Ohrožuje Internet demokracii?
Mikuláš FerjenčíkInternet sice může vést k narůstání nedůvěry v politiku, šíření dezinformací či obklopování pouze lidmi stejného názoru, ale přesto převažuje jeho demokratizační potenciál: každý má díky němu přístup k mnohem většímu množství informací i názorů.
Pavel Blažek se před časem na sjezdu ODS pořádně rozjel. Svůj projev vyšperkoval útokem na internetová média, která podle jeho názoru ohrožují demokracii. Na sociálních sítích to pěkně schytal a zcela oprávněně. Jeho argumentace byla obsahově zoufalá a její forma byla odstrašující. Přes to všechno poukázal na otázky, které si pozornost jednoznačně zasluhují.
V jednom smyslu internetová média nebo přesněji demokratizace médií současnou demokracii ohrožuje zcela jednoznačně. Narůstá asymetrie mezi tím, co se člověk dozví a co může ovlivnit. Informace, které dříve neopouštěly úzký okruh elit, jsou dnes dostupné každému.
Každodenně se tedy dozvídáme, jak zkorumpovaný je určitý úředník, politik či podnikatel. Nemáme už ovšem mnoho způsobů, jak dosáhnout potrestání těchto anticelebrit. O ministru Kubovi nekoluje v médiích nic hezkého, prý je to jen loutka vlivného zákulisního hráče z Hluboké, tato pověst mu ovšem nebrání v tom stát se ministrem. Podobných případů zažíváme nepočítaně, kdo má politické krytí, nemusí často ani odstoupit a frustrace ve společnosti narůstá. Pokud by byla všechna média pod kontrolou mocných, lid by se jistě cítil lépe.