Děti Země poslaly Ředitelství vodních cest do exekuce
Vratislav DostálŘeditelství vodních cest ČR v rozporu s rozsudkem Nejvyššího správního soudu o zákonnosti stavebního povolení pro část plavební komory u Přelouče Dětem Země nezaslalo soudní výlohy. Náklady státu za nezaplacený dluh se tak navýšily třikrát.
Na základě návrhu Dětí Země vydal Obvodní soud pro Prahu 3 usnesení o exekuci na majetek Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC ČR), neboť jim v rozporu s rozsudkem Nejvyššího správního soudu z března letošního roku o zákonnosti stavebního povolení pro část plavební komory u Přelouče nezaslalo soudní náklady ve výši 4 320 korun.
Písecký exekutorský úřad pak v září letošního roku vydal výzvu, dle které mělo ŘVC ČR do patnácti dnů zaplatit celkový dluh ve výši 11 820 korun, jinak dojde k exekuci jeho majetku. Podle předsedy Dětí Země Miroslava Patrika je nezaplacení dluhu nejspíš součástí strategie ředitele Ředitelství vodních cest Jana Skalického ignorovat všechny zákonné požadavky Děti Země vůči této státní instituci.
Podle Dětí Země je přitom systematická obstrukční nečinnost ve vyřizovánít žádostí o informace na hranici trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Miroslav Patrik dodal, že jim tak po marném čekání na své peníze nezbylo nic jiného, než se obrátit na exekutora, jenž jim za dva měsíce od podání návrhu zcela vyhověl.
Patrik současně zdůraznil, že podle něj cílené porušování zákonů, utajování informací a rozhazování veřejných prostředků ze strany Ředitelství vodních cest ČR, zcela sabotuje prohlášení české vlády o podpoře zákonnosti, otevřenosti a šetření veřejných prostředků. Skalický se tomuto prohlášení podle Patrika vysmívá, neboť postupuje přesně opačně.
Přitom jde o banální případ, kdy Ředitelství vodních cest ČR mělo Dětem Země zaplatit pouhých 4 320 korun za soudní náklady ve sporu o plavební komoru u Přelouče, neboť jeho kasační stížnost proti zrušení dílčího stavebního povolení krajským soudem z června předloňského roku Nejvyšší správní soud letos v březnu zamítl.
„ŘVC ČR tak musí zbytečně zaplatit třikrát vyšší částku, než mělo, přičemž ho ještě čekají další vysoké náklady za prohrané soudní spory při nečinnosti vyřizovat včas naše žádosti o informace,“ dodal Patrik.
Z výsledků desátého ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno ostatně vyplývá, že se Ředitelství vodních cest ČR na základě návrhu Dětí Země ocitlo v kategorii „Zavřeno k přístupu k informacím“ na 4. místě, neboť letos již devětkrát ignorovalo jejich žádost o informace o poskytnutí odborných studií o přípravě jezu u Děčína a plavební komory u Přelouče a také smluv za externí služby odborníků a advokátů.