se údajně rozhodl nevyhovět návrhu Vědecké rady Univerzity Karlovy a nejmenovat doc. Mgr. Martina Putnu, Dr. Profesorem,“ napsal Hampl a zdůraznil, že jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval.

Tiskový odbor ministerstva školství odmítl spor komentovat. „Jednali jsme přesně dle zákona, když jsme předali návrhy vědeckých rad na jmenování profesorů vládě a prezidentovi. Vláda naše návrhy schválila, nyní je jmenování profesorů plně v kompetenci pana prezidenta,“ uvedl pro Deník Referendum mluvčí ministerstva Marek Zeman s tím, že se k věci ministerstvo školství nebude více vyjadřovat.

„Pokud by tedy prezident Zeman opravdu návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy neakceptoval, aniž by k tomu byly skutečně vážné, objektivní důvody, šlo by o zcela bezprecedentní akt,“ tvrdí přitom rektor UK Hampl.

Rozhodl se proto písemně požádat prezidenta republiky o zevrubnou informaci k této záležitosti. „Nedojde-li k jejímu vyjasnění, předpokládám, že se tímto znevážením odborných hledisek budou zabývat Vědecká rada i Akademický senát UK na svých zasedáních v příštím týdnu,“ uzavřel Hampl své prohlášení.

  Diskuse
  JJ
  May 17, 2013 v 16.8
  Tak nevim...
  Co by dnes plnilo titulni stranky bakalovskych portalu, nebyt teto afery... Ze by treba takova banalita, jako ze soud zprostil byvaleho policejniho prezidenta Lessyho viny v pripadu, kvuli kteremu byl odvolan z funkce? Ono to zidozednarske spiknuti asi fakt existuje...
  MF
  May 17, 2013 v 16.43
  Mě v roce 2002 odmítli na jisté fakultě jmenovat docentem, protože příliš vycházím z americké literatury a moje práce jsou citované jen v zahraničí. Řekl bych, že to byla nehoráznost, ale nikde jsem nevykřikoval a udělal si to jinde.
  Zajímavá je ovšam tato zpráva, která naznačuje, o co asi jde:
  "Premonstráti děkují Zemanovi. Nechtějí Putnu profesorem"
  http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=780026
  May 17, 2013 v 16.54
  Vyjádření Hradu
  Předtím, než jsem psal tento článek, volal jsem kromě ministerstva školství také tiskové mluvčí Hradu. Zeman byl v té době na oné Radě seniorů, kde novinářům sdělil v článku citované výroky. Tisková mluvčí mne poprosila, abych ji svůj dotaz zaslal e-mailem. "Pokud prezident vydá oficiální prohlášení, zašlu vám ho," řekla mi.

  Tu tedy prohlášení Hradu přikládám:

  Ke dnešnímu dni neexistuje žádné oficiální stanovisko prezidenta republiky, ve kterém by sděloval koho bude či nebude jmenovat profesorem. Prezident republiky veřejně uvedl své výhrady k osobě pana Martina C. Putny. Jmenování profesorů proběhne 11. června 2013 a do té doby odmítáme jakékoliv spekulace o tom, koho prezident republiky jmenuje či nejmenuje profesorem na základě svého práva daného Ústavou ČR.
  JK
  May 17, 2013 v 17.4
  Neuvěřitelné
  Tohle je skandální porušení akademické nezávislosti. Presidentská úloha při jmenování profesorů je ryze ceremoniární, jeho úřad nemá žádně kompetence ani žádné možnosti, aby kvalifikaci kandidátů posoudil. Tohle si nedovolil ani Klaus (a to je co říci). Pevně doufám, že moje Alma Mater nezůstane k téhle aroganci moci lhostejná.
  JK
  May 17, 2013 v 17.40
  ???
  Marku, tohle všechno je přeci irelevantní a Zeman tohle nemůže a nesmí posuzovat. Ty a já ostatně taky ne. To je věcí vědeckých rad fakulty a university, pokud oni to posoudili jako vhodné, president prostě jmenuje. Tady vůbec nejde o Putnu a o to, co proti němu může kdo mít, tady si pan Zeman kolíkuje prostor, a nejmenováním Putny nám státní moc vzkazuje, ať se příště držíme pěkně zpátky.
  Osobně budu na vědecké radě naší fakulty naléhavě doporučovat, abychom se této zlovůli postavili, a jmenování profesorů až na další bojkotovali. Být Tebou, najdu si na 11. 6 jiný program.
  MF
  May 17, 2013 v 17.48
  Jaksi mi ten předchozí příspěvek zmizel při snaze tam cosi opravit.
  Ještě jednou říkám, že podle mého přesvědčení člověk jako Putna nemá být profesorem Univerzity Karlovy. Nejenom z důvodu, který jsem uvedl, ale především z důvodů morálních.
  Například: občas se najde nějaký učitel, který třeba osahává studentky, ale má hodně publikací. Měl by být profesorem či nikoli? Možná v době dnešní morální relativity asi ano, já jsem ale asi ještě ze starého světa.

  Když chcete jmenování profesorů bojkotovat, je to váš problém. . A ten problém není v Putnovi, ale v té vaší placce s pankáčem Karlem.

  Určitě si tam toho 11.6. pro dekret půjdu.
  MF
  May 17, 2013 v 17.58
  Honzovi Konvalinkovi dodatek
  " nejmenováním Putny nám státní moc vzkazuje, ať se příště držíme pěkně zpátky. "

  Ne, tak to není. Státní moc nám vzkazuje, ať se držíme zpátky, termínovanými smlouvami. Proti tomu žádná vědecká rada, žádný senát, žádný akademický funkcionář nikdy neprotestoval.
  May 17, 2013 v 18.48
  ad M. Franěk
  "především z důvodů morálních" — které to jsou?
  May 17, 2013 v 18.54
  Pane Fraňku, můžete být jasnější?
  Co tak hrozného Putna udělal? A pokud je tu nějaké obvinění, tak ať se jim zabývají příslušné orgány univerzity. Pokud k žádnému řízení nedošlo, tak nemá nikdo, ani prezident, právo zpochybňovat Putnovu integritu a už vůbec zasahovat vrchnostensky do akademických svobod.

  A jak s tím souvisí něčí placka s Karlem, to vůbec nechápu.
  May 17, 2013 v 19.20
  Soudím, že Zemanova viróza není ještě doléčená
  Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman tvrdí něco jiného než Hrad, je možné, že pan prezident své virové onemocnění zanedbává a měl by se doléčit. Je totiž viditelně dezorientovaný.
  + Další komentáře