V Pákistánu povládnou konzervativci, moc se však neví jak
Petr JedličkaVýsledky velkých pákistánských voleb z minulého víkendu nejsou doposud kompletní, o vítězi ale nikdo nepochybuje. Méně jasné už je, co bude vláda Naváze Šarífa vlastně prosazovat.
Novou pákistánskou vládu sestaví pragmatičtí konzervativci z Pákistánské muslimské ligy vedené Navázem Šarífem (PML-N). Rozhodly o tom víkendové všeobecné volby. Výsledky nejsou doposud kompletní, PML-N ale již získala 125 federálních poslanců z 272, což je čtyřikrát více než druhá nejúspěšnější strana. Nyní jde tedy už vlastně jen o to, zda budou konzervativci vládnout sami, anebo s některými z menších uskupení.
„Děkujme Alláhovi, že dal Pákistánské muslimské lize další šanci sloužit Pákistánu a jeho lidu,“ řekl k volebnímu výsledku předseda PML-N Šaríf, který se nyní stane premiérem. „Vyzývám všechny strany, aby se s námi posadily za jednací stůl a začaly řešit problémy naší země,“ uvedl dále.
Vláda konzervativců z PML-N vystřídá koalici v čele s Pákistánskou lidovou stranou (PPP), která spravovala zemi posledních pět let. PPP získala ve volbách dle dosavadních výsledků 31 poslaneckých míst a skončila s velkým odstupem druhá. Třetí největší počet hlasů dostalo protikorupční a nacionalistické Hnutí za spravedlnost (PTI) vedené slavným kriketovým šampiónem Imranem Chánem. PTI má zatím jistých 27 poslanců.
PPP, jejíž vedení tvoří tračně příslušníci rodiny Bhuttových, doplatila dle agenturních pozorovatelů na vleklou energetickou krizi, která se projevuje četnými výpadky proudu, nepřesvědčivou hospodářskou politiku a neschopnost zajistit v zemi bezpečnost. Podle znaleckých rozborů sehrály svoje také většinový volební systém (resp. oslabení voličské základny PPP nástupem PTI), obecný nesouhlas s orientací vlády PPP na USA a útoky Tálibánců na předvolební shromáždění sekulárnějších stran, PPP nevyjímaje.
Co vítěz chystá?
I přes výše uvedená fakta pozorovatelé podobně jasné vítězství PML-N neočekávali. Šaríf má premiérskou zkušenost z devadesátých let, ale když ho v roce 1999 sesadila armáda, nikdo příliš neprotestoval. Politik, za jehož vlády Pákistán vybudoval jaderný arzenál, se stal symbolem bezzásadového státníka, který účelově využíval jak islámského fundamentalismu, tak korupčních sítí.
Do sobotních voleb šel Šaríf s heslem „ekonomika, ekonomika, ekonomika“ a v rámci kampaně sliboval spíše jen obecné věci: hospodářské oživení, zlepšení životní úrovně, uklidnění bezpečnostní situace a rozumný přístup k politicko-náboženským sporům. Voličům to zjevně stačilo. Někteří znalci připomínají, že Šaríf pochází z prostředí velkých průmyslníků, a tak se zřejmě rozšířil dojem, že je nejkompetentnější řešit stávající ekonomické problémy. Jiní odborníci uvádějí, že lidé uvěřili, že si vzal Šaríf ponaučení ze svých chyb, z převratu i z následného pobytu v exilu.
Žádný ze znalejších komentátorů si nyní nicméně netroufá říci, v čem konkrétně se bude vládnutí PML-N lišit do vlády PPP, resp. jak bude vlastně vypadat. Program strany a její předvolební rétorika naznačují lehce vstřícnější přístup k islamistům a pokračování v pragmatické spolupráci s Američany. To se však může vzájemně vylučovat. Šaríf osobně také sliboval velké investice do infrastruktury (konkrétně rozšíření dálniční sítě a vybudování vysokorychlostních železnic); mezi pákistánskými finančníky se ovšem otevřeně mluví o nutnosti získat velkou stabilizační půjčku, a tu je dnes ochoten Pákistánu dát pouze Mezinárodní měnový fond proslulý tvrdými podmínkami.
PML-N má navíc oficiálně nevyjasněný vztah k pákistánským odnožím hnutí Tálibán. Agentury připomínají, že Tálibové útočili na předvolební akce PML-N jen zřídka. Na kandidátku PML-N byla též umístěna řada učených islamistů. V posledních dnech se objevují dokonce i dohady, že strana uzavřela s Tálibánem tichou toleranční dohodu. Šaríf se — na druhou stranu — ostře vymezil vůči „všem skupinám“, které „ohrožují jednotu země“ a slíbil plnou podporu bezpečnostním operacím pákistánské armády.
Volební specifika
Do pákistánského federálního parlamentu se volí většinově v 272 obvodech. Poslancem se stává ten, kdo získá v daném okrsku nejvíce hlasů, a to bez ohledu na odstup ostatních. Po sečtení všech hlasů je pak ještě rozděleno 60 míst rezervovaných ženám a 10 míst pro menšiny. Tento systém zvýhodňuje větší strany, kterých je v zemi v současnosti pět — vedle PML-N, PPP a PTI ještě liberální a sekularistické Národní hnutí muhadžírů, které v sobotu získalo 18 poslanců, a konzervativně islamistická, ale nemilitantní strana Džamíjate ulamáje islám. Ta obsadí nejméně 10 poslaneckých míst.
PML-N a PPP jsou navíc zvýhodněny stálou voličskou základnou v lidnatých částech země — v Paňdžábu, resp. v Sindhu — a vazbami na vlivné společenské vrsty. PML-N tradičně podporují velcí zaměstnavatelé, což v pákistánském prostředí znamená, že strana dostává i hlasy těch, které tito zaměstnávají; PPP zase již po léta volí latifundisté a zemědělci pracující na jejich půdě.
Dominanci zmíněných stran začínají v poslední době oslabovat proměnlivé preference městských voličů, jejichž počet stále vzrůstá.
Společně s pěticí velkých uskupení bude ve federálním parlamentu zastoupeno ještě 13 menších stran. Tyto však budou mít obvykle jenom jednoho nebo dva poslance.
Volební účast dosáhla v sobotu téměř 60 procent, což je nejvíce od roku 1970. Většinu pozorovatelů to překvapilo, jelikož kampaň poznamenala řada tálibánských a zřejmě i káidistických útoků. Jenom za měsíc duben bylo na předvolebních akcích zabito 130 až 300 lidí. K nevšední odvaze a občanskému odhodlání již poblahopřál pákistánskému lidu generální tajemník OSN Pan Ki-mun i řada světových státníků, včetně amerického prezidenta Obamy.
Agentury ještě připomínají, že letos poprvé v pákistánské historii předává jedna civilní vláda moc jiné, aniž by skončila mandát předčasně, nebo musela vyjednávat s armádní pučistickou správou. Pákistán vznikl, resp. získal nezávislost na Británii v roce 1947. Dnes má přes 182 milionů obyvatel.
Další informace:
BBC News Pakistan election: Sharif poised to take over as PM
Dawn.com Major issues the Govt led by Nawaz will face
Dawn.com Exclusive interview with Noam Chomsky on Pakistan elections
BBC News After the joy of victory, the hard work begins for Nawaz Sharif
BBC News Press highlight Pakistan challenges
The Guardian Pakistan elections: how Nawaz Sharif beat Imran Khan and what happens next
France 24 Sharif lead puts spotlight on Pakistan foreign policy
The Telegraph Nawaz Sharif claims victory in Pakistan election
Salon Pakistan’s highest court rules U.S. drone strikes illegal