Sobotka zahájil prezidentskou kampaň. Chce přímou volbu poslanců
Vratislav DostálPřemysl Sobotka z ODS zahájil kampaň pro prezidentské volby. Základní program nazval Deset jistot. Chce se zasadit například o přímou volbu poslanců. V jednomandátových obvodech by podle něj počet voličů neměl přesáhnout padesát tisíc.
Prezidentský kandidát nejsilnější pravicové strany Přemysl Sobotka v pátek zahájil prezidentskou kampaň. Podle sociologických šetření Sobotka prozatím nepatří mezi favorizované kandidáty na Hrad. Zohledníme-li ale, že je kandidátem nejsilnější pravicové strany, jde nejspíš o přechodně nízkou podporu, která bude s blížícím se termínem voleb stoupat.
Sobotka svůj základní svůj program nazval Deset jistot. Před novináři potom hovořil například o tom, kterak se chce zasadit o zavedení přímé volby poslanců. Podle politologů jde o krajně problematický slib, neboť není v pravomoci prezidenta změny volebního systému do Sněmovny dosáhnout.
Sobotka chce, aby si voliči podobně jako při senátních volbách vybírali konkrétní politiky, nikoliv stranickou kandidátku. Sobotka také uvedl, že by se jako prezident stavěl proti zavedení eura v České republice.
„Chci otevřít debatu o přímé volbě poslanců, tak aby i 200 poslanců bylo voleno v padesátitisícových volebních obvodech. Každý občan by si volil svého poslance, nikoliv jako dneska kandidátku, kde na třetím čtvrtém místě už je někdo neznámý," vysvětlil Sobotka na tiskové konferenci s tím, že se mu líbí myšlenka zavést přímou volbu poslanců v jednomandátových obvodech.
Podle něj by tak poslanci byli pod přímou demokratickou kontrolou a tudíž by se zodpovídali přímo voličům. „Stejně jako prezident, po jehož přímé volbě občané dlouhé roky volali,“ doplnil Sobotka, podle kterého by přímá volba zákonodárce, podobně jak ji známe ze Senátu, zrušila určitou anonymitu stranických kandidátek.
Zavedení přímé volby poslanců je jedním z deseti bodů Sobotkova základního programu. Slíbil také otevření debaty o tom, zda je nutné v češtině přechylovat ženská jména zahraničního původu.
„Myslím, že by lidé před volbou měli vědět, že například nepodporuji opuštění české koruny. Jako prezident nepodlehnu snahám vyměnit korunu za euro, ani za rubl. To je také vzkaz mým protikandidátům v prezidentské volbě,“ prohlásil Sobotka.
Politologové: Sobotka slibuje nesplnitelné
Podle politologů oslovených Deníkem Referendum slibuje kandidát ODS voličům nesplnitelné. „Tak jako většina kandidátů i Přemysl Sobotka vytahuje témata, která nedokáže ovlivnit, nebo která jsou okrajová a bizarní. Například se chce věnovat přechylování jmen. To už je jako boj proti letnímu času. Odmítání eura ho zase nic nestojí,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum politolog Lukáš Jelínek.
„Je samozřejmě nejasné, která témata mohou přinést hlasy, ale nejabsurdnější je, když kandidát slibuje cosi, na co nemá oprávnění,“ uvedla pro Deník Referendum politoložka Vladimíra Dvořáková. Podle ní by si předtím, než začnou prezidentští kandidáti cokoli slibovat, měli přečíst ústavu.
„Prezident sice může zahájit debatu o čemkoli, avšak vůbec nemůže vstupovat do ústavních zákonů, nemůže ústavní zákon ani vetovat a nemá samozřejmě ani zákonodárnou iniciativu, tj. možnost zákony navrhovat. Takže jeho slib ohledně změny volebního systému je velmi vágní, neboť kromě toho, že o tom může hovořit, nemůže vůbec nic,“ vysvětlila Dvořáková.
„Všimněte si, že Sobotka neříká změna volebního systému. To by už byla věc, kterou by musel obhájit politicky i odborně, a také by musel vysvětlit, proč v této věci už nepodnikl nějaké kroky, když patří dlouhá léta mezi nejvyšší ústavní činitele. Mluvit o diskusi o přímé volbě poslanců je jen populistické gesto,“ doplnil Jelínek.
Podle politologa Milana Znoje by měl navíc Sobotka coby parlamentní madator vědět, že u nás je přímá volba poslanců dávno dána ústavou. „Zřejmě si plete většinový systém s přímou volbou, což pro kandidáta na prezidenta není dobrým vysvědčením,“ doplnil Znoj s tím, že snahy změnit volební systém do Poslanecké sněmovny nejsou v polistopadové éře české politiky ničím novým.
„Nejprve o tom mluvil Václav Havel, potom se o něco podobného pokusily ODS a ČSSD v rámci tzv. opoziční smlouvy. Pokud chce Přemysl Sobotka znovu oživit tuto diskusi, prokazuje, že nemá tušení, co lidi vskutku pálí a co jsou tedy jejich hlavní problémy. Sotva to bude skutečnost, že se do Sněmovny volí podle systému poměrného zastoupení, jako spíše dopady hospodářské recese, rozklad sociálního státu a nárůst nerovností v přístupu ke vzdělání a ke zdravotní péči,“ uvedl Znoj pro Deník Referendum.
„Volíme přímo prezidenta parlamentního systému a možná by bylo dobré, kdyby si to kandidáti uvědomili,“ dodala Dořáková. Podle Znoje je navíc téma volebního inženýrství v současné době dobré tak akorát pro stranické sekretariáty. „Pokud Sobotka nebude schopen říci, co hodlá udělat pro to, aby lidé vskutku mohli uvěřit politikům, že se starají o jejich problémy, tak se bude i nadále potácet na chvostu řady kandidátů na pražský Hrad a nebude divu,“ doplnil Znoj.
Podle Dvořákové pak prezident neovlivní ani rozhodnutí o přijetí eura. „Pokud by přijetí eura prošlo parlamentem či všeobecným referendem, tak by mne opravdu zajímalo, jakými kroky by se proti tomu Sobotka postavil, aby to zároveň nebylo v rozporu s ústavou. Ratifikační pravomoc u mezinárodních smluv znamená, že potvrzuje, že vše proběhlo v souladu s ústavním pořádkem České republiky. Nikoli, co si o tom myslí prezident,“ vysvětlila politoložka.
„Přiznám se, že bych od Sobotky očekával silnější nápady. I když na druhé straně, kdo sleduje jeho působení v Senátu, ví, že nápady a legislativní aktivitou tradičně nepřekypuje. Obecně se dá říct, že ODS i Sobotka sám přistupují ke kampani jakoby s vědomím, že stejně tyto volby nelze vyhrát a že je důležité aspoň předstírat nějaký, byť jakýkoliv pohyb,“ uzavřel Lukáš Jelínek.
Přemysl Sobotka přesto v pátek představil první osobnosti českého veřejného života, které podporují jeho kandidaturu. Jsou mezi nimi Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, Michal Pavlata, herec a publicista, Bára Štěpánová, herečka, Stanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla Liberec, Tomáš Töpfer, senátor a herec, Pavel Müller, prezident EHAC — Evropského výboru pro leteckou záchrannou službu či režisér Filip Renč.