Lidovci odmítli důchodovou reformu, pro úpravy je i Bárta
Vratislav DostálMinistr dopravy Vít Bárta (VV) zpochybnil čtvrteční dohodu koalice na důchodové reformě. Spolu s KDU-ČSL požaduje Bárta zvýhodnění rodin s dětmi. Lidovci jdou ale dál: odmítají jakoukoliv podobu opt-outu.
KDU-ČSL vyjádřila zásadní nesouhlas s důchodovou reformou v podobě navržené Nečasovým kabinetem. Sociální demokraté se k návrhu důchodové reformy obsáhleji vyjádří až poté, kdy budou zveřejněny všechny její podrobnosti. „Předpokládáme rovněž jednání mezi vládou a ČSSD o konečné podobě reformy," uvedl Bohuslav Sobotka.
Ekonomičtí ministři kabinetu Petra Nečase ve čtvrtek představili výchozí rámec důchodové reformy. Podle Víta Bárty z Věcí veřejných nicméně není tento návrh ještě definitivní. Podle Věcí veřejných je totiž třeba ještě diskutovat například o mezigenerační spoluodpovědnosti a solidaritě, o zvýhodnění rodin s dětmi.
Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky mají lidovci několik zásadních výhrad k návrhu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. „Vláda navrhovanou reformou staví Potěmkinovu vesnici, pod kterou povede obrovský tunel,“ uvedl mimo jiné lidovecký místopředseda.
Podle Jurečky v současném důchodovém systému chybí peníze, a proto je zapotřebí peníze do systému dodat, a nikoliv je odtamtud brát. „Navrhované vyvedení části finančních prostředků z průběžného pilíře do kapitálových fondů v řádu desítek miliard korun ročně navrhuje vláda krýt zvýšením DPH, což poškodí nejen rodiny s dětmi a důchodce, ale i podnikatele ve stavebnictví a v zemědělství,“ doplnil místopředseda KDU-ČSL.
Zvýšení sazby DPH však kritizují jak Věci veřejné, tak mnozí ekonomové. „Je to extrémně degresivní politika, která zasáhne nejchudší, jichž se zvýšení dotkne disproporčně nejvíc,“ řekla Deníku Referendum ekonomka Ilona Švihlíková.
Navrhované řešení je podle lidovců příliš riskantní. „Může docházet k tunelování, k ukládání ,toxických' aktiv, k vysoké inflaci i k nepředvídatelným událostem. Vláda se navíc nesnaží zmírnit daňové a důchodové znevýhodnění těch, kdo vychovávají děti,“ myslí si Marian Jurečka.
I Věcem veřejným jde podle Víta Bárty o jakékoliv zvýhodnění rodin s dětmi. Věci veřejné současně podle ministra dopravy vítají, že spoření do soukromých penzijních fondů má být dobrovolné, řekl ministr.
„Na dvoučlennou rodinu s dětmi by dopady zvýšení DPH měly být nulové, protože bychom měli zvýšit odpočet daně na dítě o dvě stě padesát korun měsíčně, to znamená o tři tisíce korun za rok. Dvoučlenná rodina se dvěma dětmi, pokud alespoň jeden rodič pracuje, v tu chvíli má o pět set korun více," řekl v pátek v České televizi Vít Bárta.
Marian Jurečka pak navrhuje zachovat průběžný solidární důchodový systém, který je imunní vůči inflaci a nedá se rozkrást, neboť podle jeho mínění jím peníze pouze protékají. „Do tohoto systému přispívají ti, kdo platí důchodové pojištění, ale i ti, kteří vychovávají budoucí daňové poplatníky,“ doplnil lidovecký místopředseda.
Lidovci dále navrhují zvýšit důchodové pojištění ze současných 28 % na 31 %, těm, kteří vychovávají děti, umožnit slevu na důchodovém pojištění ve výši 3 % na každé vyživované dítě či zachovat penzijní připojištění, stavební spoření a jiné investice občanů na zajištění v důchodovém věku v rámci druhého pilíře.
„Takto navržený systém je rozpočtově odpovědný a přináší zhruba sedmimiliardový přebytek na důchodový účet. Vyzýváme proto vládu, aby začala vážně jednat s politickými partnery o podobě důchodové reformy, nezaváděla opt-out a neprohlubovala demografický problém naší země,“ uzavřel Marian Jurečka.
Z vládního návrhu důchodové reformy plyne, že lidé mladší 35 let budou moci od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého. Výpadek příjmů na sociální pojištění pokryjí výnosy ze sjednocené sazby DPH, což zřejmě zdraží například potraviny nebo léky.
Podle ve čtvrtek zveřejněné dohody by se DPH měla od roku 2012 sjednotit na dvaceti procentech. „Pro nás je důležité, že vše, co se vybere na DPH, jde na důchodovou reformu, co zbyde, jde na umořování důchodového schodku. Celý balíček je určen na důchodovou reformu," řekl ČT Bárta.
Pro sociální demokraty je podle Bohuslava Sobotky ale jakékoliv vyvádění prostředků ze státního průběžného systému do privátních fondů, kde není garantován výnos ani jistota, že fondy neznehodnotí nějaká budoucí finanční krize, krajně problematické .
„Platí také, že ČSSD nesouhlasí se sjednocením DPH, neboť to povede ke zdražení potravin, léků, bydlení a celé řady sociálně citlivých položek. Všechny země EU, s výjimkou Dánska, uplatňují dvě a více sazeb DPH,“ vysvětlil Sobotka.
Zvýšení cen plynoucí ze změn u DPH by podle dřívějších vyjádření některých ministrů měl stát kompenzovat novými sociálními dávkami, jednorázovým zvýšením starobních důchodů a u rodin s dětmi novými slevami na sociálním pojištěním nebo na dani.
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) by stát ze změn v DPH měl získat zhruba 57 nebo 58 miliard ročně. Návrh změn předloží Drábek vládě ve středu 23. února.