Sněmovnou prošla nižší valorizace penzí
Vratislav DostálVládní většina ve Sněmovně prosadila přes odpor opoziční ČSSD a KSČM nižší valorizaci důchodů pro roky 2013 až 2015. Penze by se tak měly navyšovat o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace, tedy jen asi o stokorunu měsíčně.
Koaliční poslanci ve středu ve Sněmovně schválili nižší valorizaci penzí pro roky 2013 až 2015. Navzdory podzimnímu slibu premiéra Petra Nečase z ODS i ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09, kteří tehdy tvrdili, že budou důchodcům v rámci valorizace penzí kompenzovat negativní sociální dopady reforem, tak důchody porostou jen asi o stokorunu měsíčně. Podle opoziční ČSSD je nyní zřejmé, že svůj slib vláda definitivně porušila.
„Je to obrovský podraz, je to obrovský podvod na všechny občany," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika se z důchodu stane almužna. Každý důchodce totiž podle něj přijde v průměru o šestnáct tisíc korun a penze se po třech letech budou navíc valorizovat z nižšího základu.
Podle vládních ministrů mají schválená opatření zajistit dodržení stanoveného schodku státního rozpočtu, a to i při nižším výkonu ekonomiky. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy korun. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 v rozhovoru pro Český rozhlas upozornil, že česká vláda na rozdíl od některých jiných v Evropě penze nesnižuje, nýbrž je bude pouze pomaleji zvyšovat.
„Ten návrh rozhodně není populární, ani mně se nepředkládá vůbec lehce. Je to prostě součást celého balíku přípravy státního rozpočtu na roky 2013 až 2015 tak, aby ta opatření byla vyrovnaná,“ vysvětlil Drábek. Předseda ČSSD přesto tvrdí, že jde ze strany Nečasovy vlády o podvod, a to dokonce trojí.
„Jak ODS, tak TOP 09 před volbami v roce 2010 slibovaly, že zachovají státem garantovanou valorizaci důchodů. To se nestalo,“ uvedl ve středu Sobotka. Posléze navíc vládní strany podle něj slibovaly seniorům, že se jejich peněženek nedotkne důchodová reforma. „I tady důchodce podvedly, neboť pravicová vláda založila reformu penzí na zvyšování DPH, tedy zdražování potravin a léků,“ dodal předseda nejsilnější opoziční strany.
Nečas i Drábek nakonec podle Sobotky slibovali ještě na podzim loňského roku, že budou důchodcům v rámci valorizace penzí kompenzovat negativní sociální dopady reforem, včetně zvyšování DPH. „Svůj slib nyní definitivně porušili,“ doplnil předseda ČSSD.
Přitom právě v roce 2012 podle něj dochází i v důsledku zvyšování DPH, zdražování léků, růstu poplatku za pobyt v nemocnici, i zvyšování nájemného k výraznému nárůstu inflace a zdražování základních životních potřeb.
„Letošní vysoká inflace měla být původně kompenzována valorizací důchodů od 1. 1. 2013, která by se beze změny zákona pohybovala v částce přesahující 300 korun měsíčního průměrného zvýšení důchodu. Po Drábkově reformě se valorizace sníží cca na 100 korun,“ vysvětlil Sobotka.
Sociální demokraté zkrátka podle svého předsedy ostře odmítají, aby byl osekán stávající platný zákon, který garantuje minimální výši valorizace důchodů, v podobě zvýšení o inflaci a třetinu růstu mezd v předcházejícím roce. „Zničení současného systému valorizace důchodů povede k růstu nerovnosti a zvýšení sociálního i mezigeneračního napětí ve společnosti. Řada důchodců, zejména těch, kteří žijí sami, se v důsledku politiky vlády ocitne v neřešitelné sociální situaci,“ nepochybuje lídr opoziční ČSSD.
Novela nyní míří do Senátu, ve kterém disponuje ČSSD nadpoloviční většinou hlasů. Sobotka v této souvislosti zdůraznil, že požádá senátní klub sociálních demokratů, aby návrh zákona jednoznačně odmítl.
Další informace:
ČT24.cz Sněmovna schválila navzdory opozici nižší valorizaci důchodů
Novinky.cz Sněmovna potvrdila omezení růstu penzí
Rozhlas.cz Sněmovna navzdory opozici schválila nižší růst důchodů, novela jde do senátu