Jan Beránek bude bilancovat dopady fukušimské tragédie
Vratislav DostálEkologický aktivista Jan Beránek v současné době působící v mezinárodním ústředí Greenpeace v Amsterdamu bude hostem cyklu tří večerů na téma fukušimské jaderné katastrofy. Akce proběhne nejdříve v Brně, poté v Praze a nakonec v Českých Budějovicích.
V neděli se v Brně uskuteční první z cyklu večerů na téma fukušimské tragédie. Akce, kterou společně pořádá Deník Referendum a brněnská skupina Iniciativy ProAlt, začne v 18 hodin v Kavárně Trojka (Dominikánská 9).
Tématem přednášky budou mimo jiné dopady fukušimské nehody na Japonsko, budoucí vyhlídky jaderné energetiky v celosvětovém kontextu či otázka, zda by se těžká jaderná havárie mohla přihodit i v České republice.
„Právě před rokem začala jaderná katastrofa v japonské Fukušimě. Schválně píši ,začala‘, protože její konec je v nedohlednu: likvidace a zabezpečení elektrárny má podle odhadů společnosti TEPCO trvat asi čtyřicet let a rozsáhlá kontaminace isotopem césia Cs-137 se bude rozkládat ještě pomaleji: potrvá několik století, než prakticky zmizí a úroveň radiace se vrátí na přirozenou úroveň,“ napsal Beránek pro Deník Referendum.
Podle něj z fukušimské tragédie plynou dva hlavní závěry. „Za prvé, Fukušima znamená konec paradigmatu ,jaderné bezpečnosti‘. Za druhé, havárie odhalila hluboké a systémové selhání institucí, které měly dbát na bezpečnost jaderných reaktorů a na ochranu obyvatel před radioaktivitou, namísto toho ale chránili průmysl a jeho zisky před občany,“ vysvětlil ekolog.
„Pravděpodobně stojíme na prahu nové etapy a technologické revoluce,“ myslí si Beránek s tím, že je na nás, jestli se budeme dál sveřepě držet starých drahých, špinavých a rizikových energetických technologií a necháme si ujet vlak — nebo jestli se vymaníme ze sevření falešných mýtů, nedemokratických struktur a monopolu ČEZu a začneme budovat moderní energetiku, která „nebude ohrožovat nás, naše rodiny, naši planetu ani naši budoucnost“.
Jan Beránek je špičkový český expert v oboru ekologické energetiky, který vloni vedl krizový štáb Greenpeace a dvakrát navštívil evakuovanou zónu. V roce 1989 byl jedním ze zakladatelů Hnutí Duha. V letech 2003 až 2005 byl předsedou české Strany zelených. Dnes působí v mezinárodním ústředí organizace Greenpeace v Amsterdamu.
Po přednáškách bude následovat diskuse. Moderátorem brněnského večera bude šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Po nedělní akci v Brně bude následovat pondělní přednáška v Praze, která začne 18:30 na Fakultě humanitních studií UK (U Kříže 8).
Poslední z cyklu večerů se pak uskuteční v Českých Budějovicích ,a to ve středu od 16:30 v Domě knihy Kanzelsberger (Kanovnická 3).