Sociální demokraté odmítají vládou navrhovaný růst penzí
Vratislav DostálPodle ČSSD je upravená valorizace důchodů zcela nedostatečná a povede k dalšímu rozevírání sociálních nůžek a k chudnutí široké skupiny starobních důchodců. Vláda Petra Nečase navrhuje zvýšit důchody o necelých sto korun.
Ekonomičtí ministři Nečasovy vlády nalezli ve čtvrtek shodu na valorizaci důchodů, která vejde v platnost k prvnímu lednu příštího roku. Podle předběžné dohody by penze měly vzrůst jen o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace, tedy asi o stokorunu měsíčně.
Přitom premiér Petr Nečas z ODS i ministr práce asociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 slibovali ještě na podzim loňského roku, že budou důchodcům v rámci valorizace penzí kompenzovat negativní sociální dopady reforem. Podle opoziční ČSSD je tak nyní zřejmé, že svůj slib definitivně porušili. Nejsilnější opoziční strana proto vyzvala Jaromíra Drábka, aby neprodleně rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí.
„Právě v roce 2012 dochází i v důsledku zvyšování DPH k výraznému nárůstu inflace a zdražování celé řady základních životních potřeb, včetně potravin, léků, dodávek tepla i veřejné dopravy. Dále zdražují nájmy, energie a chystá se i výrazné zvyšování poplatků za svoz odpadů,“ připomněl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
„Předpokládané zvýšení průměrného důchodu o necelých sto korun je výsměchem všem, kdo celý život poctivě pracovali a odcházeli do důchodu s očekáváním, podloženým platnými zákony, že je společnost v případě zdražování nenechá napospas osudu,“ uvedl předseda nejsilnější opoziční strany.
Sociální demokraté považují navrhovanou valorizaci důchodů za bezcitné rozhodnutí, které podle nich povede k dalšímu rozevírání sociálních nůžek a k chudnutí široké skupiny starobních důchodců.
„Do bezvýchodné situace vláda dostane zejména osaměle žijící důchodce a důchodkyně, a také ty starší spoluobčany, kteří trpí závažnými dlouhodobými nemocemi a musí se vyrovnávat prudkým zdražováním zdravotní péče,“ vysvětlil Sobotka.
„Zničení současného systému valorizace důchodů povede k růstu nerovnosti a zvýšení sociálního napětí ve společnosti. Poslanci a senátoři ČSSD změnu systému valorizace důchodů proto v žádném případě při hlasování v parlamentu nepodpoří,“ dodal předseda ČSSD.
Podle vládních ministrů mají navrhovaná opatření zajistit dodržení stanoveného schodku státního rozpočtu, a to i při nižším výkonu ekonomiky. Kromě nižšího růstu důchodů se ministři shodli na zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent a na zachování výdajových paušálů, ovšem s omezením na využití daňové slevy a bonusu.