Klaus: Studenti bojují za své zájmy a nikoli za vysoké školství
Vratislav DostálPodle prezidenta bojují protestující studenti pouze za své parciální zájmy. Zásadní reforma vysokého školství je podle něj nutná, což podle Klause ví každý rozumný člověk. Prezident kvůli Týdnu neklidu dokonce odvolal přednášku na MU v Brně.
Prezident Václav Klaus měl na středu naplánovanou přednášku na Masarykově univerzitě v Brně. Nakonec ji ale odvolal, neboť nesouhlasí s kulminujícími protesty vysokoškolských studentů. Klaus v dopise, který zveřejnil na svém webu, uvedl, že nechce ve vyhrocené atmosféře poskytovat záminku pro „laciné politické útoky".
„Nemám v úmyslu utkávat se s lidmi, kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku. Proto se omlouvám, že zítra do Brna nepřijedu. Nemám v úmyslu poskytovat záminku pro laciné politické útoky," uvedl prezident s tím, že nátlakové akce na akademické půdě jsou podle něj nepřijatelné a nemělo by se jim ustupovat.
„Zdá se mi, že by v dnešní vyhrocené situaci tzv. Týdne neklidu a — jak je vidět z dopisu Vašich studentských předáků — jeho extrémního průběhu na Vaší univerzitě bylo naprosto zbytečné a pro nikoho užitečné a obohacující, abych zítra u Vás vystoupil se svou přednáškou,“ vysvětlil Klaus.
Podle něj je hluboká a zásadní reforma vysokého školství naprostou nezbytností. „Každý rozumný člověk to ví a měli by to vědět i vaši studenti. Jejich předáci - celým Týdnem neklidu - bojují za své parciální zájmy a nikoli za naše vysoké školství," dodal prezident.
Prezident tak reagoval na otevřený dopis, který podepsali současný předseda Studentské komory Akademického senátu Pavel Troubil expředseda Studentské komory Akademického senátu MU Zdeněk Ručka. Vyjádřili v něm nesouhlas s Klausovým vystoupením na akademické půdě.
Autoři dokumentu nesouhlasí, aby byl na akademickou půdu zván člověk, který akademickou diskusí a kritickým myšlením otevřeně pohrdá stejně jako lidé v jeho nejbližším okolí. Troubil s Ručkou v této souvislosti zmiňují Petra Hájka, Ladislava Jakla a Ladislava Bátoru.
Současně považují za znak nízké sebeúcty, že je na akademickou půdu zván člověk, který se studentům i akademikům otevřeně vysmívá. „Není snad výsměchem skutečnost, že naprostý manažerský diletant byl prezidentem označen za nejlepšího porevolučního ministra školství? Není snad výsměchem skutečnost, že prezident, který sám za studia neplatil, označil studium na vysoké škole zadarmo za „parazitování studentů na zbytku naší společnosti“?,“ táží se autoři v otevřeném dopise.
„V situaci, kdy si demokraticky zvolené reprezentace akademických obcí, konkrétně Rada vysokých škol, Česká konference rektorů a akademické senáty, dovolí vyjádřit svůj nesouhlas s navrhovanými reformami, řekne prezident, že je „velmi pobouřen tím, co si akademický svět v tuto chvíli dovoluje.“ Skutečnost, že se beseda s prezidentem koná v době Týdne neklidu, pak jen umocňuje naše rozčarování,“ uvedli autoři v závěru dokumentu.
Klausovo rozhodnutí zrušit přednášku na Masarykově univerzitě studenty překvapilo. „Prezidentova reakce nás překvapila. Počítali jsme s tím, že přes naši kritiku na přednášku dorazí a v otevřené diskusi se studenty obhájí své argumenty,“ uvedl pro Deník Referendum Pavel Troubil.
„Jde o účelový krok. Použil náš nesouhlas k tomu, aby mohl znovu zaútočit na studenty," doplnil Troubila pro ČTK mluvčí studentské komory Petr Soukeník. Klaus podle něj považuje studenty za parazity. „To byl také důvod, proč jsme nesouhlasili s jeho vystoupením v Brně," dodal.
Pavla Troubila par zarazila Klausova slova o tom, kterak se Týden neklidu vyznačuje extrémním průběhem. „Je podivuhodné, že prezident Klaus označuje happeningy, koncerty, debaty, přednášky a několik pokojných demonstrací za extrémní,“ podivoval se v rozhovoru pro Deník Referendum Troubil.
Proti návrhům reformy vysokých škol protestují tento týden studenti většiny univerzit v republice. Cílem protestů je přimět Nečasovu vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů o vysokých školách a vrátila je ministru školství k přepracování.