Zdraví Pražanů letos opět podlomí smog
Vratislav DostálObyvatelům hlavního města hrozí opět týdny života pod smogovým příkrovem. Přestože se každou zimu opakují inverze, kdy se vzduch mění v jedovatý chemický koktejl, vedení Prahy nečiní potřebná opatření.
Zdraví Pražanů letos opět podlomí smog. Plán snižovaní emisí, který má ochránit lidské zdraví, totiž zůstal opět pouze papíře. Příčinou smogu je přebujelá automobilová doprava, politici se nicméně brání jejímu omezení. Ve středu probíhá u severojižní magistrály „smogový dýchánek“. Lidé mohou svou účastí vyjádřit, že jim život ve smogu vadí, a apelovat na politiky, aby se nebáli konat, až smog přijde.
„Schválený program snižování emisí požaduje zavedení mýtného pro vjezd do centra, stavbu nových linek metra a tramvají, doplnění infrastruktury pro cyklistickou dopravu a výsadby stromů. Město část opatření ignoruje, zbylé úkoly plní polovičatě. Výsledkem je alarmující úroveň znečištění ovzduší,“ uvedl Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.
Pokud přijdou smogové dny, měla by podle něj rada uzavřít centrum pro automobily. „Není pravdou, že objízdné trasy mohou zamoření vzduchu zhoršit. Je třeba včas upozornit obyvatele, návštěvníky metropole i lidi dojíždějící za prací, aby používali v první řadě veřejnou dopravu,“ vysvětlil Filler.
Auto*Mat spolu s dalšími občanskými iniciativami pořádá další „smogový dýchánek“ na Nuselském mostě, kudy ráno do centra Prahy plynou kolony tisíců aut. Tentokrát budou jeho účastníci apelovat na řidiče i politiky v kostýmech čertů a Mikulášů.
„Na tak pekelný smrad a hluk nejsou zvyklí ani čerti z pekla. K magistrále ale přišli i lidé, kteří byli celý rok hodní a stejně jako my si myslí, že takové ovzduší si nezasloužíme,“ uvedl organizátor dýchánku Václav Mucala.
Podle výzkumů vědců z Akademie věd ČR má znečištěné ovzduší závažný negativní dopad na lidské zdraví. Automobilová doprava je zdrojem prachových mikročástic, na které se váží toxické látky a člověk je pak vdechuje hluboko do plic. Život ve městě s trvale znečištěným ovzduším vede k alergiím, onemocněním dýchacího ústrojí a srdce, i poškození genetické výbavy člověka.
Letos poprvé upozorňuje dýchánek u magistrály také na problematiku hluku. „Dlouhodobá hluková zátěž má negativní dopad na duševní i fyzické zdraví člověka. Do vlády nyní směřuje návrh zákona o hluku, který by zcela zrušil hygienické hlukové limity. Lidi by pak před hlukem už vůbec nic nechránilo,“ upozornil mluvčí Protihlukové iniciativy Pavel Beneš..
Iniciativa Auto*Mat dlouhodobě kritizuje vedení Prahy za to, že drtivou většinu investičních peněz věnuje na další masivní infrastrukturu pro automobilovou dopravu. Řešení znečištěného ovzduší a hluku se tak stále odkládá a problémy se prohlubují.