Poslanci Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání vydali
Vratislav DostálPoslanecká sněmovna ve středu vydala poslankyni TOP 09 Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání. Policisté ji chtějí stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů CASA. Pro její vydání bylo 117 ze 176 přítomných poslanců.
Poslanecká sněmovna ve středu dle očekávání vydala poslankyni Vlastu Parkanovou z TOP 09 k trestnímu stíhání. Policie exministryni obrany podezřívá, že se dopustila trestného činu tím, že nenechala vypracovat posudek na cenu vojenských letounů CASA. Škodu, která tímto nákupem státu vznikla, odhadují policisté na 658 milionů korun.
Pro vydání Parkanové hlasovalo 117 ze 176 přítomných poslanců, pětačtyřicet jich bylo proti. Pro byli poslanci opozičních sociálních demokratů, komunistů a vládní platformy Karolíny Peake Lidem, za již opoziční Věci veřejné se zdržel Milan Šťovíček. Z poslanců ODS bylo pro čtrnáct a čtrnáct proti, z TOP 09 a Starostů hlasovalo pro sedm a proti třicet poslanců. Proti byl i nezařazený Jaroslav Škárka.
Vlasta Parkanová hlasovala proti svému vydání. Ve svém proslovu před poslanci zdůraznila, že povinnost na vypracování posudku na cenu neměla. „Policie stanovuje vzniklou škodu na základě posudku, který není objektivní, jelikož znalec neměl dostatek informací," uvedla na svoji obhajobu Parkanová. Na její obranu se ve Sněmovně opět postavil ministr financí Miroslav Kalousek, který osočil policii z estébáckých metod a pohrozil, že pokud Sněmovna exministryni obrany policii vydá, nemá poslanecká imunita smysl, a předloží proto návrh na její zrušení.
„V minulém týdnu jsem byl dvakrát terčem dvou nehorázných provokací estébáckého charakteru. Obě dvě byly zveřejněny v týdeníku Respekt,“ zdůraznil Kalousek. Podle něj problém není v tom, zda Parkanová nebude či bude vydána k trestnímu stíhání, nýbrž v tom, kde je motiv podle Kalouska lživého a nesmyslného obvinění, které leží v Poslanecké sněmovně. Podle něj jsou odborná stanoviska v přímém rozporu s tím, co tvrdí vyšetřovatelé.
Parkanová totiž nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů CASA, a státu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Ministr financí ale stejně jako Parkanová tvrdí, že taková zákonná povinnost neexistuje. „Tím méně si jí mohl být někdo vědom, tím méně ji mohl někdo porušit," tvrdí Kalousek s tím, že obvinění Parkanové považuje za útok policie na demokratické rozhodovací mechanismy státu.
„Problém je dnes v rozhodovacích demokratických principech. Ministerstvo financí jménem České republiky vydává deset let odborná stanoviska v této věci. A jménem státu ujišťuje, že je to takto. Nyní je tu zcela ojedinělý právní názor prosazovaný vyšetřovatelem, který jménem téhož státu výkladovou praxi ministerstva financí kriminalizuje," vysvětlil už dříve Kalousek a dodal, že legální rozhodovací praxi lze měnit pouze demokratickou změnou zákonů a nikoli tak, že ji policista kriminalizuje. „To už potom skutečně je náběh na policejní stát,“ tvrdí ministr financí.
Podle místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka jsou ale výroky prvního místopředsedy TOP 09 naprosto nezodpovědné.
„Bylo by prostě naprosto nechutné a zbabělé, kdybychom pod argumenty, že se policie bojíme, tady využili imunitu. To je přece něco - to už bych si nikdy neodvážil vyjít ven. Já to nechci dramatizovat a říkat, že musíte nějak hlasovat, ale připadá mi, že s argumenty pana Kalouska, kdybychom nehlasovali pro vydání, tak to by byla opravdu neuvěřitelná ostuda. Protože se bojíme policie, tak se budeme chránit nástrojem, který máme k dispozici pouze my,“ reagoval Zaorálek na Kalouskův výrok o metodách policie.
A podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nemůže institut poslanecké imunity bránit zahájení trestního stíhání v takto závažné a v takto složité kauze. „Proto se domnívám, že bychom měli pokračování trestního stíhání umožnit, zejména proto, že tímto rozhodnutím nebudeme řešit otázku viny či neviny, nebudeme řešit otázku trestu a nebudeme hodnotit jednotlivé důkazy, které jsou předkládány a které budou v této celé záležitosti předkládány i v budoucnosti,“ uvedl Sobotka.
Pokud se podle něj prokáže, že obvinění Parkanové bylo nedůvodné, tak musíme respektovat toto rozhodnutí stejně, jako budeme případně respektovat rozhodnutí justice v případě, že se rozhodne o tom, že Vlasta Parkanová skutečně něco v souvislosti s nákupem letounů CASA zavinila.
Předseda ODS a premiér Petr Nečas po hlasování řekl, že výsledek považuje za jediný možný a logický krok, a to navzdory postupu policie, který podle něj vzbuzuje řadu otazníků. „Těch nepřesností v policejních materiálech je příliš mnoho na to, aby se nad tím jenom pokrčilo rameny," řekl novinářům Nečas.
Vzápětí po hlasovaní Vlasta Parkanová oznámila, že rezignuje na funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Zdůraznila současně, že z veřejného života neodejde. „Na to mám svou zemi příliš ráda," řekla.
Další informace:
ČT24.cz Vydání Parkanové je podle Nečase jediný možný logický krok
Aktuálně.cz Poslanci vydali Parkanovou k trestnímu stíhání
iHNed.cz Sněmovna vydala policii Vlastu Parkanovou. Pro bylo 117 poslanců, proti 45
Českénoviny.cz Policie může stíhat Parkanovou, poslanci ji vydali