Úředníci odmítají řešit situaci lidí v ostravské ulici Přednádraží
Vratislav DostálResort práce a sociálních věcí, ministertsvo pro místní rozvoj i ostravská radnice shodně lidem z ulice Přednádráží v Ostravě vzkázali, že není v jejich kompetenci situaci v lokalitě řešit.
Iniciativa SOS Přednádraží opakovaně v září a říjnu vyzývala ostravskou radnici, jmenovitě primátora Petra Kajnara, ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo pro místní rozvoj, aby se zasadily o rychlé řešení situace v ulici Přednádraží v Ostravě. Iniciativa současně úředníky vyzvala, aby občané bydlící v lokalitě byli bráni v procesu řešení celé situace jako partneři, aby se nerozhodovalo „o nich bez nich“.
„Jsme hluboce znepokojeni kauzou ostravského Přednádraží a současným katastrofálním stavem, do kterého byli tamější obyvatelé do značné míry vpraveni liknavostí odpovědných orgánů státu a obce,“ uvedli autoři výzvy, která byla zveřejněna na začátku října.
V textu také zdůraznili, že za přijatelné řešení situace považují uvedení domů v Přednádraží do obyvatelného stavu, a to zejména opravou kanalizace a opětovným spuštěním dodávek pitné vody a elektřiny. Zároveň s tím je podle autorů výzvy potřeba, aby město Ostrava přestalo vyvíjet nátlak na majitele objektu a jeho nájemníky s cílem kompletního vyprázdnění budov od obyvatel.
Odpovědi na výzvu iniciativa obdržela v průběhu listopadu. Společné mají to, že každá z oslovených institucí konstatuje, že není v její kompetenci situaci v lokalite řešit.
Ministerstvo pro místní rozvoj konstatuje, že „jako ústřední správní úřad nemůže mimo správní řízení zasahovat do řešení konkrétních případů a suplovat tak příslušnost místních orgánů veřejné správy a jejich povinnost konat“ a odpovědnost deleguje na příslušný Krajský úřad.
Ministerstvo práce a sociálních věcí pak sice deklaruje zájem o řešení situace rodin z Přednádraží, avšak zároveň konstatuje, že „nenese přímou odpovědnost za situaci v Ostravě jako takovou a především není oprávněno rozhodovat o dalších krocích města Ostravy“.
A odpověď primátora města Ostravy? Konstatuje v ní, že „většina činností a rozhodnutí, která jsou v této věci prováděna, jsou vykonávána státem, respektive orgány státní správy, bez zákonné možnosti samosprávy vstoupit do rozhodování jednotlivých orgánů“ a autorům výzvy doporučuje „seznámit se s principy fungování státní správy a samosprávy v České republice“.
Ondřek Marek z iniciativy ProAlt pak připomněl, že romský koordinátor z magistrátu města Ostrava ve druhé polovině října na veřejné debatě uvedl, že ostravský magistrát nemůže zasahovat do sociální bytové politiky, neboť ta je zcela v kompetenci jednotlivých radnic.
„Radnice Moravské Ostravy a Přívozu nabídla většině obyvatel ulice Přednádraží poté, co je ze dne na den stavební úřad vyzval k okamžitému opuštění jejich bytů, náhradní bydlení v soukromých předražených ubytovnách, víceméně izolovaných od okolního světa, kde nejsou výjimkou epidemie úplavice, výpadky tekoucí vody a místnosti, kde bydlí pět i více lidí najednou,“ uvedl Marek.
Mluvčí radnice přitom v televizních zprávách podle Marka vysvětlila, že radnice chce být dobrým hospodářem, proto neposkytuje obecní byty lidem dlouhodobě na sociálních dávkách.
„Dobrý hospodář ale přece neposílá lidi na nevyhovující soukromé ubytovny, kde jsou nuceni ze státních sociálních dávek platit jejich majitelům takové částky za pronájem, za které jsou k dostání luxusní byty v centru. A že město má málo obecních bytů? Tak proč je tak rychle a často i nevýhodně rozprodává?,“ táže se Marek.
Lidem z iniciativy SOS Přednádraží tak podle něj nezbylo nic jiného, než aby ve spolupráci s dalšími občanskými iniciativami a jednotlivci z Ostravy i dalších měst, dle svých skromných možností pomohli tam, kde státní správa i samospráva selhává.
Podařilo se jim například rodině z Přednádraží - mimochodem údajně zcela bez dluhů a se stále platnou nájemní smlouvou - sehnat na komerčním trhu s nemovitostmi pronájem bytu, což se v Ostravě pro romskou rodinu s dětmi podle Marka rovná malému zázraku.
Ovšem kolika rodinám, kolika dětem, nikdo nepomohl a zůstanou bez naděje v místě, kde mají jen minimální šanci vést normální rodinný život, mít normální dětství? Podle informací z občanského sdružení Vzájemné soužití rodiny platí na ubytovnách nájem průměrně o sedm až osm tisíc korun vyšší než platily na Přednádraží.
Větší část nájmu je sice dosud podle informací Marka hrazená státem ve formě sociálních dávek. „Přesto jde o další významné zatížení rodinných rozpočtů, které v kombinaci s odebráním sociálním dávek na bydlení radnicí ještě v době, kdy tyto rodiny bydlely na Přednádraží, je řešitelné často jen půjčkou u lichváře se všemi důsledky, které takovýto krok přináší," připomněl Marek.
„V těchto dnech se započalo s opravami jednoho domu na Přednádraží s cílem odstranit všechny vady uvedené stavebním úřadem, kvůli kterým ztratili obyvatelé tohoto domu možnost zde legálně bydlet. Opravy jsou financované zcela z prostředků občanských iniciativ a jsou prováděny převážně svépomocí místními obyvateli,“ doplnil Marek.
Všichni podle něj doufají, že po jejich dokončení Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu uzná dům způsobilým k bydlení a že Radnice Moravské Ostravy a Přívozu přizná alespoň několika rodinám z Přednádraží opět status občanů s trvalým bydlištěm v nájemním bytě se všemi právy i povinnostmi, které k tomu patří.