Kalousek chtěl zablokovat omezení imunity
Andrea CerqueirováZrušit doživotní trestně právní imunitu zákonodárců a ústavních soudců doporučil Sněmovně její ústavně právní výbor. Neuspěl naopak Miroslav Kalousek, který předložil pozměňovací návrh, aby se imunita vztahovala výhradně na parlamentní projevy.
Sněmovní ústavněprávní výbor doporučil poslancům zrušit doživotní trestně právní imunitu zákonodárců a ústavních soudců. První místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek neuspěl se svým pozměňovacím návrhem, dle kterého by se imunita vztahovala výhradně na projevy v dolní a horní komoře parlamentu.
Podle názorů některých poslanců chtěl Kalousek, který si na jednání výboru odskočil ze zasedání vlády, jen zapůsobit na veřejnost před druhým kolem prezidentské volby a zároveň shodit celý návrh pod stůl, neboť v jím navrhované podobě by byl neprůchodný.
„Události posledních měsíců mě vedly k zamyšlení, na základě kterého jsem vás chtěl požádat, zda bychom nezvážili, jestli nejít ještě dál,“ uvedl na jednání ústavně právního výboru Miroslav Kalousek.
Hovořil o případu vydání někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09), která je trestně stíhaná v záležitosti nákupu letounů CASA. Sněmovna podle Kalouska rezignovala na to, aby zkoumala, zda se v konkrétních případech nejedná o účelové stíhání a o šikanu, a namísto toho vydává takřka každého.
„Není to jen můj návrh, shodli jsme se na něm napříč politickým spektrem, jednání byla poměrně dlouhá. Bylo to maximum, na kterém jsme se shodli, abychom získali potřebnou ústavní většinu,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová.
Navrhovatelé ze všech parlamentních stran se podle ní nedomnívají, že imunita zákonodárců je nadbytečné privilegium, nadbytečné je pouze to, že pokud komora svého člena nevydá k trestnímu stíhání, je vyloučeno navždy. Klasnová dodala, že ona sama by sice byla i pro širší omezení imunity, v případě přijetí Kalouskovy změny by ale nakonec mohl pod stůl spadnout celý návrh.
„Pochybuji, že se Miroslav Kalousek skutečně pokouší o pozitivní změnu. Takový návrh mohl pan Kalousek předložit kdykoli v minulých patnácti letech svého působení ve Sněmovně. Proto jeho návrh chápu spíše za jeho snahu o to, aby neprošla ani novela, na níž se opakovaně shodly všechny poslanecké kluby,“ dodala Klasnová s tím, že Kalousek zřejmě svůj pozměňovací návrh předloží znovu - přímo na sněmovním plénu.
Přivedla Kalouska předvolební kampaň?
Poslanec Marek Benda (ODS) označil Kalouskův návrh za nesystémový, odmítla ho i zpravodajka návrhu Ivana Weberová (ODS). Nezařazený poslanec Viktor Paggio (LiDem) označil návrh ministra financí za „plácnutí do vody“.
„Jsem rád, že předvolební kampaň předsedy TOP 09 přivedla na náš výbor vzácnou návštěvu,“ glosoval pak Kalouskovu iniciativu v souvislosti s prezidentskou kampaní Karla Schwarzenberga předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc.
„Nevím, zda by se tím pozměňovacím návrhem změnilo to, že by už ministři nevolali policejnímu prezidentovi nebo vyšetřovateli bývalého člena vlády, to si nejsem jist,“ pokračoval Tejc.
„Návrh pana Kalouska považuji za čistě cílený příspěvek, jako součást předvolební kampaně,“ dodal. Pro Kalouskův návrh zvedli ruku jen přítomní poslanci TOP 09-Starostů a nezávislých.
Na středečním jednání sněmovního ústavně právního výboru byl přítomen i senátor Miroslav Nenutil (ČSSD). Senát totiž připravil takřka totožný návrh jako Poslanecká sněmovna. Nenutil uvedl, že důležité je, aby byl schválen alespoň jeden z návrhů. Návrhy se budou poslanci zabývat zřejmě na své únorové schůzi.
Omezení imunity již jednou dolní parlamentní komora schválila. Rozdílem dvou hlasů ale loni v dubnu neprošlo Senátem, kde v době hlasování chybělo mnoho senátorů ČSSD a mnozí zákonodárci horní komory za ODS hlasovali proti.