Odboráři opustili jednání tripartity. Vláda naše návrhy odmítá, tvrdí
Vratislav DostálPáteční jednání o chystaných úsporných opatřeních vlády, odborů a zástupců zaměstnavatelských svazů skončilo krachem. Po dvou hodinách odboráři jednání ukončili s tím, že nebudou dělat vládě pouhé křoví.
Páteční jednání tripartity skončilo krachem. Zástupci odborů jednání o plánovaných úsporách po dvou hodinách opustili. Nesouhlasí totiž s vládou předloženými materiály. Podle premiéra Petra Nečase byli odboráři předem domluveni, že takto jednání opustí.
„Bylo to vidět, dokonce jeden z nich se podřekl, že jsou takto dopředu domluveni usnesením. Pokud to řeknu velmi zjednodušeně, tak pokud vláda neodvolá úplně všechno, co za poslední rok a půl udělala, tak odchází. Když to řeknu úplně polopatě, tak v podstatě z jejich strany to bylo dvouhodinové divadélko,“ uvedl po jednání premiér.
Podle předsedy odborového svazu Kovo Josefa Středuly ale vláda nebyla na jednání připravena. „Přinesla staré podklady," uvedl pro server iDnes.cz při odchodu z Úřadu vlády. Podle něj byl ve vládním materiálu například návrh na sjednocení DPH na 20 procent, což už sama koalice přehodnotila, neboť se proti tomu postavily Věci veřejné.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil pak na adresu vlády uvedl, že ji nejde o sociální dialog. Divadlo podle něj hraje vláda s občany. „Pro koho tady vlastně vláda je? Pro nějakou úzkou skupinu, nebo pro občany České republiky?" řekl Zavadil s tím, že jednání, kdy vláda vůbec nebere připomínky odborů vážně, nemají význam.
Odbory kritizují většinu vládou navrhovaných kroků. Podle jejich názoru totiž opatření na snížení deficitu státního rozpočtu, které navrhuje ministerstvo financí Miroslava Kalouska z TOP 09, zhorší ekonomickou situaci státu. Klesnou investice, vzrostou ceny a hrozí nárůst chudoby. .
Odbory naopak navrhují stabilizaci deficitu rozpočtu zhruba na 120 miliardách korun. Pro letošek je přitom schválen schodek 105 mld. Kč a v dalších letech má klesat. Podle odborů se například penze, které kvůli plánovaným opatřením vlády nebudou druhý rok valorizovány, reálně sníží minimálně o 12 procent. Na penzistech se podle nich podepíše i navrhované zrušení doplatku na bydlení a zvýšení spoluúčasti ve zdravotnictví.
Návrh úsporných opatření si navíc vyžádá propuštění zhruba 24 tisíc pracovníků veřejného sektoru, z toho 17 tisíc učitelů a 3 500 policistů. Podle odborů je současně zásadním problémem to, že Kalouskovy návrhy jsou zpracovány pouze z pohledu veřejných financí, a to přesto, že budou znamenat další zvýšení daňové zátěže při současném snižování sociálních příjmů rodin i samostatně žijících jednotlivců.
„Zásadně proto požadujeme vyčíslit dopady jednotlivých návrhů na obyvatelstvo. Předložené návrhy se nejvíce dotknou zejména důchodců, nezaměstnaných, rodičů s malými dětmi, zdravotně postižených spoluobčanů a nejchudších domácností,“ uvedli už dříve odboráři.
„Současně se však navrhuje zredukovat sociální příjmy, tj. zmrazit valorizaci důchodů až do roku 2015, zrušit porodné a doplatek na bydlení,“ uvedli odboráři ve své analýze s tím, že každé z navrhovaných opatření, pokud by bylo realizováno jednotlivě, znamená vážné zásahy do sociální situace českých domácností.
„Budou-li však provedena současně, představují v bezprecedentní dopad na životní úroveň především ve skupinách obyvatelstva s nižšími příjmy a bezpochyby povedou k prudkému nárůstu chudoby a sociálního vyloučení v ČR včetně bezdomovectví,“ upozornili odboráři.
Odbory proto po Nečasově vládě požadují, aby se přiklonila k souboru opatření, které by podle nich měly vést k oživení české ekonomiky. Kromě toho, že apelují na zlepšení výběru daní, je podle nich zcela klíčové, aby vláda Petra Nečase zastavila a odložila důchodovou reformu.
Ke zvážení je podle odborů taktéž zavedení majetkových daní, například dědické u nejbližších příbuzných. Ta je obvyklá v okolních zemích. „Dále by bylo účelné, aby byla pro plátce DPH zrušena možnost nakupovat osobní vozy bez DPH," píše se v analýze. Jednak to podle nich nemá smysl, jednak je to zneužíváno pro nákup aut pro soukromé potřeby. Celkový únik DPH jen na tomto prodeji podle nich je kolem pěti až šesti miliard korun ročně.
Opatřením s mimořádným dopadem by podle ČMKOS bylo také zvýšení daně z příjmů právnických osob o jeden procentní bod s podstatnou redukcí výjimek, které snižují základ daně z příjmů. To by mohlo státnímu rozpočtu přinést dalších 15 miliard korun.
Proti chystaným opatřením pravicové vlády Petra Nečase odboráři plánují protesty. Na 21. dubna už do Prahy svolali demonstraci. Požadují zastavení úsporných kroků, nebo demisi vlády.
Další informace:
ČT24.cz Odboráři opustili jednání tripartity
Novinky.cz Naštvaní odboráři práskli na vládě dveřmi
iDnes.cz Odbory práskly dveřmi, nechtějí dělat jen křoví. Divadýlko, řekl Nečas