Dojde i na žraloky?
Lukáš JelínekV souvislosti s Rathovou kauzou se nabízejí otázky: Co udělat proto, aby zatýkání korupčníků u nás nebylo výjimkou, ale pravidlem? Jak oddělit politiky a politické strany od světa byznysu? A je možné narušit falešnou solidaritu spolustraníku?
Možná bych už neměl Rathův případ pitvat. Nejsem nezaujatý. Znali jsme se sedmnáct let a vždy jsem v něm viděl přínos pro českou politiku. Projektoval jsem si do Davida Ratha optimálního středostavovského politika s prořízlými ústy. Nikdo neuměl tak dobře šlapat soupeřům na paty jako on, zejména v korupčních a klietelistických kauzách. Dokonce jsem mu před pěti lety napsal předmluvu do knihy „Síla argumentu“, včetně věty, že „snižování etických latěk v české politice se neúčastní.“ Tenkrát jsem překousl i to, že slíbený honorář — ve stokorunách, nikoli milionech - na můj účet nedoputoval. Říkal jsem si naivně: Politici na rozhazování nemají. Pochybnosti přišly až s Rathovým autoritativním řízením Středočeského kraje. Část sociálních demokratů jej opustila, části se zbavil a obklopil se loajálními lidmi „ber kde ber“. Policejní zátah byl už jen vyústěním — smutným, nikoli však zcela překvapivým.
Chápu všechny, co jsou zdecimováni věrolomnými pravicovými vládami do té míry, že mají tendenci se Davida Ratha zastávat. Tvrdit však, že když nesedí Kalousek s Vondrou a Drobilem, neměl by sedět ani Rath, se mi příčí. A jsem zvědav, zda se taková vlna zastání zvedne i v okamžiku, kdy do chládku povedou některého z politiků ODS a TOP 09.
Všem by mělo být měřeno stejným metrem. Ratha chytli za ruku. Prý na případu, v němž středočeský hejtman měl hrát jen vedlejší roli, pracovaly stovky policistů. Až stovky policistů budou šmejdit kolem špiček Nečasovy koalice, třeba též cvaknou želízka. Anebo taky ne. Možná budou všichni šibalové po Rathovi opatrnější.
Když vyhrála volby sociální demokracie, tak vytvořila s ODS v roce 1998 koalici a ta trvá dodnes. Pokud vím, tak aspoň na úrovni kraje existuje i spolupráce s komunisty. Opozici tvořilo vždy jen pár Zelených nebo v poslední době Severočeši, ale ta opozice byla vždy jen rétorická a velmi slabá, vládnoucí tandem ČSSD - ODS nikdy neohrozila. Proto se velké popularitě těšil nápis: "Kdyby volby něco mohly změnit, tak by je už dávno zakázaly".
Na korupci začala veřejně poukazovat občanská sdružení jako "Stop tunelům", ul.nl, politická strana Piráti, nyní spolupracují s cestovní kanceláří Corrupt tour, začínají o tom psát média, nejčastěji MF Dnes, lidé kritizující korupci se začínají dávat dohromady v nově vzniklém politickém uskupeni Pro-kraj, rýsuje se i spolupráce s Libercem. Říká se, že za většinou korupčních projektů je Patrik Oulický, prý jsou všechny strany s výjimkou Zelených Páťovy. Včera či před pár dny promluvil o navyšování cen zakázek, jejich předražování atd. Leo Steiner, včera o tom byla reportáž Jana Stuchlíka, dnes o tom píše Ústecký deník. O zneužívání evropských peněz se ovšem píše čas od času už několik let, ředitel ROP Severozápad byl rok ve vazbě a nyní s ním a řadou jeho spolupracovníků probíhá soud - nemá to však zdaleka takovou publicitu jako případ Davida Ratha, přestože se jedná o řádově vyšší částky. Jiří Šulc se domáhal jako poslanec vstupu k jeho trestnímu spisu.
Může to změnit jedna státní zástupkyně? Státní zástupci i policie by potřebovali výraznou politickou a morální podporu, aby tyto věci mohli odkrývat a rozkrývat. Lze to však očekávat?