Lidovci žádají prezidenta, aby nepodepisoval důchodovou reformu
Vratislav DostálMístopředseda lidovců Marian Jurečka ve čtvrtek předal Václavu Klausovi petici 13 599 občanů, kteří odmítají vládní důchodovou reformu. KDU-ČSL ji považuje za bezohlednou, nesolidární, s negativními dopady na ty nejchudší a rodiny s dětmi.
KDU-ČSL vyzýva prezidenta Václava Klause, aby nepodepisoval vládní důchodovou reformu. Podle nich nemůže nikdo z těch, kdo to myslí s naší zemí dobře, reformu z dílny ODS, VV, TOP 09 a Starostů podporovat.
„Důchodová reforma je totiž dalším útokem nejen na tradiční rodinu, ale na všechny, kdo vychovávají děti,“ uvedl Marian Jurečka. Autoři a signatáři petice nesouhlasí s převedením části státního rozpočtu na desítky let soukromým fondům. Upozorňují, že podmínkou vyvedení 3 % z průběžného systému má být přidání ještě dalších 2 % ze mzdy.
„V současném důchodovém systému chybí peníze, proto je zapotřebí peníze do systému dodat, a nikoliv je odtamtud brát. Vládou navrhované vyvedení části finančních prostředků z průběžného pilíře do kapitálových fondů v řádu desítek miliard korun ročně poškodí nejen rodiny s dětmi a důchodce, ale díky navýšení DPH na něj nakonec doplatí i živnostníci, podnikatelé nebo zemědělci. Vláda chce současný systém, který je imunní vůči inflaci, nahradit systémem inflací zranitelným,“ kritizuje vládní návrh místopředseda lidovců pro sociální oblast Marian Jurečka.
„Již v současném důchodovém systému je vítězná strategie zajišťující co nejvyšší důchod následující: Nemějte žádné děti a takto uspořené peníze investujte — budete tak mít dva důchody, jeden placený dětmi svých ,hloupějších´ spoluobčanů, kteří děti vychovali, a druhý ze svých investic,“ upozornil pak prezidenta Klause místopředseda KDU-ČSL .
Lidovci jsou přesvědčeni, že způsob spoření na důchod, který zavádí Dráková reforma, si budou moci dovolit pouze lidé s vyššími příjmy. Současně podle nich není jisté, k jakým celospolečenským a světovým změnám dojde během let, po které budou tímto způsobem spořit.
Vládou navržená důchodová reforma navíc podle nich ještě zhorší současnou důchodovou diskriminaci těch, kdo vychovávají děti. „Fondový pilíř bude navíc velmi drahý, nebezpečný a budou jej platit zvýšením DPH i ti, kteří na něj doplatí,“ upřesnil Jurečka.
Strana má přitom svoji představu o důchodové reformě. Lidovci například navrhují zvýšit odvod na sociální pojištění z 28 na 31 % a současně zavést tříprocentní slevu na každé vychovávané dítě.
„To by na důchody přineslo o sedm miliard korun více. Současně by byly zohledňovány rodičovské zásluhy a rodiče dětí by byli atraktivnější na trhu práce, protože by byli levnější pro zaměstnavatele,“ vysvětlil předseda strany Pavel Bělobrádek.
„Náš systém se potýká třeba s absencí zkrácených úvazků pro rodiče dětí. I na to náš návrh myslí,“ doplnil předseda lidovců. KDU-ČSL proto podle Jurečky opakovaně apelovala na vládní koalici, aby nezaváděla opt-out a neprohlubovala demografický problém naší země. Zavedení nového důchodového systému je podle něj naprosto zásadním a v mnoha ohledech i nevratným krokem.
Prostřednictvím petice iniciované KDU-ČSL se podle lidovců na prezidenta obrací 13 599 občanů.