Snižování deficitu v době recese zničí veřejný sektor, varují odboráři
Vratislav DostálÚsporné kroky, které tento týden schválili ekonomičtí ministři vlády, podle odborů zhorší bezpečnost, vzdělávání i kontrolní činnost státu. Navrhované propouštění státních zaměstnanců současně omezí veřejné služby a povede k vyšší nezaměstnanosti.
Opatření na snížení deficitu státního rozpočtu, které navrhuje ministerstvo financí Miroslava Kalouska z TOP 09, zhorší ekonomickou situaci státu. Klesnou investice, vzrostou ceny a hrozí nárůst chudoby. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Odbory navrhují stabilizaci deficitu rozpočtu zhruba na 120 miliardách korun. Pro letošek je přitom schválen schodek 105 mld. Kč a v dalších letech má klesat.
Podle odborů se například penze, které kvůli plánovaným opatřením vlády nebudou druhý rok valorizovány, reálně sníží minimálně o 12 procent. Na penzistech se podle jejich analýzy podepíše i navrhované zrušení doplatku na bydlení a zvýšení spoluúčasti ve zdravotnictví.
Návrh úsporných opatření si navíc vyžádá propuštění zhruba 24 tisíc pracovníků veřejného sektoru, z toho 17 tisíc učitelů a 3 500 policistů.
Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 mimo jiné na poradě ekonomických ministrů navrhl zmrazení důchodů, zavedení jednotné sazby daně z přidané hodnoty na 19 nebo 20 procentech s možnou výjimkou u knih a léků a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 16 procent. Zrušen by měl být i zaměstnanecký paušál.
Podle analýzy odborů jsou Kalouskem navržená opatření ve výhledu rozpočtu na léta 2013 — 2014 reakcí na tři faktory, které budou v nejbližších letech zásadním způsobem ovlivňovat vývoj veřejných financí a státního rozpočtu České republiky.
Prvním faktorem je podle odborů snaha Nečasovy vlády o výrazné snižování rozpočtového schodku, druhým rozhodnutí o zahájení důchodové reformy a třetím nepříznivý vývoj HDP.
„Aby vláda mohla v období ekonomického poklesu respektive stagnace naplnit ambici dále snižovat schodek státního rozpočtu uvedeným tempem a zároveň ještě vykrýt negativní dopady tzv. důchodové reformy do veřejných financí, musí k tomu přijmout rozsáhlá opatření,“ napsali v úvodu dokumentu její autoři.
Za vládními návrhy je řada rizikových faktorů
V případě, že vláda skutečně schválí navržené úspory, lze podle odborářů předpokládat, že se česká ekonomika dostane do obtížně řešitelné situace.
Obávám se, že tento názor zneužijí média a pravice proti oprávněné kritice politiky vlády ze strany odborů. Totiž ta recese může trvat podstatně déle, než tomu bylo v minulosti. A cestou do pekel je především další zvyšování zadlužení, to už dneska musí vidět každý.