Obama mění nejdůležitější ministry
Petr JedličkaPrezident Spojených států oznámil jména osob, jež mají v příštích letech vést ministerstva zahraničí, obrany, financí a zpravodajskou službu CIA. Zvláště pokrokářští autoři však nejsou z nominací zrovna nadšeni.
Týdny dohadů ukončil v pondělí americký prezident Barack Obama, když oznámil hlavní personální změny ve svém kabinetu. Podle vyjádření na zvláštní tiskové konferenci nahradí dosavadního ministra obrany Leona Panettu, který odchází do důchodu, Chuck Hagel — nynější prezidentův poradce pro tajné služby. Dále chce Obama nahradit dosavadní ministryni zahraničí Hillary Clintonovou předsedou senátního Výboru pro zahraniční vztahy Johnem Kerrym a ministra financí Timothyho Geithnera Jackem Lewem, současným ředitelem kancléře Bílého domu.
Lewovu nominaci dosud prezident explicitně nepotvrdil. Naopak zcela jednoznačně v pondělí uvedl, že post ředitele CIA převezme po generálu Petraeusovi, odstoupivšímu kvůli poměru s autorkou svého životopisu, jeho dosavadní poradce pro boj s terorismem John Brennan. Všechny nominanty musí ještě schválit Senát.
„Vyzývám senátory Spojených států, aby potvrdili nominované osoby ve funkcích co nejdříve,“ uvedl Obama na pondělní tiskovce. „Usnadní nám tak zajištění maximální bezpečnosti amerického lidu i národa,“ doplnil.
Pokud by Senát schválil nové ministry v obvyklých lhůtách, ujali by se úřadů už v příštích týdnech. Barack Obama vstoupí do druhého funkčního období oficiálně 20. ledna, kdy složí ve Washingtonu slavnostní přísahu.
Kerry snadný, Hagel svéhlavý
Pozorovatelé odhadují, že schvalování Senátem proběhne nejsnadněji u Johna Kerryho. Známý demokrat, jenž kandidoval v roce 2004 prezidentských volbách proti Georgi W. Bushovi, má v horní sněmovně znamenité renomé. Obamovi pomáhal obhajovat novou dohodu START a úpravy v existujících smlouvách. V jednom z nejvlivnějších senátních výborů zasedá už od osmdesátých let.
Jisté potíže může mít prezident naopak s nominací Chucka Hagela. Také potenciální ministr obrany zasedal dlouho v Senátu (1997-2009); zde ovšem zastupoval umírněné křídlo republikánů. Hagel patřil mezi decentní kritiky Bushových invazí do Iráku a Afghánistánu a konfrontačního přístupu ke KLDR, Kubě a Íránu. Odsuzoval ale i úplné zrovnoprávnění homosexuálů.
Podle pozorovatelů bude nicméně senátorům vadit nejvíce Hagelův poněkud rezervovaný vztah k americko-izraelskému spojenectví. Politik proslul výroky jako „židovská lobby zastrašuje americké zákonodárce“ či „jsem senátorem Spojených států, nikoliv Izraele“ i výzvami k jednání s palestinským hnutím Hamás či libanonským Hizballláhem. Varoval také stát Izrael před úderem na jaderná zařízení v Íránu.
Vlivní republikánští senátoři jako Mitch McConnell a Lindsey Graham již Obamu za tuto nominaci zkritizovali. Znepokojení vyjádřil také předseda izraelského parlamentu Reuven Rivlin. Jak ale připomíná AP, žádný z demokratických ani republikánských senátorů dosud vysloveně neuvedl, že bude Hagelovo potvrzení blokovat. I v tomto případě se tak očekává, že Senát nakonec nominaci přijme.
Problém je Brennan
Kerry, Hagel, Lew i Brennan patří jak k politické, tak i ekonomické elitě země. Všichni vykonávali vedle práce pro stát také vysoké manažerské funkce a všichni disponují značným majetkem. Každý, kdo doufal, že Obama přizve do vlády ve druhém funkčním období nějaké osobnosti mimo hlavní proud, tak může dle komentářů v pokrokářských médiích konečně vystřízlivět.
Za nejhorší volbu z uvedených však média americké levice označují nominanta na ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Brennana. Podle stanice Democracy Now se obecně očekávalo, že v listopadu odstoupivšího Petraeuse nahradí jeho současný zástupce Michael Morell. Obama si ovšem vybral vlastního protiteroristického poradce.
Pokrokáři vyčítají Brennanovi zejména podporu využívání dálkově naváděných bezpilotních letounů — tzv. dronů — k útokům na skutečné i domnělé členy Al-Káidy. Zvláště v Pákistánu a Jemenu drony nezřídka zabíjejí i tradičně ozbrojené pastevce či místní hlídky. Brennan také v minulosti podporoval využívání tzv. zesílených výslechových technik, i když vůči nejznámější z nich — tzv. waterboardingu — se později vymezoval.
AP podotýká, že Brennan hovoří plynule arabsky a struktury CIA dokonale zná — ve slavné rozvědce USA totiž sám působil 25 let. Democracy Now ovšem doplňuje, že veřejnosti prokazatelně několikrát lhal. Mezi americkými novináři má Brennan přezdívku „assassination czar“ a byl to právě on, kdo tisk zásoboval prvními informacemi o okolnostech smrti Usámy bin Ladina.
Další informace:
AP Obama to nominate Hagel as defence secretary and Brennan as CIA chief
AP Barack Obama planning to nominate John Kerry as next secretary of state
Al Džazíra Obama picks CIA chief and defence secretary
Al Džazíra Obama nominates John Kerry as top US diplomat
Democracy Now Obama’s Cheney? "Assassination Czar" John Brennan Brings Legacy of Drone War and Torture to CIA Nod